Asset 2

بازداشت چند تن از شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند 

خاکسپاری آرمیتا گراوند
خاکسپاری آرمیتا گراوند (Social Media)

مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند صبح امروز در قطعه ۹۹ آرامستان بهشت‌زهرا تهران در میان جو شدی امنیتی و حضور پر تعداد ماموران برگزار و این نوجوان جان‌باخته به خاک سپرده شد. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در جریان برگزاری این مراسم، دو تن از بستگان خانواده گراوند و چند زن که هویتشان مشخص نشده است، در محوطه بهشت‌زهرا توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند. 

رسانه‌های حکومتی در ایران روز شنبه ۶ آبان‌ماه اعلام کردند که «آرمیتا گراوند»، دانش‌آموز نوجوانی که پس از بیهوشی در متروی تهران به بیمارستان منتقل شد و به کُما رفت، جان‌باخته است. 

پس از آن نیز سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو»، با انتشار تصویری از اعلامیه ترحیم آرمیتا گراوند، از فشار نهادهای امنیتی به خانواده این نوجوان جهت خاکسپاری او در آرامگاه بهشت‌زهرا در تهران و جلوگیری از انتقال پیکر او به کرمانشاه خبر داد. 

علاوه بر خانواده و نزدیکان آرمیتا گراوند، شماری از شهروندان از صبح امروز با حضور در بهشت‌زهرا این مراسم شرکت کردند و شعارهایی از قبیل «این گل پر پر شده هدیه به میهن شده» و یا «آرمیتا روحت شاد» سر دادند. 

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی شامگاه ششم آبان ۱۴۰۲ و بعد از تایید جان‌باختن آرمیتا گراوند در بیمارستان فجر تهران در برخی شهرها از جمله تهران، کرج و شیراز شعارهای شبانه ضد حکومتی توسط شهروندان سر داده شد. 

شماری از مردم در برخی مناطق تهران شعارهایی چون «آرمیتای گراوند، راهت ادامه دارد» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند و همچنین شعارهایی علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مانند «مرگ بر خامنه‌ای ضحاک» و «مرگ بر اصل ولایت‌فقیه» سر دادند. 

محمد باقرزاده و غزل حضرتی، دو خبرنگار روزنامه «اعتماد»، در گزارشی مشترک که روز یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲ با عنوان «پایان مراقبت‌های ویژه از آرمیتا» منتشر شده، از تلاش‌های متعدد خود طی ۲۸ روزی که این نوجوان ۱۶ساله در بیمارستان فجر تهران بستری بود برای تهیه گزارش روایت کرده و نوشته‌اند که هر بار تلاش‌های آن‌ها، به در بسته خورد. 

 آن‌ها لحظاتی بعد از تایید خبر جان‌باختن آرمیتا گراوند توسط رسانه‌های داخلی، به مدرسه او هنرستان عروه‌الوثقی رفته‌اند. در این گزارش آمده است که «سرایدار مدرسه به‌محض اینکه شنید ما خبرنگاریم، در را به رویمان بست 

خبرنگاران اعتماد همچنین نوشته‌اند که حال هم‌مدرسه‌ای‌های آرمیتا گراوند از شنیدن خبر جان‌باختن او بد بوده و با چشم‌های گریان «زودتر مدرسه را ترک کردند و برای چند دانش‌آموز هم موتور اورژانس به محل دبیرستان اعزام شده و بعضی از والدین نگران هم به آنجا آمده بودند تا فرزندانشان را با خود ببرند 

در این گزارش آمده است که یکی از دانش‌آموزان در پاسخ به سؤال خبرنگاران که پرسیده «‌فکر می‌کنی چه اتفاقی برای آرمیتا افتاده؟» گفته است: «همان که همه می‌دانیم و شنیدیم دیگر». 

آرمیتا گراوند ۱۶ساله، اهل کرمانشاه و ساکن تهران، روز یکشنبه ٩ مهر در مترو «شهدا» تهران پس از ورود به واگن بیهوش شد، و بعدا خبر رسید که به کما رفت. 

روایت جمهوری اسلامی که مدعی شده بود این نوجوان به دلیل افت فشار بیهوش و بر زمین‌خورده و دچار ضربه‌مغزی شده هیچ‌گاه از سوی مردم پذیرفته نشد و بسیاری بر این باورند که او به سرنوشت مهسا امینی دچار شد و مرگ او یک قتل حکومتی بوده است. 

فشارهای امنیتی و ممانعت از اطلاع‌رسانی درباره جزئیات این واقعه سندی برای شهروندان بود تا به ادعای حکومت اعتماد نداشته باشند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی