Search
Asset 2

تصویب طرح «قانون مهسا» در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

کنگره خواستار توضیح بلینکن درباره رابرت مالی شد
مایکل مک کال رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان ایالات متحده در 7 دسامبر 2015 در واشنگتن دی سی در سالن آرنولد کالج جنگ ملی در فورت مک نیر "نطق وضعیت امنیت داخلی" را ارائه می کند. (Alex Wong/Getty Images)

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه روز گذشته خود طرحی را به تصویب رساند که «قانون مهسا» نام دارد و رئیس‌جمهور آمریکا را موظف می‌کند که مقامات ارشد جمهوری اسلامی را در لیست تحریم‌های ایالات متحده قرار دهد. 

در صورت نهایی‌شدن این طرح و تبدیل شدن  به قانون، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، و ابراهیم رئیسی به‌خاطر نقض حقوق بشر و تروریسم مورد تحریم قرار می‌گیرند. 

علاوه‌برآن، این طرح خواستار تحریم نهاد رهبری، نهاد ریاست‌جمهوری، مقام‌های منصوب رهبر جمهوری اسلامی و شبکه بنیادها و شرکت‌های تحت نظر او شده است. 

طرح قانون مهسا امینی اکنون در کمیته‌های مالی و قضایی مجلس نمایندگان هم بررسی خواهد شد و سپس برای رأی‌گیری به صحن مجلس نمایندگان فرستاده می‌شود. تاکنون بیشتر از ۹۰ نماینده از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از این طرح حمایت کرده‌اند. 

تبدیل این مصوبه به قانون به اقدام مشابه در مجلس سنا هم نیاز دارد و در صورت تصویب نهایی برای اجرایی‌شدن به امضای جو بایدن، رئیس‌جمهور باید برسد. 

بر اساس «قانون مهسا»، رئیس‌جمهوری آمریکا باید طی ۹۰ روز پس از تصویب و بعد از آن به‌صورت سالانه، تعیین کند که افراد یا نهادهایی که در این قانون از آنها نام برده شده شرایط لازم برای اعمال تحریم را دارند یا نه و اگر شامل تحریم نمی‌شوند توضیحات لازم را در این مورد ارائه دهد. 

جلسه بررسی این طرح در پی تلاش شماری از اعضای جامعه ایرانیآمریکایی، با حمایت ده‌ها نماینده دموکرات و جمهوری‌خواه برگزار شد. 

مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، در بیانیه‌ای پس از تصویب این طرح گفت: «حکومت ایران دست به نقض وحشیانه حقوق بشر علیه مردم ایران زده است و کنگره متعهد است که این حکومت را در قبال این جنایات پاسخگو کند 

مایکل مک کال تصریح کرده است: «مردم آمریکا در کنار مردم شجاع ایران که به‌خاطر اصلاحات و تغییر جان خود را مخاطره می‌اندازند، ایستاده‌اند 

درل آیسا، نماینده جمهوری‌خواه، نیز گفت، هدف طرح «قانون مهسا» که از حمایت نمایندگان از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه برخوردار است، ملزم‌کردن دولت آمریکا برای استفاده از تمامی ابزارهایش جهت مجبور کردن حکومت ایران به پایان‌دادن ظلم‌های وحشیانه است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی