Asset 2

شاهزاده رضا پهلوی: نسل امروز تنها راه چاره را در گذار از جمهوری اسلامی می‌بیند

شاهزاده رضا پهلوی زمان آن رسیده است که آستین‌ها را بالا بزنیم و این گذار (از جمهوری اسلامی) را به بهترین شکل انجام دهیم.
شاهزاده رضا پهلوی (Twitter)

شاهزاده رضا پهلوی گفت: «نسلی وارد صحنه اجتماعی ایران شده است که بعد از تجربه تمام پستی و بلندی‌ها و چالش اصلاحات و امیدواری به اینکه شاید جمهوری اسلامی اصلاح‌پذیر شود، اکنون به اینجا رسیده است که تنها راه چاره، گذار از این نظام است.» 

وی که به مناسبت شانزده سپتامبر هم‌زمان با اولین سالگرد قتل مهسا امینی در گفتگویی زنده با تعدادی از معترضان در داخل و خارج از ایران در اینستاگرام سخن می‌گفت، با اشاره به اهمیت حضور میلیونی مردم در تجمعات برای یکسالگی جنبش مهسا امینی افزود: «حضور میلیونی که در انتظارش هستیم، این نیست که فقط به دنبال سیاهی لشکر باشیم. بایستی هر کدام از این جمعیت، مشارکت داشته باشند، مشارکت فقط به حضور در خیابان خلاصه نمی‌شود، مشارکت این است که هر کدام از این جمعیت میلیونی در آینده در امور مملکت سهیم شوند و بتوانند در قالب احزاب حضور فعال داشته باشیم. ما جمعیت میلیونی را برای کنار زدن جمهوری اسلامی نیاز داریم. همین جمعیت امروز، در واقع ارتش ما در مقابل این رژیم ضحاکی است و فردا در مملکتمان خواهند توانست نقش بسزایی داشته باشند. برای رسیدن به این هدف در هفته‌ها و ماه‌های آینده، نیازمند عزم راسخ همه هستیم. تنها راه موفقیت این است که اکثریت نیروها را به خیابان بیاوریم.» 

شاهزاده رضا پهلوی درباره نقش ایرانیان خارج از کشور گفت: «شهروندان خارج از کشور بیش از هر زمانی بلندگوی هممیهنان ما هستند. آن‌ها می توانند در کشورهایی که زندگی می کنند، از نفوذ و حق رایشان در انتخابات‌های آن کشورها استفاده کنند و به سیاستمداران فشار بیاورند تا به اعتراضات مردم ایران پشتیبانی توجه خاص و پشتیبانی کنند تا روزی که مردم ایران هم این حق را در کشور خودشان داشته باشند.» 

وی با تاکید بر اینکه اعترضات در مرحله براندازی جمهوری اسلامی است، گفت: «نکته‌ای که خلاصه مطرح می‌کنم و امیدوارم در آینده بیشتر به آن بپردازیم این است که در (فردای براندازی) یک مجلس موسسان تشکیل شود و آینده سیاسی کشور را با مشارکت مردم خودشان مشخص کنیم. نهایتا به یک نظام سکولار دموکراتیک برسیم. به نظر من این تنها راهی است که بتوانیم به چرخه توسعه، رفاه و آسایش مردم برسیم. درباره این مساله من و تعدادی از متخصصان و کارشناسان درباره اینکه در آینده ایران با چه چالش‌هایی روبرو هستیم، بررسی کردیم؛ از بحران آب گرفته تا مشکلات بهداشتی، اقتصادی، مسایل بازنشستگان، جانبازان جنگ و… در تمام این موارد برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کردیم که دولت‌های آینده بتوانند این پیشنهادات را به اجرا در بیاورند.»   

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های علمی، تخصصی و سرمایهگذاری ایرانیان افزود: «در حوزه تکنولوژی، نیروهای انسانی داریم که از نظر سرمایه و تکنولوژی می‌توانند درباره صنایع موجود و صنایعی که می‌توان ایجاد کرد، کار کنند. تمام این اقدامات از نظر اشتغال و بهبود وضعیت مردم تاثیر بگذارد. ما می

توانیم از اکنون روی (این ظرفیت ها) کار کنیم و نمی‌توانیم وقت تلف کنیم. به محض اینکه فرصت فراهم شود، انجام‌پذیر می‌شود… مسایل تنها به آزادی ایران خاتمه نخواهد یافت، بلکه همه این کارها برای این است که بتوانیم با تمام قوا در آینده به پیش برویم.» 

شامگاه جمعه ۱۵ سپتامبر شاهزاده رضا پهلوی در پیامی در صفحات اجتماعی خود خطاب به مردم ایران گفت: «شما با حضور شکوهمندتان در خیابان‌های ایران و سراسر جهان، دور تازه‌ای از انقلاب ملی ما را آغاز می‌کنید. از خیزش‌ دی۹۶ تا آبان۹۸ تا خیزش مهسا، آنچه این انقلاب را با وجود سرکوب و خشونت بی‌اندازه جمهوری اسلامی، قدرتمندتر و فراگیرتر کرده، عزم و اراده پولادین شما ملت آگاه و شجاع است که دریافته‌اید راه نیک‌روزی و بهروزی‌تان از سرنگونیِ این رژیم ناایرانی و ضدایرانی، و جایگزین کردن آن با حکومتی ملی و منتخب می‌گذرد. 

این‌ عزم و اراده، این شجاعت و آگاهی اما زمانی به پیروزی نهایی منجر خواهد شد که با همبستگی و سازماندهی حداکثری همراه شود. هر خانه، هر کوچه، هر خیابان، هر محله، هر روستا، هر شهر، هر استان، تمام ایران، و مکان‌های اجتماع ایرانیان در بیرون کشور را به محل سازماندهی، مرکز مبارزه، و محور همبستگی برای به زیر کشیدن این رژیم ضحاکی بدل کنید. در خارج از ایران، صدای هم‌میهنان خود باشید و از نمایندگان منتخب خود در کشور محل زندگی‌تان بخواهید که از هر حزبی که هستند، حمایت حداکثری از ملت ایران، و فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی را در دستور کار مشترک خود قرار دهند. در این مسیر، ناامیدی و تفرقه، آفت مبارزه است. اجازه ندهید تفرقه‌انگیزان در گوش‌تان آیه‌‌ یأس بخوانند. تاریخ چند هزار ساله‌ خود را مرور کنید. به انقلاب پرشکوه مشروطه بنگرید و فاتحان مشروطه‌خواه تهران را به یاد آورید. شما میراث‌دار آن بزرگان هستید. شما ادامه‌دهنده راه جاویدنامان ما هستید. ایران معبد ماست و شما نگاه‌بانان آن هستید. اجازه ندهید بین‌تان دوگانه‌های کاذب ایجاد کنند. اجازه ندهید شما را بر اساس باور و مذهب، جنسیت و قومیت و زبان، داخل و خارج، و حتی رده سنی، دسته‌دسته و از هم جدا کنند. ما همه یک ملتیم، و دولت ملی در ایران، متعلق به همه ایرانیان خواهد بود. 

ققنوس ایران پس از چهار دهه تکاپو از خاکسترِ خود برخاسته و نور آگاهی، دوباره تابیدن گرفته است. شیران ایران، بی‌تابانه می‌غُرند. انقلاب ملی ما پیروز خواهد شد و قطار ایران، دوباره بر روی ریل ترقی و تمدن قرار خواهد گرفت. خورشید حقیقت، جان و جهان ایران را گرما خواهد بخشید و سیمرغ آزادی، دگرباره در آسمان ایران به پرواز خواهد آمد. 

آن روز، نزدیک است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی