Asset 2

مایک گالاگر : کنگره از متحدان ایالات متحده در مواجهه با تهدیدات چین حمایت می‌کند

کنگره از متحدان آمریکا در مواجهه با تهدیدات چین حمایت می‌کند
نماینده مایک گالاگر در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۳ در سانفرانسیسکو با خبرنگاران در یک ویدیوی منتشر شده توسط NTD صحبت می‌کند. (NTD)

رییس کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد چین، مایک گالاگر، نماینده جمهوری‌خواه ویسکانسین، به متحدان ایالات متحده در اقیانوس هند و آرام اطمینان داد که کنگره در برابر رفتارهای قهری و تهاجمی حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) پشتیبان آنهاست. 

در ۱۱ نوامبر، گالاگر در یک رویداد حامی دموکراسی در سانفرانسیسکو، جایی که نشست همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) در آن برگزار می شود، شرکت کرد؛ که نقطه کانونی دیدار رو در رو بین جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و شی جین پینگ رهبر حزب کمونیست چین در ۱۵ نوامبر خواهد بود. 

روز شنبه از گالاگر پرسیده شد که پیام او به متحدان آمریکا مانند استرالیا، ژاپن، فیلیپین، کره جنوبی و تایوان چه خواهد بود. 

گالاگر گفت: «پیام من این است که حداقل در کنگره، ما از شما حمایت می کنیممن فکر میکنم یکی از نقاط قوت بزرگ ما، نسبت به حزب کمونیست چین، شبکهای از متحدان و شرکایی است که در طول سالها ایجاد کردهایم. این منبع کلیدی قدرت ماست.» 

کره جنوبی سالها با کمپین نفوذ چین دست و پنجه نرم میکند و اکنون دو تئاتر بزرگ سئول از اجرای هنرهای نمایشی شن یون مستقر در نیویورک که به خاطر ماموریت خود در احیای فرهنگ سنتی چین مشهور است، خودداری کرده‌اند. تحقیقات اپک تایمز نشان می‌دهد که حزب کمونیست چین از سفارت خود در سئول برای تحت فشار قرار دادن سالن‌ها برای لغو نمایش استفاده کرده است. 

امسال، مانند سال‌های گذشته، رئیس‌جمهور تایوان به دلیل مخالفت پکن که ادعا می‌کند این جزیره بخشی از قلمرو خود است، اجازه شرکت در نشست APEC را ندارد. موریس چانگ، بنیانگذار بزرگترین سازنده تراشه قراردادی جهان TSMC، به عنوان نماینده رئیس جمهور تایوان تسای اینگ ون در اجلاس سران در سانفرانسیسکو شرکت میکند. 

رژیم چین در سال های اخیر بی‌وقفه در تلاش برای ارعاب تایوان بوده است و به طور منظم رزمایشهای نظامی برگزار میکند و جتها و کشتیهای نیروی دریایی خود را به مناطق نزدیک جزیره میفرستد. هدف آن تأثیرگذاری بر سیاست‌های دولت تایوان و سوق دادن رأی‌دهندگان به حمایت از نامزدهایی است که به دنبال مناصب دولتی هستند و پکن را دشمن نمی‌دانند. 

ژاپن آخرین قربانی اجبار اقتصادی چین است، زیرا پس از شروع رهاسازی فاضلاب تصفیه شده از نیروگاه هستهای ازکار افتاده فوکوشیما در ماه اوت، پکن به دلیل نگرانیهای «ایمنی» واردات غذاهای دریایی ژاپن را ممنوع کرده است. برای مقابله با ممنوعیت چین، ارتش ایالات متحده مستقر در ژاپن غذاهای دریایی ژاپنی را به صورت عمده برای تغذیه سربازانش خریداری کرده است. 

گالاگر ممنوعیت چین را «جنگ اقتصادی» علیه ژاپن خواند و افزود که نگرانیهای پکن در مورد کیفیت ماهی «کاملاً مضحک» است. 

«اهرمی برای اجبار»

از نظر گالاگر، کشورها و شرکت ها باید خطرات وابستگی به چین را بدانند. 

گالاگر گفت:«اما من فکر میکنم مهم ترین چیز این است که در وهله اول منبع اهرم فشار را کاهش دهیم. واقعیت این است که ما در زمینه‌های مختلف بسیار به چین وابسته شده‌ایم، خواه در فرآوری مواد معدنی حیاتی باشد یا مواد دارویی پیشرفته. تا دیر نشده است، باید راهی برای بازپس گیری استقلال اقتصادی خود بیابیم 

وی افزود: «به این دلیل که تصور کنید اگر ما خود را در یک رویارویی با چین بر سر تایوان ببینیم، آنها زنجیره‌های تأمین را به سلاح تبدیل می‌کنند، آن نقاط را به سلاحی برای به زانو درآوردن ما و متحدانمان تبدیل می‌کنند 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی