Search
Asset 2

امضا چند پیمان امنیتی – دفاعی بین هند و آمریکا 

دیدار جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و نارندرا مودی نخست‌وزیر هندوستان، جهت بهبود روابط نظامی و اقتصادی بین دو کشور، در کاخ سفید
رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن (راست) و نخست وزیر هند نارندرا مودی (L) در یک شام دولتی در کاخ سفید در 22 ژوئن 2023 (Anna Moneymaker/Getty Images)

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و نارندرا مودی نخست‌وزیر هندوستان، جهت بهبود روابط نظامی و اقتصادی بین دو کشور، در کاخ سفید دیدار کردند تا با تمرکز روی بخش خصوصی دو کشور، چندین پیمان جدید دفاعی – امنیتی امضا کنند. 

در حالی که هند به سیاست خارجی غیرمتعهد خود پایبند است، در بحبوحه تنش‌های فزاینده با چین، به ایالات متحده نزدیک‌تر شده است و از زمان روی کار آمدن بایدن، آمریکا در تقویت همکاری دفاعی و امنیتی با دهلی‌نو، از جمله احیای گروه امنیتی «کوآد» شامل هند، ژاپن و استرالیا، سرمایه‌گذاری کرده است. 

به گزارش «رویترز»، وزارت دفاع هند خرید هواپیماهای بدون سرنشین مسلح «MQ-9B Seaguardian» از آمریکا را تصویب کرده است. هند ۳۱ پهپاد از این نوع به ارزش حدود ۳ میلیارد دلار را خریداری خواهد کرد. 

هند و چین دچار اختلاف‌های مرزی حل‌نشده‌ای هستند که آخرین بار در ماه می ۲۰۲۰، با درگیری نیروهای چین و هند در دره گالوان و کشته‌شدن ۲۴ سرباز از دو طرف، به خشونت کشیده شد. از آن زمان، دو کشور حدود ۶۰ هزار سرباز را در نزدیکی مرز نگه داشته‌اند. 

مقامات آمریکایی می‌گویند که این درگیری‌ها باعث شده که هند تمایل بیشتری برای همکاری با واشنگتن داشته باشد. یک مقام آمریکایی گفت: «پهپادها به هند اجازه می‌دهند تا عملیات اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی خود را تقویت کند 

همچنین این دو رهبر قصد دارند قراردادهایی را در حوزه نیمه‌هادی‌ها با هدف بهره‌بردن از یارانه‌های دولت هند که برای جذب صنعت فناوری‌های پیشرفته به این کشور طراحی شده‌اند معرفی کنند. 

«میکرون تکنولوژی»، شرکت تراشه ساز آمریکایی اعلام کرد برای ساخت یک کارخانه در ایالت گجرات که اولین کارخانه آن در هند خواهد بود، و مونتاژ یک تراشه جدید ۸۲۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد. 

میکرون گفت که با حمایت دولت مرکزی هند و ایالت گجرات، کل سرمایه‌گذاری در این کارخانه ۲.۷۵ میلیارد دلار خواهد بود. از این مقدار ۵۰ درصد را دولت مرکزی هند و ۲۰ درصد را ایالت گجرات تامین خواهد کرد. 

همچنین «ویکرام سولار»، شرکت هندی سازنده پنل‌های خورشیدی، اعلام کرد تا ۱.۵ میلیارد دلار در زنجیره تأمین انرژی خورشیدی ایالات متحده سرمایه‌گذاری خواهد کرد، و افزود این کار را سال آینده با احداث کارخانه‌ای در کلرادو آغاز می‌کند. 

این کارخانه که اولین مورد از مجموعه کارخانه‌هایی خواهد بود که قرار است طی سالیان آینده در سرتاسر آمریکا ایجاد شود، به ایالات متحده برای رقابت با چین در بخش تولید انرژی پاک کمک خواهد کرد. 

واحد هوافضای کمپانی آمریکایی «جنرال‌الکتریک» اعلام کرد برای تولید موتورهای جت جنگنده برای نیروی هوایی هند، با «هندوستان اِروناتیکس» به توافق رسیده است. بر اساس این توافق، قرار است موتورهای F414 GE تولید شوند که به عنوان نیروی مولد جت‌های جنگنده Tejas به کار می‌روند. 

مشارکت دو کشور در پروژه‌های فضایی نیز از دیگر برنامه‌های رهبران هند و آمریکاست و نخست‌وزیر هند در جریان دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد کشورش به پروژه «آرتمیس» آمریکا برای اکتشافات فضایی می‌پیوندد. بر اساس این قول و قرار، سازمان‌های فضایی هند و آمریکا در سال ۲۰۲۴ یک مأموریت مشترک در ایستگاه فضایی بین‌المللی برگزار خواهند کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی