Search
Asset 2

اریس: افزایش تعداد مبتلایان به سویه جدید کرونا در چین 

افزایش کرونا در چین
شیوع ویروس کووید-19 در گوانگژو، در استان جنوبی گوانگدونگ چین در 20 ژانویه 2023. (STR/AFP via Getty Images)

افزایش تعداد مبتلایان به سویه جدید کووید ۱۹ در چین که ویروس آن در برابر ایمنی نیز مقاوم است، به دلیل سابقه رژیم چین در پنهان کردن اطلاعات و اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه، باعث نگرانی شهروندان این کشور شده است. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین به تازگی در پلتفرم رسانه اجتماعی چینی «وی چت» اعلام کرد که زیرشاخه سویه جدید کووید ۱۹ که با نام «EG.5» شناخته می‌شود، به عفونت غالب این ویروس در بسیاری از استان‌های سرزمین اصلی چین تبدیل شده است. 

این آژانس سلامت گفت: «شیوع EG.5 عمدتاً به دلیل افزایش توانایی این سویه برای فرار از ایمنی و قابلیت آن در خنثی‌سازی آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط عفونت‌های قبلی است». 

«EG.5» که با نام اریس «Eris» نیز شناخته می‌شود، یکی از زیرمجموعه‌های Omicron XBB.1.9.2 است. این زیر شاخه جدید از زمانی که برای اولین بار در ماه فوریه در اندونزی شناسایی شده، حداقل به ۵۲ کشور گسترش‌یافته است. 

اریس باعث افزایش عفونت‌های کووید ۱۹ در سراسر جهان می‌شود و سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل هفته گذشته آن را به عنوان «نوع قابل توجه» طبقه‌بندی کرد. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین اعلام کرد «نسبت نوع EG.5 در میان سویه‌های در گردش ویروس کرونا از ۰.۶ درصد در آوریل به ۷۱.۶ درصد در ماه اوت رسیده و گونه غالب در اکثر استان‌های چین شده است و احتمالاً به این روند ادامه خواهد داد.» 

کمیسیون بهداشت شهرداری پکن نیز در گزارش هفتگی اپیدمی خود که در ۱۵ آگوست منتشر شد اعلام کرد که موارد گزارش شده بیماری‌های عفونی نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است و عفونت‌های کووید ۱۹ بیشترین موارد را تشکیل می‌دهند. 

همچنین بر اساس داده‌هایی که قبلاً توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده بود، شیوع اریس در چین از ۱۷ ژوئیه تا ۲۳ ژوئیه از ۲۴.۷ درصد به ۴۵ درصد افزایش یافته است و آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین نشان می‌دهد که نرخ ملی کووید ۱۹ از پایان ماه جولای، ۱۳.۴ درصد افزایش یافته است. 

در روزهای اخیر، بسیاری از مردم از سراسر چین در رسانه‌های اجتماعی در مورد افزایش مجدد عفونت‌های کووید ۱۹ مطالبی را منتشر کردند، با این حال آژانس بهداشت چین وجود موج جدید از شیوع کرونا در این کشور را رد کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی