Asset 2

پوتین گروه واگنر را به پاسخی خشن و سخت‌گیرانه تهدید کرد 

پوتین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت که «شورش مسلحانه» نیروهای گروه واگنر خیانت است و هر کسی که علیه ارتش روسیه سلاح به دست گرفته باشد مجازات خواهد شد.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (Alexey Nikolsky/Sputnik/AFP via Getty Images)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی اضطراری گفت که «شورش مسلحانه» نیروهای گروه واگنر خیانت است و هر کسی که علیه ارتش روسیه سلاح به دست گرفته باشد مجازات خواهد شد. 

فرمانده ارتش خصوصی واگنر که تا روز گذشته در اوکراین برای روسیه می‌جنگید، از نیمه‌شب گذشته اعلام کرد که نیروهایش را برای «سرنگونی رهبری نظامی» به مسکو اعزام خواهد کرد و در قدم اول شهر روستوف را به تصرف خود درآورد. 

به دنبال این اقدامات، ولادیمیر پوتین در سخنرانی تلویزیونی گفت که هر کاری برای حفاظت از روسیه انجام خواهد داد و «اقدام قاطع» برای تثبیت وضعیت در روستوف به کار خواهد بست. 

او با اشاره به اینکه این شورش به منزله «تهدید مرگبار برای کشور ما» است قول داد در پاسخ به این شورش «اقدامات سختی» انجام دهد.  

او همچنین تهدید کرد که «همه کسانی که شورش را تدارک دیدند به عذاب اجتناب‌ناپذیری دچار خواهند شد و پاسخ ما خشن و سخت‌گیرانه خواهد بود 

پوتین با تأکید بر این که «کشور با خیانت مواجه شده»، گروه واگنر را متهم کرد که «از پشت به روسیه و مردم خنجر زده است» و گفت که نیروهای مسلح و سایر سازمان‌های دولتی دستورات لازم را دریافت کرده‌اند. 

در همین حال سرگئی سوبیانین شهردار مسکو در کانال تلگرامی خود گفت که تدابیر امنیتی در مسکو تشدید شده است و محدودیت‌هایی در برگزاری برنامه‌های دسته‌جمعی و کنترل بیشتر در شهر ایجاد شده. 

چرخش چشمگیر گروه شبه‌نظامی واگنر به نظر بزرگ‌ترین بحران داخلی است که ولادیمیر پوتین از زمانی که دستور تهاجم تمام‌عیار به اوکراین را صادر کرد با آن روبرو شده است. 

سخنرانی پوتین در حالی انجام شد که ساعاتی پیش ویدئویی از «یوگنی پریگوژین»، فرمانده ارتش خصوصی واگنر در مرکز فرماندهی منطقه جنوبی ارتش روسیه منتشر شد که در این ویدئو می‌گوید: «ما به اینجا رسیدیم، می‌خواهیم از رئیس ستاد کل و شویگو (وزیر دفاع روسیه) پذیرایی کنیم. اگر آنها نیایند، ما اینجا خواهیم بود، شهر روستوف را محاصره کرده و به سمت مسکو می‌رویم. » 

پریگوژین تأکید کرد: «ما در مرکز فرماندهی منطقه جنوبی حضور داریم و کنترل تأسیسات نظامی در روستوف از جمله فرودگاه را به دست گرفته‌ایم. ما کنترل فرودگاه نظامی در روستوف را به دست گرفته‌ایم تا هواپیماها اقدام به بمباران مواضع ما نکنند. فرماندهان نظامی زمانی که مطلع شدند ما به مرکز فرماندهی نزدیک شده‌ایم، از همین‌جا فرار کردند.» 

او در یک پیام صوتی دیگر که در تلگرام منتشر کرده گفت: «همه ما آماده مرگ هستیم. همه ۲۵ هزار نفر و سپس ۲۵ هزار دیگراو در ادامه تأکید کرد که این اقدام «برای مردم روسیه» انجام شده است. 

ارتش خصوصی واگنر به فرماندهی یوگنی پریگوژین، صبح امروز از اوکراین وارد خاک روسیه شد و به شهر روستوف رسید که مقر فرماندهی ارتش روسیه در منطقه جنوبی است و بر جنگ اوکراین نظارت می‌کند. 

یوگنی پریگوژین، رئیس و مؤسس پیمانکار نظامی خصوصی روسی واگنر، گفت که شبه نظامیان ۲۵۰۰۰ نفری وی اکنون تمامی تأسیسات نظامی در سرتاسر شهر روستوف-آن-دون از جمله فرودگاه آن را اشغال کرده‌اند 

پریگوژین با بیان اینکه «هرکس را که سر راهشان باشد، نابود خواهند کرد»، افزود: «ما جلو می‌رویم و تا آخر خواهیم رفت». او همچنین گفت که تاکنون سربازان وی در ایست‌های بازرسی مختلف با مقاومتی مواجه نشده‌اند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی