Search
Asset 2

نمایندگان لیبرال و محافظه‌کار کانادا: تایوان باید به عضویت سازمان جهانی بهداشت درآید

نمایندگان از هر دو حزب کانادا می‌گویند که تایوان باید بتواند در مجمع سازمان بهداشت جهانی حضور پیدا کند.
جودی اسگرو، علی احساسی، نماینده لیبرال و مایکل کوپر نماینده محافظه‏کار کانادا (نفر سوم) در رویدادی در میدان یانگ دانداس در مرکز شهر تورنتو در ۴ می ۲۰۲۴ شرکت کردند تا از مشارکت تایوان در سازمان بهداشت جهانی حمایت کنند. (Andrew Chen/The Epoch Times)

جودی اسگرو، نماینده لیبرال کانادا، می‌گوید تایوان باید بتواند در مجمع سازمان بهداشت جهانی حضور پیدا کند، زیرا کشورهای حاضر در بدنه تصمیم‌گیرنده سازمان قرار است نشست سالانه خود را در ماه جاری با تمرکز بر جلوگیری از همه‌گیری‌های جهانی آتی برگزار کنند.

خانم اسگرو در ۴ مه به اپک تایمز گفت: «برای همه خیلی مهم است که تایوان در مذاکرات مربوط به همه‌گیری‌های آتی و دیگر بیماری‌های عفونی که از وجودشان مطلع می‌شویم، حضور داشته باشد.»

«تایوان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. آن‌ها تلاش زیادی کرده‌اند تا همیشه یک قدم از این نوع بیماری‌ها جلوتر باشند و شایسته حضور در مجمع هستند. به‌عنوان یک کانادایی دوست دارم تایوانی‌ها را در مجمع ملاقات کنم، زیرا می‌دانم وقتی تایوان در مجمع حاضر باشد، اوضاع امن‌تر خواهد بود و کانادایی‌ها نیز امنیت بیشتری خواهند داشت.»

خانم اسگرو، رئیس گروه پارلمانی دوستی کانادا و تایوان، با اشاره به روزهای نخست همه‌گیری کووید-۱۹ بر حمایت کشور جزیره‌ای تایوان از کانادا در مواقع ضروری تأکید کرد. در بحبوحه کمبود تجهیزات حفاظت فردی، تایوان چندین مرتبه تجهیزات پزشکی به کانادا اهدا کرد.

او گفت: «وقتی همه‌گیری شیوع پیدا کرد، اولین کسانی که با ارسال ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده به ما کمک کردند تایوانی‌ها بودند. به نظر من تایوانی‌ها و کانادایی‌ها از بسیاری جهات شبیه هم هستند و ما باید ضمن تقویت این شراکت دوطرفه از امنیت شهروندان خود مطمئن شویم.»

خانم اسگرو ضمن سخنرانی در رویدادی که ۴ مه ‌در میدان یانگ-دانداس در مرکز شهر تورنتو برگزار شد، از حضور تایوان در مجمع سازمان بهداشت جهانی حمایت کرد. این رویداد با هماهنگی دفتر اقتصادی و فرهنگی تایپه، که دفتر نمایندگی تایوان در تورنتو محسوب می‌شود، برگزار شد.

تایوان جزیره‌ای است دموکراتیک واقع در جنوب شرقی سرزمین اصلی چین که با سرکوب دیپلماتیک و اقتصادی بی‌وقفه رژیم کمونیستی پکن در عرصه بین‌المللی و تهدیدات نظامی توقف‌ناپذیر چین دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. خانم اسگرو افزود که با وجود فشار دیپلماتیک پکن، تایوان از حضور در مجمع سازمان جهانی بهداشت محروم شده است.

(Andrew Chen/The Epoch Times)

خانم اسگرو گفت: «چین همیشه تایوان را از فرصت‌های بزرگی که برای نمایش پیشرفت و نوع فناوری و دیگر داشته‌های خود دارد، محروم می‌کند. پس مشکل از چین است. به‌رغم ارعاب چین، تایوانی‌ها همچنان قدرتمند و بسیار انعطاف‌پذیر هستند.»

مجمع جهانی بهداشت، نهاد تصمیم‌گیرنده سازمان جهانی بهداشت، قرار است در تاریخ ۲۷ مه در ژنو سوئیس برای نشست سالانه خود تشکیل جلسه دهد. به گفته جین-لینگ چن، مدیر کل دفتر اقتصادی و فرهنگی تایپه، تایوان هنوز برای شرکت در جلسه مجمع جهانی بهداشت امسال دعوت نشده است.

(Andrew Chen/The Epoch Times)

علی احساسی، نماینده لیبرال کانادا، و مایکل کوپر، نماینده حزب محافظه‌کار، در این رویداد حضور یافتند تا از عضویت تایوان در کنوانسیون مجمع جهانی بهداشت حمایت کنند.

آقای کوپر همچنین از افزایش مشارکت تایوان در سازمان بهداشت جهانی حمایت کرد و افزود که این مشارکت به نفع کانادایی‌ها و به نفع «امنیت بهداشت جهانی» است.

او گفت: «تایوان رهبری ثابت‌قدم و از بزرگ‌ترین پیشگامان بهداشت جهانی و بهداشت عمومی در عرصه جهانی است. این مسئله در دوران همه‌گیری مشهود بود. از این گذشته، تایوان میلیاردها دلار به کشورهای سراسر جهان کمک کرده است.»

«کانادا در روزهای نخست شیوع کووید-۱۹ دچار کمبود تجهیزات حفاظت فردی شد. تایوان نیم میلیون ماسک جراحی برای ما فرستاد. تایوان می‌تواند کمک کند و کمک هم می‌کند.»

(Andrew Chen/The Epoch Times)

آقای کوپر در ژوئن گذشته لایحه سی-۳۴۳ را با هدف تقویت روابط کانادا و تایوان به مجلس ارائه کرد. او از تایوان به‌عنوان یازدهمین شریک تجاری بزرگ کانادا نام برد و روی تولید محصولات مهم با فناوری برتر مانند نیمه‌هادی‌ها تأکید کرد.

(Andrew Chen/The Epoch Times)

آقای احساسی نیز به نقش تایوان در پیشرفت جهانی در مواردی مانند تحقیقات علمی اشاره کرد.

او گفت: « تایوان همیشه جزو کشورهای مفید جهان بوده و به همین‌خاطر است که ما از این کشور حمایت می‌کنیم.»

خانم اسگرو در رأس هیأتی ۱۲ نفره از نمایندگان مجلس برای بازدید از تایوان به این کشور سفر خواهد کرد. این سفر از ۱۳ مه آغاز می‌شود. شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب تایوان، لای چینگ-ته، در ۲۰ مه یکی از برنامه‌های این سفر است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی