Search
Asset 2

سفر ایلان ماسک به چین: ابراز نگرانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا  

سفر ایلان ماسک به چین و دیدار با وزیر حزب کمونیست چین
ایلان ماسک، مدیرعامل سازنده خودروهای الکتریکی تسلا، قبل از میزگردی در کاخ ورسای، خارج از پاریس در 15 مه 2023، شرکت می کند. (LUDOVIC MARIN/POOL/AFP via Getty Images)

ویوک راماسوامی، یکی از نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده، «نگرانی عمیق» خود را نسبت به سفر ایلان ماسک به چین و دیدار با وزیر حزب کمونیست چین ابراز کرد 

گفته شده در جریان این دیدار ایلان ماسک عنوان کرده که با جداشدن اقتصاد ایالات متحده از اقتصاد چین موافق نیست. 

راماسوامی که در حال رقابت با دیگر نامزدهای حزب جمهوری‌خواه برای انتخاب کاندیدای نهایی این حزب برای انتخابات ریاست‌جمهوری  ۲۰۲۴ است، با انتشار یک توییت گفت که با در میان گذاشتن نگرانی‌های خود در مورد دیدار این میلیاردر با وزیر امور خارجه چین، «قاعده ناگفته در حزب جمهوری‌خواه» را زیر پا گذاشته است. 

ایلان ماسک روز سه‌شنبه، برای اولین بار طی سه سال گذشته وارد پکن شد. 

او در جریان سفر خود به چین ابتدا با وزیر امور خارجه رژیم چین گانگ ملاقات کرد، و بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین، ایلان ماسک در این دیدار نظرات خود درباره منافع مشترک اقتصادی آمریکا و چین را مطرح کرد و در عین حال از «قدرت و نوید» چین تمجید کرد. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ایلان ماسک بعداً اعلام کرد که تجارت خود را در چین گسترش خواهد داد. 

راماسوامی در توییتر نوشت: «این عمیقاً نگران‌کننده است که دیروز ایلان ماسک با وزیر امور خارجه چین برای مخالفت با جدایی [اقتصاد آمریکا و چین] دیدار کرد و از ایالات متحده و چین کمونیستی به عنوان «دوقلوهای به هم چسبیده» یاد کرد. معاون تسلا در چین این بیانیه را در ویبو (شبکه اجتماعی چینی) در چین بازنشر کرد، اما عجیب است که اینجا در ایالات متحده قابل مشاهده نیست 

او همچنین اضافه کرد: «ایالات متحده به رهبرانی نیاز دارد که تحت فرمان چین نباشند. با این حال بایدن تجسم دیگری از همین مشکل است.» 

ایلان ماسک از اظهارنظر علنی در مورد سفرش به چین خودداری کرده و به سؤالات خبرنگاران در پکن نیز پاسخ نداده و در طول سفر خود به چین در توییتر نیز که سال گذشته به قیمت ۴۴ میلیارد دلار خریداری کرده، به طرز غیرمعمولی ساکت بوده است. 

وزارت خارجه چین اعلام کرد در این دیدار وزیر خارجه این کشور خطاب به ایلان ماسک گفته است که هر دو کشور نیاز دارند «مسیر خود را در جهت احترام متقابل، همزیستی صلح‌آمیز و همکاری برنده – برنده حفظ کنند و از طی‌کردن مسیر خطرناک بپرهیزند.» 

بازدید ماسک از چین در حالی صورت گرفته است که به دنبال حملات سایبری هکرهای مرتبط با رژیم چین به آمریکا، سرقت مالکیت فکری و سقوط یک بالون نظارتی چینی بر فراز ایالات متحده تنش بین واشنگتن و پکن را افزایش داده است. 

همچنین گسترش روابط چین با روسیه و افزایش اقدامات تحریک‌آمیز رژیم کمونیستی در دریای چین جنوبی و تایوان که از زمان پایان جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹ یک دموکراسی خودگردان بوده است، تنش میان واشنگتن و پکن را تشدید کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی