Search
Asset 2

مراسم یادبود ابراهیم رئیسی در سازمان ملل؛ عدم حضور بیش از نیمی از کشورهای جهان

سازمان ملل روز پنج‌شنبه مراسم یادبودی برای ابراهیم رئيسی و امیر عبداللهیان وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی برگزار کرد، در این مراسم بیش از نیمی از صندلی‌های سازمان ملل خالی بود.
(Twitter)

سازمان ملل روز پنج‌شنبه مراسم یادبودی برای ابراهیم رئیسی و امیر عبداللهیان وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی برگزار کرد، در این مراسم بیش از نیمی از صندلی‌های سازمان ملل خالی بود.

جمعی از فعالان مدنی نیز در بیرون از مقر سازمان ملل به برگزاری این مراسم اعتراض کردند. آن‌ها کامیونی را با تصاویر متحرکی از طناب دار در کنار تصویری از ابراهیم رئیسی و کشته‌شدگان دهه شصت و اعتراضات مردمی در مقابل دفتر سازمان ملل مستقر کردند، که در آن به زبان انگلیسی نوشته شده بود، شرم بر سازمان ملل که برای «قصاب تهران» مراسم یادبود برگزار می‌کند.

پیش از برگزاری این مراسم یادبود، صدها تن از کنشگران حقوق بشر، حقوق زنان و خانواده‌های قربانیان در نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل به برگزاری یادبود برای رئیس سابق دولت جمهوری اسلامی اعتراض کردند و این کار سازمان ملل را «مصداق نقض حقوق بشر» خواندند.

این کنشگران در این نامه گفته‌اند: «رئیسی در طول ۴۵ سال تاریخ جمهوری اسلامی، به طور مستقیم در ناپدیدسازی‌های قهری و اعدام‌های فراقضایی هزاران مخالف سیاسی در دهه ۶۰، در کشتار معترضان جنبش زن زندگی آزادی، در قتل، بازداشت خودسرانه، ناپدیدسازی قهری و شکنجه هزاران معترض و آزار و اذیت خشونت‌آمیز زنان و دخترانی که از حجاب اجباری سرپیچی می‌کردند، و دیگر نقض‌های جدی حقوق بشر … دست داشته یا بر آن‌ها نظارت داشته است.»

سه کشور آمریکا، فرانسه و استرالیا این مراسم را تحریم کرده بودند.

یک مقام آمریکایی که به شرط ناشناس ماندن با رویترز گفتگو کرده است، با اشاره به کارنامه رئیسی در نقض حقوق بشر طی چهار و نیم دهه حکومت جمهوری اسلامی گفته است: «سازمان ملل باید در کنار مردم ایران بایستد، نه اینکه از فردی که در طول دهه‌ها به مردم ظلم کرده است، یاد کند. رئیسی در موارد متعدد و هولناک نقض حقوق بشر، از جمله کشتار غیرقانونی هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸ دست داشت.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی