Search
Asset 2

تمدید تحریم موشک‌های بالستیکی جمهوری اسلامی از سوی اتحادیه اروپا 

اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی اطلاع داده است که تحریم‌های این اتحادیه علیه ساخت موشک‌های بالستیک ایران که قرار بود اواخر مهرماه سال جاری منقضی شود، تمدید خواهد شد.
مرحله نهایی رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷ (۲۴ دسامبر ۲۰۲۱) سپاه پاسداران با شلیک همزمان ۱۶ فروند موشک برد بلند ،میان برد و کوتاه برد نیروی هوا فضای سپاه به سمت اهداف از پیش تعیین شده انجام شد.موشک های عماد،قدر،سجیل،زلزال،دزفول و ذوالفقار مواضع شبیه سازی شده دشمن را با دقت صد درصدی مورد هدف قرارداده و منهدم نموده اند. (Wikimedia)

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع مطلع گزارش داد که اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی اطلاع داده است که تحریم‌های این اتحادیه علیه ساخت موشک‌های بالستیک ایران که قرار بود اواخر مهرماه سال جاری منقضی شود، تمدید خواهد شد.  

بر اساس قطعنامه سازمان ملل که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام را تایید کرده بود، قرار بود تحریم‌های اتحادیه اروپا در هجدهم اکتبر (۲۶ مهر) منقضی شود. 

دیپلمات‌های اروپایی سه دلیل برای حفظ این تحریم‌ها ذکر کردند که شامل استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین، احتمال انتقال موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی به روسیه؛ و محروم‌کردن جمهوری اسلامی از مزایای توافق هسته‌ای برجام با توجه به اینکه تهران این توافق را نقض کرده است. 

رویترز در ادامه گزارش خود آورده است که حفظ تحریم‌های اتحادیه اروپا منعکس‌کننده تلاش‌های غرب برای جلوگیری از تولید سلاح‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی است. 

یک دیپلمات غربی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: «به ایرانی‌ها به طور صریح در مورد حفظ تحریم‌ها توضیح داده شد و اکنون پرسش این است که ایرانی‌ها چه گام‌های تلافی‌جویانه‌ای ممکن است بردارند و این گام‌های احتمالی چه خواهد بود؟». 

جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۷ بدون توجه به قطعنامه سازمان ملل مجموعه‌ای از آزمایش‌های موشک‌های بالستیکی و ماهواره‌ای را انجام داد و در ماه مه سال جاری نیز موشکی با برد دو هزار کیلومتر آزمایش کرد. 

آمریکا، فرانسه و بریتانیا آزمایش این موشک دوربرد را یک تهدید جدی و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانستند. کانادا نیز از تداوم فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران ابراز نگرانی کرد. 

از سوی دیگر قدرت‌های اروپایی از افزایش روابط دفاعی بین تهران و مسکو به شدت نگران هستند. جمهوری اسلامی به روسیه پهپادهای جنگی تحویل داده و روسیه از این پهپادها در جنگ اوکراین استفاده کرده است. اروپایی‌ها اکنون احتمال می‌دهند که جمهوری اسلامی موشک‌های بالستیک خود را نیز به روسیه تحویل دهد. 

پس از امضای برجام، بین ایران و شش قدرت جهانی یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۳۹۴ قطعنامه ۲۲۳۱ را برای تایید این توافق تصویب کرد. 

در قطعنامه سازمان ملل از ایران خواسته شده است از توسعه موشک‌های بالستیک که امکان حمل سلاح هسته‌ای را دارد خودداری کند. تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی نیز طبق همین قطعنامه سازمان ملل اعمال شده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی