Search
Asset 2

برخی از زنان روسی خواستار بازگشت مردان خود از جبهه جنگ اوکراین هستند

زنان خواستار بازگشت مردان خود از جبهه جنگ اوکراین هستند
یک سرباز روسی در ۱۲ آوریل ۲۰۲۲ در یکی از خیابان های ماریوپول اوکراین نگهبانی می‌دهد. (Alexander Nemenov/AFP via Getty Images)

به گزارش رویترز، ماریا آندریوا، که شوهرش بیش از یک سال است که در اوکراین می‌جنگد، از مقامات مسکو خواسته است که شوهرش را از جبهه جنگ به خانه بازگردانند.

جنبش رو به رشدی از زنان روسی شکل گرفته است که خواستار بازگشت شوهران، پسران و برادران خود از جبهه جنگ هستند؛ کسانی که پس از فرمان ولادیمیر پوتین در سپتامبر سال گذشته بسیج شده بودند.

از زمانی که شوهر آندریوا در سال گذشته عازم جنگ شد و به اوکراین رفت، او تنها برای دو استراحت کوتاه برگشته است تا همسر و دختر کوچکش را ببیند. همسرش می گوید این برای سربازی که در درگیری می‌جنگد کافی نیست.

آندریوا، ۳۴ ساله، در مصاحبه‌ای در مسکو به رویترز گفت: «ما می‌خواهیم مردانمان از ارتش خارج شوند تا بتوانند به خانه بازگردند، زیرا فکر می‌کنیم بیش از یک سال است که هر کاری که می‌توانستند انجام دادند – یا حتی بیشتر.»

او ادامه داد: «برای من، این نه تنها مبارزه‌ای است برای اطمینان از اینکه دخترم پدر دارد، بلکه مبارزه‌ای برای زندگی زناشویی من نیز هست.»

مسکو که در فوریه ۲۰۲۲ ده‌ها هزار نیرو را به اوکراین فرستاد، متحمل تلفات فراتر از انتظاری شده است.

خیلی زود است که اندازه یا تأثیر جنبش زنان روسی را در جامعه‌ای که به گفته مقامات در پشت تلاش‌های جنگ متحد شده‌اند، ارزیابی کنیم. برخی زنان در اوکراین نیز خواستار بازگشت مردان خود از جبهه شده‌اند.

هنگامی که پوتین در سپتامبر ۲۰۲۲ دستور بسیج نسبی ۳۰۰هزار نیروی ذخیره را صادر کرد، صدها هزار مرد جوان به سرعت روسیه را ترک کردند. میلیون ها نفر ترک نکردند و برخی از آنها به جنگ فراخوانده شدند.

از آن زمان، روسیه صدها هزار سرباز قراردادی را در استان‌ها با دستمزدهای بالا به خدمت گرفته است. به گفته دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق که اکنون معاون شورای امنیت روسیه است، روسیه تاکنون ۴۵۲۰۰۰ سرباز قراردادی را در سال جاری جذب کرده است که نشان دهنده برتری عددی روسیه نسبت به اوکراین است.

آندریوا گفت که درخواست‌ها برای بازگرداندن مردانشان تقریباً هیچ پاسخی نداشته و وزارت دفاع روسیه به ندرت به این زنان پاسخی داده است.

این وزارتخانه به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

آندریوا گفت: «موقعیت ما در آغاز این بود: بله، ما درک می‌کنیم که چرا به آن نیاز است، ما از آن حمایت می‌کنیم، ما موقعیت نسبتاً وفاداری را داشتیم…اما اکنون موقعیت – از جمله موقعیت من – در حال تغییر است زیرا می بینیم که با ما چگونه رفتار می‌شود و با شوهرانمان چگونه رفتار می‌شود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی