Asset 2

ایالات متحده گزارش منشأ همه‌گیری کووید۱۹  را از حالت طبقه‌بندی خارج کرد 

گزارشی از دولت آمریکا درباره منشأ همه‌گیری کووید۱۹ نشان می دهد ممکن است از آزمایشگاهی در ووهان چین باشد.
عکس گرفته شده در 14 ژانویه 2021، موسسه ویروس شناسی ووهان در ووهان، چین را نشان می دهد.(Flickr)

دفتر مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده سرانجام روز جمعه گزارشی از دولت درباره منشأ همه‌گیری کووید۱۹ منتشر کرد. رؤسای کمیته‌های اطلاعاتی مجلس نمایندگان و کمیته‌های همه‌گیری کرونا می‌گویند که گزارش منتشر شده به این نظریه اعتبار می‌بخشد که ممکن است منشأ بیماری کرونا از آزمایشگاهی در ووهان چین باشد. 

کنگره آمریکا اوایل سال جاری میلادی قانونی را تصویب کرد که به موجب آن دولت ایالات متحده را موظف می‌کرد که اطلاعات مربوط به ارتباطات بالقوه بین مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان چین و منشأ همه‌گیری کرونا را از حالت محرمانه خارج کند. 

هرچند که گزارشی که روز جمعه از حالت طبقه‌بندی خارج و منتشر شد اطلاعاتی از فعالیت‌های مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان چین قبل از همه‌گیری ارائه می‌دهد و درک جامعه اطلاعاتی آمریکا از منشأ کووید۱۹  را ارائه می‌دهد با این حال، به طور قطعی منبع ویروس را تعیین نمی‌کند. 

در این گزارش ۱۰ صفحه‌ای آمده است: «همه آژانس‌ها به ارزیابی این موضوع ادامه می‌دهند که هم منشأ طبیعی و هم منشأ آزمایشگاهی، دو فرضیه قابل قبول برای توضیح اولین عفونت انسانی است». 

این گزارش شامل ارزیابی‌هایی از سوی شورای اطلاعات ملی آمریکا، وزارت انرژی، اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی)، آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) و سایر آژانس‌های ناشناس ایالات متحده است. 

اکثر آژانس‌ها، از جمله سوی شورای اطلاعات ملی آمریکا و چهار آژانس دیگر جامعه اطلاعاتی ایالات متحده، بر این باورند که انتشار ویروس به احتمال زیاد ناشی از تماس طبیعی با حیوان آلوده یا یک مولد نزدیک به آن بوده است. 

با این حال، وزارت انرژی و اف‌بی‌آی معتقدند که منشأ ویروس آزمایشگاه است، اگرچه دلایل متفاوتی برای ارزیابی خود دارند. 

در این گزارش گفته شده که مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان  قبل از همه‌گیری با ارتش آزادی‌بخش خلق چین در زمینه «تحقیقات مرتبط با سلامت عمومی» همکاری می‌کرده و برخی از دانشمندان این مرکز آزمایش‌هایی بر روی ویروس‌های کرونا انجام دادند، اما شواهدی مبنی بر تغییر ژنتیکی در این ویروس‌ها وجود ندارد. 

با این حال، گزارش بیان می‌کند که قبل از شیوع ویروس کووید۱۹، مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان ویروس‌هایی را که «احتمالاً می‌توانستند منبع اصلی SARS-CoV-۲ باشند» در اختیار نداشت. به جای آن، این ویروس‌ها اصولاً برای «کارهای ویروس‌شناسی و مرتبط با واکسن» استفاده می‌شدند. 

این گزارش به استناد پایان‌نامه‌ای در سال ۲۰۱۷ توسط یک دانشجوی مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان اشاره می‌کند که برخی از پروژه‌های مهندسی ژنتیک مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان در مورد کروناویروس‌ها شامل تکنیک‌هایی است که می‌تواند تشخیص تغییرات عمدی را چالش‌برانگیز کند. 

در این گزارش آمده است: «برخی از پروژه‌های مهندسی ژنتیک مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان در مورد کروناویروس‌ها شامل تکنیک‌هایی است که می‌تواند تشخیص تغییرات عمدی را دشوار کند». 

پایان‌نامه‌ای که توسط یک دانشجوی مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان در سال ۲۰۱۷ منتشر شده نشان می‌دهد که تکنیک‌های شبیه‌سازی ژنتیکی معکوس – که تکنیک‌های استاندارد مورد استفاده در آزمایشگاه‌های مولکولی پیشرفته هستند – هیچ اثری از اصلاح ژنتیکی کروناویروس‌های مشابه SARS باقی نگذاشته است. 

به دنبال انتشار این گزارش، مایک ترنر، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و برد ونستراپ، رئیس کمیته فرعی منتخب برای همه‌گیری ویروس کرونا، در بیانیه‌ای مشترک گفتند که این گزارش از طبقه‌بندی خارج شده «گامی امیدوارکننده به سوی شفافیت کامل» است. 

این دو نماینده جمهوری‌خواه اعلام کردند که «همه افراد حق دارند حقیقت را بدانند.» آنها اظهار داشتند که اطلاعاتی که توسط کمیته‌های این نماینده‌ها در دوره کنگره فعلی و گذشته جمع‌آوری شده است، «احتمال نشت آزمایشگاهی را تأیید می‌کند.» 

این دو عضو کنگره ایالات متحده همچنین در بخش دیگری از بیانیه خود عنوان کردند: «حزب کمونیست چین و ارتش آزادیبخش خلق چین در این خصوص باید به صورت جدی توضیح دهند. این گزارش محرمانه از دفتر مدیر اطلاعات ملی و جامعه اطلاعاتی آمریکا به تئوری نشت آزمایشگاهی اعتبار می‌دهد که نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا به احتمال زیاد از یک آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان در چین سرچشمه گرفته است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی