logo_eet

آیا اضافه شدن حشرات به سبد غذایی انسان‌ها نزدیک است؟

حشرات خوراکی شامل حشرات کامل، پودر حشرات و روغن حشرات است.
بازار حشرات خوراکی (Shutterstock)

هرچند فکر خوردن حشرات ناخوشایند است، اما صنعت حشرات خوراکی در حال رونق است و یک شرکت فرانسوی قصد دارد سالانه ۲۰ هزار تن مواد غذایی بر پایه حشره تولید کند.

شرکت بیوتکنولوژی فرانسوی «یین‌ست» به‌تازگی اعلام کرده است که قصد دارد یک شبکه جهانی از مزارع حشرات ایجاد کند و به طور قابل‌توجهی تولید خود را افزایش دهد.

در دهه گذشته این شرکت فرانسوی به‌عنوان یک تولیدکننده حشره شناخته می‌شد که محصولاتش در افزودنی غذایی حیوانات خانگی، برای تغذیه ماهی و دام استفاده می‌شد؛ اما از اوایل سال ۲۰۲۱ که آژانس ایمنی غذای اروپا اعلام کرد که کرم‌های خوراکی – که به طور کامل یا به‌صورت پودر استفاده می‌شوند – برای مصرف انسان بی‌خطر تلقی می‌شوند، شرکت «یین‌ست» به سمت تولید حشره برای مصرف خوراکی انسان‌ها پیش رفت.

یین‌ست از آن زمان پودر حشرات برای مصرف خوراکی انسان‌ها تولید می‌‌‌‏کند که با خوراکی‌های پخته شده مانند محصولات تغذیه ورزشی، ماکارونی، گوشت و جایگزین‌های گوشت مخلوط می‌شود.

این شرکت فرانسوی به‌زودی بزرگ‌ترین مزرعه حشرات عمودی جهان را در آمیان فرانسه راه‌اندازی خواهد کرد. این شرکت می‌‌‌‏گوید مدل مزرعه عمودی اجازه می‌دهد تا پروتئین بیشتری با استفاده از فضای کمتر و منابع کمتر تولید شود. این مرکز خودکار دومین مرکز در فرانسه است و ادعا می‌کند که سالانه ۲۰ هزار تن مواد غذایی بر پایه حشرات تولید خواهد کرد.

هرچند فکر خوردن حشرات ممکن است ناخوشایند باشد اما بسیاری از ما ممکن است به‌صورت ناخواسته حشره خورده باشیم.

سازمان غذا و داروی آمریکا مدت‌هاست که حشرات را به‌عنوان «کثیفی» طبقه‌بندی کرده بود، اما به نظر می‌‌‌‏رسد وارد دوره‌‌‌‏ای شده‌‌‌‏ایم که بخواهند طبقه‌بندی خود را از حشرات به عنوان چیزی که در عرضه غذا «قابل تحمل است» به چیزی که مردم ممکن است «درخواست مصرفش را داشته باشند»، اصلاح کنند.

سازمان غذا و دارو آمریکا وجود ۲۲۵ تکه حشره در ۲۲۵ گرم ماکارونی و پنیر را مجاز می‌داند و در ۱۰۰ گرم کره بادام‌زمینی نیز وجود ۳۰ قطعه حشره بدون مشکل دانسته و اجازه می‌دهد که در ۷۵ گرم آرد گندم ۷۵ قطعه حشره وجود داشته باشد.

قراردادن حشرات در سبد غذایی انسان‌ها به‌عنوان راهکاری برای حل مشکل گرسنگی در جهان و جبران منابع محدود غذایی در نظر گرفته می‌شود.

اخبار مرتبط