Search
Asset 2

پرواز ۱۰۳ هواپیمای نظامی چین به سمت تایوان  

پروا جنگنده های چینی به سمت تایوان
(HECTOR RETAMAL/AFP via Getty Images)

ارتش چین طی ۲۴ ساعت گذشته  ۱۰۳ هواپیمای جنگی به سمت تایوان اعزام کرده و وزارت دفاع این جزیره روز دوشنبه اعلام کرد این اقدام یک رکورد در چند وقت اخیر بوده است. 

این وزارتخانه گفت که این هواپیماها بین ساعت ۶ صبح روز یکشنبه تا ۶ صبح روز دوشنبه شناسایی شدند و افزود که ۴۰ هواپیما از خط میانی نمادین بین سرزمین اصلی چین و جزیره عبور کردند؛ این هواپیماها قبل از رسیدن به تایوان بازگشتند. 

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۹ کشتی نیروی دریایی چین شناسایی شد که به سمت تایوان در حرکت بودند. 

حزب کمونیست چین که ادعا می‌کند جزیره لیبرال دمکراتیک تایوان بخشی از قلمرو خود است، تمرینات نظامی گسترده‌تری را در هوا و آب‌های اطراف تایوان انجام داده است زیرا تنش‌ها بین چین از یک سو و ایالات متحده و تایوان از سوی دیگر افزایش یافته است. 

ایالات متحده تامین کننده اصلی تسلیحات تایوان است و با هرگونه تلاش برای تغییر وضعیت تایوان با استفاده از زور مخالف است. 

وزارت دفاع تایوان با انتشار بیانیهای اقدام نظامی چین را «آزار و اذیت» خواند و هشدار داد ممکن است در فضای متشنج کنونی تشدید شود. در این بیانیه‌ آمده است: «ما از مقامات پکن می‌خواهیم که مسئولیت‌پذیر باشند و فوراً از چنین فعالیت‌های مخرب نظامی جلوگیری کنند.» 

چین هفته گذشته ناوگانی از کشتی‌ها از جمله ناو هواپیمابر شاندونگ را به آب‌های نزدیک تایوان فرستاد. این رزمایش اندکی پس از آن انجام شد که ایالات متحده و کانادا کشتی‌های جنگی خود را از تنگه تایوان که این جزیره را از سرزمین اصلی جدا می‌کند عبور دادند. 

چین همچنین از یک طرح برای ایجاد منطقه نمایشگاهی توسعه یکپارچه با تایوان در استان فوجیان نزدیک به تایوان  خبر داد و تلاش می‌کند تا نظر تایوان را جلب کند، در عین حال به این جزیره نیز اخطار می‌دهد. این کار به نظر کارشناسان در راستای راهبرد طولانی مدت چماق و هویج است. 

اقدامات اخیر ممکن است تلاشی برای تحت تأثیر قرار دادن انتخابات ریاست‌جمهوری تایوان در ژانویه باشد. حزب حاکم دموکراتیک مترقی که به سمت استقلال رسمی جزیره گرایش دارد، مورد خشم حزب کمونیست چین قرار دارد.حزب کمونیست چین از نامزدهای اپوزیسیون حمایت می‌کند که از همکاری با حکومت در سرزمین اصلی حمایت می‌کنند. 

تایوان و چین در سال ۱۹۴۹ زمانی که کمونیست‌ها کنترل چین را طی یک جنگ داخلی به دست گرفتند، از هم جدا شدند. ناسیونالیست‌های بازنده به تایوان گریختند و دولت لیبرال دموکراتیک خود را در این جزیره برپا کردند. 

این جزیره به صورت خودگردان اداره می‌شود و تنها چند کشور خارجی آن را از نظر دیپلماتیک به رسمیت می‌شناسند. ایالات متحده، روابط رسمی با چین دارد و در عین حال دفتر نمایندگی نیز در تایوان دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی