Asset 2

نماینده جمهوری‏خواه آمریکا: نشست شی و پوتین «محور شرارت» چین و روسیه را تثبیت کرد

انتقاد از دیدار اخیر شی جین پینگ، رهبر چین و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در 20 مارس 2023 با شی جین پینگ رئیس جمهور چین در کرملین در مسکو دیدار کرد. (SERGEI KARPUKHIN/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

 مایک والتز، نماینده کنگره آمریکا می‌گوید دیدار اخیر شی جین پینگ، رهبر چین با همتای روس او، ولادیمیر پوتین، نشانه این است که این دو رهبر، کشورهای خود را حول محوری از کشورهای اقتدارگرا گرد هم می‌آورند. 

ولادیمیر پوتین روز دوشنبه طی مراسمی در مسکو از شی استقبال کرد. سفر شی جین پینگ به روسیه که قرار است تا پنجشنبه ادامه یابد، اولین سفر وی به روسیه از زمان آغاز تهاجم گسترده پوتین به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ است. 

وزارت امور خارجه چین سفر شی جین پینگ به روسیه را تلاشی برای پایان‌دادن صلح‌آمیز به درگیری‌های جاری در اوکراین توصیف کرده است. اما مایک والتز گفت که سفر شی در واقع باهدف بلندمدت تحکیم شراکت و همسویی قدرت بین روسیه و چین صورت‌گرفته است. 

والتز روز دوشنبه در حاشیه نشست حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در فلوریدا، به تلویزیون ان‏تی‏دی گفت: «فکر می‌کنم در کوتاه‌مدت، چین تلاش می‌کند خود را حامی صلح نشان داده و با این هدف به‌عنوان میانجی در جنگ اوکراین دخالت کند. فکر می‌کنم در بلندمدت، همسویی اقتدارگرایی را که با چین، روسیه، ایران، کره شمالی می‌بینیم، حزب کمونیست چین را به‌عنوان رهبر محور شرارت، تقویت می‌کند 

مشارکت «بدون محدودیت»

چین و روسیه در یک ائتلاف نظامی رسمی نیستند، اما این دو کشور تنها چند هفته قبل از آغاز حمله کامل روسیه به اوکراین، شراکت «بدون محدودیت» با یکدیگر را اعلام کردند و به نظر می‌رسد روابط چین و روسیه در ماه‌های پس از ورود نیروهای روسیه به اوکراین افزایش‌یافته است. 

عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه همچنین گفت: «روس‌ها و چینی‌ها به توافق رسیده‌اند که تا پایان این دهه یک ایستگاه سرنشین‌دار روی ماه تأسیس کنند که این اقدام پیامدهای نظامی و اقتصادی برای بخش نفت و گاز و مواد خام دارد و ما باید آن را جدی بگیریم 

او اضافه کرد: «در حوزه نظامی نیز شاهد افزایش برگزاری مانورهای نظامی مشترک چینی و روس هستیم، رک و پوست‌کنده، این است که شی وارد حوزه‌هایی می‌شود که احساس می‌کند آمریکا در آن حوزه‌ها خلأ قدرت دارد و ما باید موضع بسیار قوی‌تری در این موارد اتخاذ کنیم 

والتز حمایت آشکار چین از مذاکرات صلح در اوکراین را تلاشی از سوی چین برایسفیدکردن” تمایلات خود برای اعمال کنترل بر تایوان، از جمله از طریق استفاده از نیروی نظامی توصیف کرد. 

البته آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز مدعی شد که تلاش‌های چین برای پیشبرد مذاکرات صلح در اوکراین به‌منظور کمک به تحکیم دستاوردهای ارضی روسیه از زمان آغاز تهاجم است. 

بلینکن روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «دعوت به آتش‌بسی که شامل خروج نیروهای روسی از خاک اوکراین نشود عملاً از حمله روسیه به اوکراین و تصرف خاک این کشور حمایت می‌کند. جهان نباید فریب هیچ حرکت تاکتیکی روسیه با حمایت چین یا هر کشور دیگری را بخورد تا مسکو نتواند جنگ را با شرایط فعلی متوقف کند.» 

افزایش نگرانی‌ها نسبت به چین

والتز روابط روبه‌رشد چین با روسیه را تنها یکی از زمینه‌های نگرانی ایالات متحده توصیف کرد. 

این قانون‌گذار درباره تلاش‌های چین برای نظارت و نفوذ بر کاربران شبکه‌های اجتماعی غربی، از جمله از طریق اپلیکیشن محبوب تیک‌تاک که متعلق به یک شرکت چینی است، ابراز نگرانی کرد. 

والتز گفت که از ممنوعیت تیک‌تاک در ایالات متحده کاملاً حمایت می‌کند و این برنامه را با بالون چینی که ماه گذشته بر فراز آمریکا پرواز کرد، مقایسه کرد و این نگرانی را مطرح کرد که این اپلیکیشن در حال جاسوسی از کشور است. 

والتز گفت: «این مانند داشتن یک بالون جاسوسی چینی روی ۱۰۰ میلیون تلفن آمریکایی است و مردم باید بدانند که این رمز عبور، اطلاعات مالی شماست. هر ضربه کلید، هر جستجو سپس توسط حزب کمونیست چین استخراج می‌شود. این نه‌تنها یک عملیات عظیم جمع‌آوری اطلاعات است، بلکه به‌عنوان یک پلتفرم تبلیغاتی فوق‌العاده عمل می‌کند 

او همچنین با اشاره به افزایش بدبینی نسبت به حزب کمونیست چین گفت: «این چیز خوبی است که آمریکایی‌های بیشتری نسبت به چین بدبین هستند، اما این نگرانی‌ها در میان دموکرات‌ها کم است و امیدوارم این موضوع تغییر کند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی