Search
Asset 2

درخواست ۱۲۵ نماینده پارلمان بریتانیا برای تروریستی شناختن سپاه

درخواست نماینگان مجلس بریتانیا برای افزوده‌شدن نام سپاه پاسداران به فهرست نهادهای تروریستی
عکسی که توسط پارلمان بریتانیا منتشر شد، نخست‌وزیر بریتانیا، ریشی سوناک را نشان می‌دهد که در 9 نوامبر 2022 در مجلس عوام در لندن ایستاده و صحبت می‌کند. (ANDY BAILEY/AFP via Getty Images)

۱۲۵ نماینده مجلس بریتانیا در نامه‌ای به ریشی سوناک نخست‌وزیر این کشور خواستار شنیدن صدای وحید بهشتی و قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی شدند. 

وحید بهشتی، فعال حقوق بشر که از ۵۶ روز پیش تاکنون در برابر وزارت خارجه بریتانیا دست به اعتصاب‌غذا زده، خواستار افزوده‌شدن نام سپاه پاسداران به فهرست نهادهای تروریستی این کشور شده است. 

نمایندگان پارلمان بریتانیا با اشاره به فعالیت‌های مخرب سپاه در خاورمیانه، هشدار دادند که تهدید سپاه دیگر به هزاران مایل دورتر از بریتانیا محدود نیست و سپاه اکنون آشکارا در بریتانیا به انجام عملیات اقدام می‌کند. 

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش اعلام شد که دیپلمات‌های دولت جو بایدن روی لندن فشار آورده و تلاش می‌کنند تا مانع اجرای طرح وزارت کشور دولت ریشی سوناک، برای قراردادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی شوند. 

افشای توطئه‌های ترور در بریتانیا و جمع‌‌آوری اطلاعات شهروندان یهودی بریتانیا به دست باندهای خلاف‌کار، تهدید روزنامه‌نگاران در خاک بریتانیا و پیشبرد افراطی‌گری در مراکز اسلامی این کشور از جمله نگرانی‌هایی هستند که در نامه نمایندگان پارلمان به آنها اشاره شده است. 

نمایندگان پارلمان با اشاره به اقدام‌های پیشین بریتانیا در تروریست شناختن حماس و حزب‌الله، خاطرنشان کردند که سپاه حامی مالی اصلی و آموزش‌دهنده این «گروه‌های خطرناک» است و دولت بریتانیا باید با سپاه به‌عنوان والد حماس و حزب‌الله مقابله کند. 

این نامه با اشاره به حمایت گسترده نمایندگان پارلمان از تروریست شناختن سپاه و اظهارات ریشی سوناک در ماه دسامبر مبنی بر اینکه برای مقابله با سپاه از همه ابزارهای موجود استفاده خواهد کرد، خاطرنشان کرد با تشدید تهدیدهای سپاه در خاک بریتانیا، زمانش رسیده که با تروریست شناختن این سازمان اقدامی اساسی صورت گیرد. 

اوایل فروردین‌ماه و پس از افشاگری‌ها مبنی بر اینکه برخی روحانیون تحت حمایت مرکز اسلامی انگلیس که خواستار سرنگونی دموکراسی‌های غربی شده‌اند، چندین نماینده پارلمان بریتانیا خواستار تعطیلی مرکز اسلامی انگلیس شدند. 

در جریان یک مناظره پارلمانی، نمایندگان نگرانی‌های خود را درباره ارتباط آشکار این مرکز با سپاه پاسداران اعلام کردند و از دولت بریتانیا خواستند تا سپاه را سازمانی تروریستی اعلام کرده و مرکز اسلامی را تعطیل کند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی