Search
Asset 2

معنای سلامتی واقعی چیست؟ ۵ تفاوت میان طب غربی و طب چینی

گیاهان، مواد معدنی و عصاره‌‌‌‏ی حیوانات و آبزیان مختلف زیادی در طب چینی کاربرد دارد.  (*Shutterstock)
گیاهان، مواد معدنی و عصاره‌‌‌‏ی حیوانات و آبزیان مختلف زیادی در طب چینی کاربرد دارد. (*Shutterstock)

استفاده از طب چینی به‌‌‌‏عنوان شکلی از درمان‌‌‌‏های جایگزین در‌‌‌‏حال افزایش است و با این‌‏که علم مدرن غربی نمی‌‌‌‏تواند چگونگی عمل‌‌‌‏کرد آن را به‌‌‌‏خوبی تشریح کند، تکنیک‌‏های طب چینی مانند طب سوزنی، به عنوان روش‌‏های موثر در درمان برخی بیماری‌‌‌‏ها به رسمیت شناخته شده است.

اما طب چینی چیزی فراتر از یک شاخه طب جایگزین است. آن یک سیستم گسترده‌‏ی کامل پزشکی با سابقه‌‌‌‏ی تقریبی ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ سال است.

در این مقاله به پنج تفاوت اساسی میان طب چینی و طب غربی می‌‌‌‏پردازیم.

۱- بدن انسان: فقط یک «بدن» یا بیشتر؟

گیاهان، مواد معدنی و عصاره‌‌‌‏ی حیوانات و آبزیان مختلف زیادی در طب چینی کاربرد دارد. (*Shutterstock)

طب چینی: فلسفه‌‏ی طب چینی می تواند در زمینه تائویسم کلاسیک قابل درک باشد. طبیبان چینی به بدن انسان همچون یک جهان پیچیده‌‌‌‏ی متصل مینیاتوری می‌‌‌‏نگرند که متشکل از «پنج عنصر» فلز، چوب،آب، آتش و خاک می‌‌‌‏باشد که توسط نیروهای دوگانه یین و یانگ سرپرستی می‌‌‌‏شود.

طب غربی: طب مدرن غربی، بدن را همچون بخش‌‏های مجزایی می‌‌‌‏پندارد که می تواند خود را مورد بررسی و معاینه قرار دهد. این ایده از قرن ۱۹ و با توجه به کشفیات و نظریه‌‌‌‏های این افراد مطرح شد؛ شناختن میکروسکوپ و مطرح شدن «تئوری جرم» توسط شیمی‌‌‌‏دان فرانسوی لوئی پاستور(۱۸۲۲-۱۸۹۵) و میکروب‌‌‌‏شناس آلمانی رابرت کوخ(۱۸۴۳-۱۹۱۰).

۲- نبرد با میکروب‌‌‌‏ها درمقابل به تعادل رساندن

میکروب‌‏ها در زیر میکروسکوپ. (*Shutterstock)

طب چینی: طب چینی بر اساس تعادل میان یین و یانگ عناصر بدن و تنظیم انرژی حیاتی یا« qi » (که به‌‏صورت «چی» تلفظ می‌‌‌‏شود) پایه‌‌‌‏گذاری شده است. بیماری‌‌‌‏ها وقتی ناگهان خود را نشان می‌‌‌‏دهند که تعادل میان یین و یانگ بدن به‌‏هم بخورد و یا مسیرهای داخلی یا کانالهای انرژی در جایی بسته شده باشد و در نتیجه مانع درجریان بودن انرژی چی در بدن شده‌‌‌‏ باشد.

طب غربی: از نظر طب غربی میکروب‌‌‌‏ها مهم‌‌‌‏ترین عامل می‌‌‌‏باشند. پیدا کردن میکروب‌‌‌‏ها، جدا کردن میکروب‌‌‌‏ها و جلوگیری از گسترش آن‌‌‌‏ها کلید پیروزی در مبارزه علیه بیماری‌‌‌‏هاست.

۳- داروی طبیعی در مقابل داروی ترکیبی

گیاهان، مواد معدنی و عصاره‌‌‌‏ی حیوانات و آبزیان مختلف زیادی در طب چینی کاربرد دارد. (*Shutterstock)

طب چینی: اولین طبیب چینی افسانه‌‌‌‏ای به نام شِن‌‌‌‏نونگ، ۳۶۵ گیاه شفابخش را در ۵۰۰۰ سال پیش شناسایی کرد و تا امروز، طبیبان چینی دیگر نیز به تعداد داروهای این فهرست افزوده‌‌‌‏اند. مواد معدنی، حشرات، آبزیان و قسمت‌‏هایی از بدن جانوران بزرگ‌‌‌‏تر نیز در آنها به‌‏کار رفته است. این مواد یا با آب مخلوط می‌‌‌‏شدند و یا به صورت قرص در می‌‌‌‏آمدند و مناطق کلی بدن را هدف قرار می‌‌‌‏دادند تا بتوانند تعادل میام یین و یانگ بدن را بازگردانند.

طب غربی: طب غربی نیز در اصل از گیاهان و سبزی‌‏های مختلف گرفته شده است. با این حال، امروز اکثر داروها در حالت طبیعی خود استفاده نمی شوند. در عوض آنها از نظر شیمیایی در فرایند تولید، سنتز شده‌‌‌‏اند. آنها تا حد زیادی برای هدف‌‏قرار دادن قسمت‌‌‌‏های بدن و علائم مخصوص به‌‏کار می‌‌‌‏روند. یک دارو عوارض جانبی دارد؛ بنابراین از داروهای دیگر برای خنثی کردن عوارض جانبی آن استفاده می‌‌‌‏شود و از داروهای دیگر برای خنثی کردن عوارض داروهای قبلی‌‌‌‏ استفاده می‌‌‌‏شود و این امر همچنان ادامه دارد.

۴- دو دیدگاه متفاوت در سالم‌‌‌‏تر شدن

خانمی که تمرین مدیتیشن فالون‌‌‌‏گونگ را انجام می‌‌‌‏دهد. (Jeff Nenarella/Epoch Times)

طب چینی: به‌‌‌‏غیر از گیاهان، طب چینی همچنین دارای تعدادی از روش‌‌‌‏های درمان مانند طب سوزنی، فتیله‌‌‌‏گذاری (روش سوزاندن گیاهی با نام برنجاسف که یک گیاه معطر می‌‌‌‏باشد و برای تسریع درمان بکار می‌‌‌‏رود)، تواِنا (نوعی ماساژ که برای درمان بیماری‌‌‌‏های اسکلتی عضلانی به‌‏کار می‌‌‌‏رود) و چی‌‌‌‏گونگ (تمرین تنظیم کردن چی که اغلب شامل مدیتیشن نیز می‌‌‌‏شود) می‌‌‏باشد. اما سوزن‌‌‌‏ها، تکنیک‌‌‌‏های بادکشی و تمرینهای چی‌‌‌‏گونگ آرام، همگی این روش‌‌‌‏های مختلف در پی یک هدف ویژه‌‌‏ی واحد هستند؛ بازیابی تعادل یین و یانگ و به‌‏جریان انداختن چی برای درمان و جلوگیری از بیماری‌‌‌‏ها.

طب غربی: به غیر از دارو و عمل جراحی، طب غربی هیچ روش درمانی دیگری ندارد. در تلاش برای حفظ بدن در بهترین شکل خود و برای جلوگیری از بیماری، طب غربی حفظ تناسب اندام را از طریق ورزش، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مصرف روزانه ویتامین‌‏های ضروری، لازم می‌‌‌‏داند. این کار علائم بیماری را برطرف می‌‌‌‏کند، اما اصول اساسی حاکم بر سلامت کلی بدن را شامل نمی‌‌‌‏شود.

۵- اَبر انسان‌‌‌‏های باستان در برابر اَبرماشین‌‌‌‏ها

جانگ جونگ‌‌‌‏جین و هوآتوا، دو تن از بزرگ‌‌‌‏ترین طبیبان سلسله هان که گفته می‌‌‌‏شد توانایی‌‌‌‏های فوق طبیعی داشتند. (KanZongGuo.com)

 

طب چینی: طبیبان چینی باستان حتی یک گام جلوتر رفتند. همچون کتاب داستانی سوپرمن، تعدادی از پزشکان مشهور، توانایی فوق‌‌‌‏طبیعی دید اشعه ایکس را داشتند. آنها قادر‌‌‌‏ بودند ببینند که بیماران، مبتلا به تومورهای مغزی یا علائم بدخیم هستند و این در حالی بود که بیماری هنوز خود را آشکار نکرده بود. آنها همچنین می‌‌‌‏توانستند تشخیص دهند که آیا شخص واقعاً مرده بود یا خیر.

طب غربی: به‌‌‌‏منظور جستجو در داخل بدن انسان، بدون بریدن و باز کردن آن، پزشکان طب غربی از دستگاه‌‌‌‏های بزرگ اشعه ایکس و ام‌‌‌‏آر‌‌‌‏آی استفاده می‌‌‌‏کنند.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی