Asset 2

فاکس نیوز: جمهوری اسلامی به‌صورت مستقیم در مسموم‌کردن صدها دانش‌آموز دست دارد

مسمومیت دانش آموزان
(Public Domain)

با ادامه حملات شیمیایی به مدارس کشور، فاکس نیوز با انتشار گزارشی نوشت: «بیش از ۳۰۰ حادثه مسمومیت در مدارس سراسر ایران رخ‌داده که منتقدان بر این باورند که این حوادث بااطلاع یا تأیید رسمی مقامات تهران انجام می‌شود 

بر اساس گزارش فاکس نیوز، سعید قاسمی‌نژاد، مشاور ارشد اقتصاد ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها گفت: «این حملات به‌احتمال زیاد برای مجازات و ترساندن مردم ایران به دلیل اعتراضات گسترده‌ای است که در سپتامبر ۲۰۲۲ پس از قتل مهسا امینی آغاز شد.» 

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، یک اندیشکده غیرحزبی مستقر در واشنگتن، حملات در سراسر ایران را ردیابی کرد و تا ۱۴ آوریل ۳۲۸ حمله شیمیایی را ثبت کرده و این اطلاعات را از گزارش‌ها و ویدئوهای محلی منتشر شده در توییتر به دست آورده است. 

بیشتر گزارش‌ها شامل تعداد قربانیان است که در برخی موارد از ۱۰ تا تقریباً ۱۰۰ نفر متغیر هستند. 

قاسمی‌نژاد که به جرم مخالفت با رژیم آخوندی مدتی را در زندان بدنام اوین در تهران زندانی بوده حکومت ایران را مستقیماً مقصر این حوادث دانست و استدلال کرد که اگر حکومت از این حملات حمایت نمی‌کرد، چنین حملاتی به‌ویژه در تعداد قابل‌توجهی که اکنون رخ‌داده، نمی‌توانست اتفاق بیفتد. 

قاسمی‌نژاد گفت: «در حملات شیمیایی مداوم، پیچیده و گسترده که عمدتاً مدارس دخترانه را هدف قرار می‌دهند، اثر انگشت رژیم دیده می‌شود 

با توجه به ماهیت تمامیت‌خواه رژیم در تهران و سرمایه‌گذاری گسترده و وسواس در نظارت و کنترل جامعه، تصور اینکه چنین حملاتی بدون چراغ‌سبز نهادهای امنیتی و اطلاعاتی می‌توانسته اتفاق بیفتد، مضحک است. 

مقامات قبلاً بر این باور بودند که این حملات عمدتاً مدارس دخترانه را هدف قرار داده‌اند، اما گزارش بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نشان می‌دهد که این حملات در حداقل شش مدرسه پسرانه و مدارس مختلط (یک شیف دخترانه، یک شیفت پسرانه) رخ‌داده. 

کودکان از سردرد، تپش قلب، احساس بی‌حالی یا ناتوانی در حرکت شکایت داشتند. برخی بوی نارنگی، کلر یا مواد پاک‌کننده را توصیف کردند. 

پیگیری برجام توسط دولت بایدن علی‌رغم سرکوب‌ها در ایران

فاکس نیوز در ادامه گزارش خود عنوان کرده بود: «رژیم تهران در ماه مارس اعلام کرد که حدود ۲۲ هزار معترض را که در جریان اعتراضات دستگیر شده بودند عفو کرده است. بیانیه غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران در این مورد، برای اولین‌بار گوشه‌ای از دامنه کامل سرکوب حکومت را نشان می‌داد 

این عفو همچنین نشان می‌دهد که حکومت دینی ایران اکنون به‌اندازه کافی احساس امنیت می‌کند که به ابعاد گسترده ناآرامی‌ها اعتراف کند. 

جمهوری اسلامی تا کنون چندین نفر را به اعدام محکوم کرده است و سه نفر در ماه ژانویه به اتهام «محاربه باخدا» به اعدام محکوم شدند. این سه نفر با نام‌های صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی به کشتن اعضای شبه‌نظامی بسیج متهم شده‌اند. 

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اخیراً در توییتی نوشت: «این اعدام‌ها یکی از اجزای اصلی تلاش رژیم برای سرکوب اعتراضات است. ما به کار با شرکای خود ادامه می‌دهیم تا کسانی را که اعتراضات ایران را به‌صورت وحشیانه سرکوب کردند پاسخگو کنیم.»  

علی‌رغم اینکه امریکا اذعان کرده که رژیم جمهوری اسلامی اعتراضات ایران را «وحشیانه» سرکوب کرده است اما دولت بایدن همچنان متعهد به دنبال‌کردن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است. 

گزارش‌ها حاکی از آن است که بازگشت به این قرارداد تنها در سال اول امکان دسترسی به ۲۷۵ میلیارد دلار منافع مالی را به تهران خواهد داد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی