Search
Asset 2

باز شدن مرزهای چین بر روی خارجی‌ها در بحبوحه پنهان‌کاری مداوم وضعیت کووید 

مسافران در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ با وجود کاهش محدودیتهای ویروس کرونا قدم می زنند
مسافران در 8 دسامبر 2022 در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ در هنگ کنگ قدم می زنند. - دولت هنگ کنگ اعلام کرد که قرنطینه اجباری برای افراد آلوده و دوره خود نظارتی برای ورود از 8 دسامبر به 5 روز کاهش می یابد، در حالی که همه موارد اجتماعی دیگر کاهش می یابد. با وجود کاهش قوانین در سرزمین اصلی چین، محدودیت ها یکسان باقی می مانند. (ISAAC LAWRENCE/AFP via Getty Images)

 رژیم کمونیستی چین در شرایطی که برخی مناطق این کشور در حال مبارزه با شیوع آنفولانزا، و در بحبوحه پنهان‌کاری مداوم در مورد وضعیت کووید است، مرز‌های خود را از امروز ۲۴ اسفند‌ماه بر روی گردشگران خارجی باز کرد.  

پکن از امروز صدور انواع ویزاها را از سر می‌گیرد و مقاصد بدون ویزا مانند جزیرههاینان که در بین روس‌ها محبوب است، به روی خارجی‌ها باز خواهد شد و همچنین ورود بدون روادید برای اتباع خارجی برای ورود به گوانگدونگ از ماکائو و هنگ‌کنگ نیز ازسرگرفته می‌شود که انتظار می‌رود تحول مثبتی برای هتلهای سطح بالای این مناطق باشد. 

با تسهیل قوانین ویزا، پکن آخرین اقدام کنترلی فرامرزی را که در پی همه‌گیری کووید۱۹ اعمال کرده بود، حذف کرد. همچنین خارجی‌هایی که قبل از ۲۸ مارس ۲۰۲۰ ویزا دریافت کرده بودند، همچنان می‌توانند از آن برای ورود به چین استفاده کنند. 

به‌روز شدن قوانین ویزا، ماه‌ها پس از آن اتفاق افتاد که رژیم چین در بحبوحه سرپوش‌گذاشتن مداوم پکن بر تعداد قربانیان همه‌گیری کرونا، سیاست سختگیرانه خود را مبنی بر «کووید صفر» را کنار گذاشت. 

وضعیت شیوع کووید۱۹ در برخی نقاط چین همچنان نگران‌کننده است. در شیان، مرکز استان شانشی در جنوب غربی چین، موارد ابتلا به آنفولانزا در حال افزایش است و مردم نگران ظهور مجدد کووید۱۹ هستند. 

ساکنان این مناطق معتقدند رژیم چین آنها را در مورد موضوع شیوع این عفونت فریب می‌دهد. آقای ژائو، یکی از ساکنان شهر ژومادیان در استان هنان، در ۱۸ اسفند‌ماه به اپک تایمر گفت: «همه ما گمان می‌کنیم که آنها [حکومت] صرفاً نام کووید۱۹ را تغییر داده‌اند 

به گفته این شهروند ساکن شهر ژومادیان «افرادی که اخیراً فوت کرده‌اند ممکن است به کووید۱۹ مبتلا شده باشند؛ زیرا عمه من پس از سفیدشدن ریه‌هایش فوت کرد. در جریان تشییع‌جنازه دیدم که کوره جسد سوزی ۲۴ ساعت شبانه‌روز کار می‌کند و اجساد زیادی برای سوزاندن وجود دارد.» 

چشم‌انداز نامطلوب چین در جامعه جهانی

مشخص نیست که آیا بازدیدکنندگان خارجی برای ورود به چین باید آزمایش‌های منفی کووید۱۹ یا گواهی‌های واکسیناسیون ارائه دهند یا نه. 

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفت که چین «اقدامات بهینه‌سازی شده برای آزمایش از راه دور افرادی را که از کشورهای دیگر به چین می‌آیند» از جمله اجازه آزمایش آنتی‌ژن قبل از سوارشدن به هواپیما به‌جای آزمایش اسیدنوکلئیک را انجام داده است. 

علی‌رغم اینکه چین مقررات ویزای خود را کاهش داده است، گردشگران بالقوه ممکن است آن‌طور که انتظار می‌رود به‌صورت دسته‌جمعی از شهرهای این کشور بازدید نکنند. این به این دلیل است که نگاه جهانی به چین در طول دوره همه‌گیری آسیب دیده است و پنهان‌کاری پکن در مورد منشأ کووید۱۹ باعث ایجاد دید نامطلوب نسبت به این کشور در سطح بین‌المللی شده است. 

به گزارش رویترز، دانکن کلارک، بنیان‌گذار BDA، یک شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری مستقر در پکن، گفت: «استفاده از ویزای توریستی برای آمدن به چین برای تجارت معمول است، اما من نمی‌دانم سرمایه‌گذاران پس از آن همه اخبار ترسناک چقدر مشتاق خواهند بود که به چین بیایند 

مسئول دانستن چین در قبال گسترش همه‌گیری کرونا

در همین حال، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا سیاست‌هایی را باهدف پاسخگو کردن چین در قبال همه‌گیری کووید۱۹ پیش می‌برند. 

 

کریس اسمیت و مایکل برگس، دو نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در ۱۹ اسفند‌ماه قانونی را معرفی کردند که رژیم کمونیستی چین را برای ارائه نادرست «جدیت و ماهیت» کووید۱۹ به سازمان جهانی بهداشت که منجر به «ازدست‌دادن جان، جراحت و آسیب به اموال و منافع تجاری» مردم در سراسر جهان شد، مسئول می‌داند 

از بیش از ۶٫۸ میلیون نفری که به دلیل کووید۱۹ در سراسر جهان جان خود را ازدست‌داده‌اند، ایالات متحده به‌تنهایی تقریباً یک میلیون از این مرگ‌ومیرها را به خود اختصاص داده است. بااین‌حال، این تعداد منعکس‌کننده تعداد واقعی مرگ‌ومیر در چین نیست. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی