Search
Asset 2

قدرت التیام عشق

نمایی از یک خانه رعیتی در تپه پاتاگونیا، آرژانتین، در۲۷ فوریه ۲۰۰۸ (دانیل گارسیا / خبرگزاری فرانسه / گِتی ایمیجِز)
نمایی از یک خانه رعیتی در تپه پاتاگونیا، آرژانتین، در۲۷ فوریه ۲۰۰۸ (دانیل گارسیا / خبرگزاری فرانسه / گِتی ایمیجِز)
نمایی از یک خانه رعیتی در تپه پاتاگونیا، آرژانتین، در۲۷ فوریه ۲۰۰۸ (دانیل گارسیا / خبرگزاری فرانسه / گِتی ایمیجِز)

او زنی با مشکلات روحی و روانی و خیلی عصبی بود. دوران بچگی‌‏ام را به یاد می‌‏‌‏‌‏‌‏آورم که در طی یک اتفاق ناخوشایند که وی هم در آن درگیربود، به همراه سایر بچه‌‏ها به او بی‌‏احترامی کردیم.

اینکه بچه بودیم و احمقانه رفتار کرده‌‏بودیم و اینکه این موضوع  مربوط به ۶۵ سال  پیش ‌‏بود، هیچ‌‏یک از احساس گناه من کم نکرد. با این وجود اگر اندک نکته مثبتی در این تجربه وجود داشته‌‏باشد این است که باعث شد به درد مردم بیشتر آگاه شوم، به خصوص مواردی چون بیماری‌‏های روحی.

همین چند وقت پیش بعد از گذشت حدود ۵۰ سال دوباره به محل زندگی خود برای دیدن خانواده‌‏ام رفته بودم و درباره این مورد فکر می‌‏کردم. در آنجا بود که به اتفاق خواهر و ۲ برادرم به یک سفر کوتاه خارج از شهر برای استرحت و تفریح رفتیم.

برادرم مرا به آبگیر نه چندان دوری از شهر که با تپه‌‏های زیبا احاطه شده بود برد. در آنجا چای بعدازظهر را خوردیم و با اهل خانواده به صحبت و گفتگو نشستیم. آن لحظات برای من بسیار ارزشمند بود زیرا لحظلاتی بود که در زندگیم کمتر تجربه کرده‌‏بودم.

بعد از آن قدم زنان به سمت یک رستوران که کنار دریاچه واقع شده بود رفتیم. در حین راه مرد جوانی را دیدم که حدوداً بیست‌‏و پنج تا سی ساله به نظر می رسید. او روی یک تپه کنار یک خانم نشسته بود. آن خانم حدوداً ۵۰ ساله به نظر می رسید. متوجه شدم که آن مرد جوان دچار اختلالات روحی و روانی است. زیرا همانند افرادی بود که گم شده‌‏اند و مرتباً هم دستانش را بی‌‏هدف تکان می‌‏داد، گویی حرکت حشره‌‏ها را دنبال می‌‏کرد.

اعتراف به نداشتن سلامت روان سخت‌‏تر از اعتراف به داشتن اعتیاد به الکل و یا اعلام ورشکستگی است.

در ذهنم به بار سنگینی که بیماری‌‏ روانی بر دوش جوامع می‌‏گذارد، می‌‏اندیشیدم و اینکه هیچ خانواده‌‏ای وجود ندارد که -مستقیم یا غیر مستقیم- تحت تاثیر این موضوع نباشد.

وجود چنین بیمارانی درمحیط خانواده بارسنگینی بر دوش افراد است. به ویژه در مورد افرادی که از وی مراقبت می‌‏کنند، زیرا مجبورند تمام وقت و انرژی خود را صرف مراقبت از او کنند. البته در این راستا مطالعات متعددی نشان داده‌‏اند که چگونه در میان خانواده‌‏هایی که یکی از بستگانشان مبتلا به بیماری‌‏های روانی است، استرس طولانی مراقبت از آنها باعث افزایش افسردگی و اعتیاد به الکل یا مواد مخدر در اعضای خانواده می‌‏شود.

بر خلاف طیف وسیعی از افرادی که به انواع بیماری های روانی مبتلا هستند(می‌‏توان تخمین زد بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از جمعیت بسیاری از کشورها را این افراد تشکیل می‌‏دهند) اما همچنان حتی در کشورهای پیشرفته، پیش‌‏داوری و تبعیض قابل توجهی در مورد آنها اعمال می‌‏شود.

مطالعات انجام شده توسط گروه سازمان‌‏های خیریه و مؤسسات روان‌‏پزشکی انگلستان که حدوداً ۲۰۰۰ نفر را مورد بررسی قرار داده است، نشان می‌‏دهد که اعتراف به نداشتن سلامت روان سخت‌‏تر از اعتراف به داشتن اعتیاد به الکل و یا اعلام ورشکستگی است.

بر طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی درباره این بیماری‌‏های ذهنی همچنان تبعیض و بی‌‏توجهی در درمان و نگهداری از آنها وجود دارد. با نگاه کردن به این پسر جوان پریشان با آن رفتارعجیب وغریب می توانم بفهمم که چرا مردم هنوز نمی‌‏توانند چنین افرادی را قبول کنند.

با این حال بیماری‌‏های روانی نتیجه ضعف شخص نیست و اهمیتی ندارد که چه تعداد از مردم آنرا به رسمیت نمی‌‏شناسند، اما به خودی خود درمان نمی‌‏شود. این بیماری همانند مشکلات قلبی و عروقی و یا دیابت که در واقع پاسخ به علل ژنتیکی و بیولوژیکی است نیاز به توجه و درمان دارد. بسیاری از این بیماری‌‏ها به طور مؤثر می‌‏توانند درمان شوند.

ما به مسیرمان در راه رسیدن به رستوران ادامه دادیم. در آنجا دلپذیرترین چای بعد از ظهر را با افراد فامیل نوشیدیم و تمام وقت را به صحبت و بحث و تبادل تجربه‌‏های کاری خود پرداختیم. در اواخر بعد ازظهر هوا کمی سرد شده بود، بنابراین تصمیم گرفتیم که این مسیر را با ماشین برگردیم. به همین دلیل من و چند نفر پیاده مسیر را برگشتیم تا ماشین ها را بیاوریم.

در راه بازگشت دوباره آن زن و مرد را روی تپه دیدم. آن خانم به آرامی نشسته بود و به افق نگاه می کرد. تمام وجودش پر از آرامش بود. حس کردم که باید به اوچیزی بگویم می خواستم بدانم بین او و آن مرد جوان چه رابطه ای وجود دارد.

چیز خاصی نمی خواستم به او بگویم بنابراین فقط گفتم ” شما صبر زیادی دارید.” او به من نگاه کرد و سپس به مرد جوان و گفت “مجبورم. وی پسرمن است.”

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی