Search
Asset 2

مطالعات نشان می‌‌‌‌‌‌‏دهد که برخی از دانشجویان با وجود مطالعه فراوان، مطالب خوانده شده را درک نمی‌‌‌‌‌‌‏کنند

مطالعات نشان مي‌‌‌‌‌‌‏دهد که ۵ درصد دانشجويان در درک مطلب مشکل دارند (Photos.com).
مطالعات نشان مي‌‌‌‌‌‌‏دهد که ۵ درصد دانشجويان در درک مطلب مشکل دارند (Photos.com).
مطالعات نشان می‌‌‌‌‌‌‏دهد که ۵ درصد دانشجویان در درک مطلب مشکل دارند (Photos.com).

بنا به مطالعات انجام‌شده در دانشگاه کانادایی آلبرتا، دانشجویانی که توانایی بالایی در روان‌‌‌‌‌‌‏خوانی متون دارند، لزوماً مفهوم متن را درک نکرده و همچنین ممکن است در حفظیات دارای مشکل باشند.

دکتر جرج جورجیو با ارسال ایمیلی به اِپُک تایمز اعلام کرد که محققان با تحقیق بر روی ۴۰۰ دانشجو در دانشگاه، دریافته‌اند که تعداد قابل توجهی از دانشجویان (حدود ۵ درصد از کل) درک کاملی هنگام  مطالعه نداشته و خود نیز از این امر ناآگاه  می باشند. وی بیان کرد: “اگر قرار باشد برای شناخت و آگاهی از مشکلات احتمالی هنگام مطالعه، فقط از معیار میزان دقت استفاده کنیم، آن‌‌‌‌‌‌‏گاه این دانشجویان انتخاب نخواهند شد.”

در ادامه، جورجیو به همراه محققی دیگر دکتر جی‌‌‌‌‌‌‏پی داس، تحقیقاتی بر روی دانشجویانی که توانایی روان‌‌‌‌‌‌‏خوانی متون را داشته اما در درک مطلب مشکل داشتند انجام دادند و دریافتند که حافظه فعال آن‌‌‌‌‌‌‏ها دچار مشکلاتی می باشد.

حافظه فعال امکان ذخیره اطلاعات را به‌‌‌‌‌‌‏طور موقت برای پردازش‌‌‌‌‌‌‏های آتی ارائه می‌‌‌‌‌‌‏دهد. برای مثال، انجام محاسبات ریاضی با ذهن، نیازمند حافظه فعال است.

جورجیو در گزارشی مطبوعاتی بیان کرد: “دانشجویان بیشتر زمان خود را صرف خواندن متن کرده و مفاهیم را فراموش می‌‌‌‌‌‌‏کنند. متن را خوانده و مفهوم کلی آن را درک می‌‌‌‌‌‌‏کنند. اما بدین ترتیب، با گذشت زمان که به انتهای متن می‌‌‌‌‌‌‏رسند، فراموش کرده‌‌‌‌‌‌‏اند که موضوع پاراگراف اول چه بوده است.”

وی تصریح نمود: “از دیدگاه تئوری، عملکرد نامناسب مشاهده شده در حافظه فعال می‌‌‌‌‌‌‏تواند مربوط به عملکرد نامناسب در پردازش‌های پیاپی باشد. یعنی داشتن عملکردی نامناسب در اجرای مجموعه‌‌‌‌‌‌‏ای از دستورالعمل‌‌‌‌‌‌‏ها که باید با نظم و ترتیبی صحیح انجام شوند. این دانشجویان به‌‌‌‌‌‌‏منظور بهبود یادگیری، به راهکارهایی خاص در درک هنگام مطالعه نیاز دارند.”

به گفته جورجیو اگراین دانشجویان هنگام مطالعه، مفهوم اصلی هر پاراگراف را بنویسند و با خواندن متن‌‌‌‌‌‌‏هایی از موضوعات مختلف تمرین کنند، برایشان سودمند خواهد بود.

وی با صحبت درباره ارتقا سطح دانش در دبیرستان به‌‌‌‌‌‌‏منظور آماده سازی دانش‌‌‌‌‌‌‏آموزان برای دانشگاه بیان کرد: “می‌‌‌‌‌‌‏توانیم دلیل‌‌‌‌‌‌‏هایی ارائه دهیم که ارائه مطالعه مطالب غیردرسی، دانش آموزان را قادر می‌‌‌‌‌‌‏سازد که دانشی فراگیر از جهان کسب کنند.”

این یافته‌‌‌‌‌‌‏ها، تابستان آینده در کنفرانس “نوشتار و بیان “در مونترآل ارائه می‌‌‌‌‌‌‏گردد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی