Asset 2

برکناری وزیر خارجه چین در پی افزایش اختلافات درونی حزب کمونیست چین

برکناری کین گانگ، وزیر خارجه چین
«کین گانگ»، وزیر خارجه چین که از سمت خود برکنار شد(Hector Retamal/AFP via Getty Images)

«کین گانگ»، وزیر خارجه چین که کمتر از ۸ ماه پیش به این سمت منصوب شد پس از یک ماه غیبت از انظار عمومی برکنار و وانگ یی، دیپلمات ارشد حزب کمونیست به عنوان وزیر خارجه رژیم چین معرفی شد. 

اخراج ناگهانی «کین گانگ» پس از پیشرفت پرشتاب او در مناصب سیاسی رخ داد. او که به عنوان دستیار رهبر چین، شی جین‌پینگ شناخته می‌شد، در دسامبر ۲۰۲۲ به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شد و یکی از جوان‌ترین مقاماتی شد که این سمت را به دست گرفت. همچنین در هنگام بازسازی سیاسی عمده در ماه مارس، آقای کین به عنوان یک مشاور دولتی منصوب شد. 

آقای کین به مدت یک ماه کاملاً از انظار عمومی دور بود. آخرین باری که او در رسانه‌های دولتی دیده شد در ۲۵ ژوئن بود که از دیپلمات‌های روسیه، سریلانکا و ویتنام استقبال کرد. از آن زمان، او در چند نشست مهم از جمله گردهمایی وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در اندونزی در اوایل ماه جاری، حضور نداشت. 

در ابتدا، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، غیبت آقای کین را تنها به «مشکل سلامتی» نسبت داد. 

این عدم شفافیت و سکوت رسمی تنها به گمانه‌زنی‌ها دامن زد. گزارش‌های رسانه‌های هنگ‌کنگ و تایوان حاکی از آن است که دلیل غیبت یک‌ماهه وزیر خارجه سابق رژیم چین افشای رابطه خارج از ازدواج با فو شیائوتیان مجری تلویزیون است. همچنین، تحلیلگران به نارضایتی «وانگ یی» از کار عملکرد «کین گانگ» نیز اشاره کردند. 

وانگ یی در مقام اداره‌کننده دفتر کمیسیون امور خارجه حزب کمونیست چین عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات چین است. او همچنین بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ وزیر امور خارجه چین بوده است و اکنون دوباره در این سمت قرار گرفته است. 

آقای کین ۵۷ساله به دلیل لفاظی‌های تند خود شهرت پیدا کرد به خصوص .در پاسخ به انتقادات غرب از رژیم چین، زمانی که به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه چین از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ فعالیت داشت. 

در سال ۲۰۰۹، آقای کین در پاسخ به این سؤال که چرا یوتیوب در چین مسدود شده است، به خبرنگاران گفت که اینترنت در چین «به طور کامل باز شده است.» 

او در ادامه برای توضیح اینکه چه چیزی را می‌شود در چین تحت تسلط حزب کمونیست چین دید گفت: «آنچه که در چین پخش می‌شود و قابل دید است را می‌توانید ببینید و هر چه را که پخش نمی‌شود، پس نباید ببینید 

«کین گانگ» قبل از اینکه به عنوان وزیر خارجه معرفی شود، به عنوان سفیر چین در ایالات متحده خدمت می‌کرد. پیش از این، آقای کین به عنوان یکی از ۹ معاون وزیر خارجه چین از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ خدمت کرد. از زمان پیوستن به وزارت خارجه در سال ۱۹۸۸، آقای کین به طور پیوسته از یک دستیار جزء به سمت‌های بالا رسید. 

دعوای سیاسی

یوان هونگ بین، تحلیلگر کهنه‌کار سیاسی چین مستقر در استرالیا، گفت که او معتقد است که خروج ناگهانی کین نتیجه درگیری‌های سیاسی است. 

یوان هونگ بین به اپک تایمز گفت: «این وانگ یی بود که می‌خواست گین گانگ را برکنار کند، زیرا او ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه و سایر متحدان وانگ را از زمان روی کار آمدنش کنار گذاشته بود 

آقای یوان گفت که تغییرات عمده در وزارت خارجه نشان می‌دهد که سیطره شی جین پینگ بر قدرت قطعی نیست و جنگ قدرت در جریان است. 

و گفت: «اگرچه شی جین‌پینگ رقبای سیاسی خود را حذف کرده است، اما اخراج «کین گانگ» نشان می‌دهد که رهبر حزب کمونیست چین نمی‌تواند درگیری‌های سیاسی درون حزب را مدیریت کند 

«جنگ قدرت بین جناح‌های رقیب و گروه‌های ذی‌نفع در حزب کمونیست چین به وضعیت بسیار جدی رسیده است. برخی از افراد درون این حزب می‌گویند که اکنون حزب کمونیست تقسیم شده است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی