Search
Asset 2

آمریکا خواستار رأی‌گیری شورای امنیت درباره توافق آتش‌بس غزه شد؛ بلینکن دوباره به خاورمیانه بازگشت

آمریکا در سازمان ملل برای رای‌گیری شورای امنیت درباره توافق آتش‌بس غزه درخواست داد، بلینکن امروز به خاورمیانه سفر می‌کند.
(Angela Weiss/AFP via Getty Images)

همزمان با اینکه سخنگوی هیأت آمریکا در سازمان ملل از درخواست ایالات متحده برای رای‌گیری شورای امنیت درباره توافق آتش‌بس غزه خبر داد، وزیر امور خارجه آمریکا امروز دوشنبه برای هشتمین بار از آغاز جنگ اسرائیل و حماس به خاورمیانه سفر می‌کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت که این رای‌گیری برای روز دوشنبه برنامه‌ریزی شده است، اما هنوز توسط کره جنوبی که ریاست شورای امنیت در ماه ژوئن را بر عهده دارد، تایید نشده است.

نیت ایوانز، سخنگوی هیأت آمریکا در سازمان ملل نیز بدون اشاره به تاریخ رأی‌گیری، اعلام کرد که «امروز، ایالات متحده از شورای امنیت خواست تا به سمت رأی‌گیری حرکت و از پیشنهاد روی میز حمایت کند…اعضای شورا نباید اجازه دهند این فرصت از دست برود و باید یک صدا در حمایت از این توافق صحبت کنند.»

خبرگزاری رویترز نوشته است که  آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، قرار است روز دوشنبه در زمانی حساس، از مصر و اسرائیل بازدید کند، زیرا واشنگتن به دنبال افزایش فشار بر حماس و اسرائیل برای دستیابی به آتش‌بس در غزه و اطمینان از عدم گسترش جنگ به لبنان است.

هشتمین سفر بلینکن به خاورمیانه از زمان آغاز جنگ حماس و اسرائیل

بر اساس گزارش رویترز، بلینکن در هشتمین سفر خود به منطقه از زمان حمله گروه تروریستی حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر، که خونین‌ترین درگیری میان اسرائیل و حماس را در دهه‌های اخیر آغاز کرد، قرار است این هفته به اردن و قطر نیز سفر کند.

طبق این گزارش، بلینکن قرار است با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در قاهره دیدار کند و بعداً روز دوشنبه به اسرائیل سفر کند و طبق برنامه وزارت خارجه، با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و یوآو گالانت وزیر دفاع دیدار کند.

این سفر پس از آن صورت می گیرد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در سی‌ویکم ماه می، پیشنهاد آتش‌بس سه مرحله‌ای از سوی اسرائیل را ارائه کرد که پایان دائمی خصومت‌ها، آزادی گروگان‌های اسرائیلی و اسرای فلسطینی و بازسازی غزه را پیش‌بینی می‌کند.

سفر بلینکن در حالی است که بنی گانتز، وزیر کابینه جنگ اسرائیل، روز یکشنبه استعفای خود را از دولت بنیامین نتانیاهو اعلام کرد و اینگونه تنها قدرت میانه‌رو در ائتلاف راست درگیر در جریان جنگ در غزه از دور خارج شد.

رویترز با بیان اینکه بلینکن قبلاً در سفر به اسرائیل با گانتز ملاقات کرده بود، نوشت که خروج حزب میانه‌روی گانتز تهدیدی فوری برای دولت نخواهد بود. اما با این وجود می‌تواند تأثیر جدی داشته باشد و نتانیاهو را به تندروها متکی کند و پایانی برای جنگ و تشدید احتمالی درگیری با حزب‌الله لبنان وجود نداشته باشد.

آخرین نسخه متن پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس چه می‌گوید؟

خبرگزاری فرانسه نوشت که ایالات متحده، متحد سرسخت اسرائیل، به دلیل جلوگیری از چندین پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل که خواستار آتش بس در غزه شده بود، به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده در سی‌ویکم ماه مه تلاش جدیدی را برای آتش‌بس و توافقنامه آزادی گروگان‌ها آغاز کرد.

بر اساس این پیشنهاد، اسرائیل از مراکز متمرکز جمعیتی غزه خارج می‌شود و حماس گروگان‌ها را آزاد می کند. آتش‌بس در ابتدا شش هفته طول خواهد کشید و در حالی که مذاکره‌کنندگان به دنبال پایان دائمی خصومت‌ها هستند، تمدید می‌شود.

خبرگزاری فرانسه نوشت که ایالات متحده مسئولیت اصلی پذیرش این پیشنهاد را بر عهده حماس می‌گذارد و به طور خاص از این گروه فلسطینی می‌خواهد که آخرین نسخه متن پیش‌نویس را بپذیرد.

این نسخه که روز یکشنبه در بین کشورهای عضو توزیع و توسط خبرگزاری فرانسه مشاهده شد، از پیشنهاد جدید آتش‌بس استقبال می‌کند.

در پیش‌نویس قطعنامه از هر دو طرف خواسته شده که شرایط را بدون تاخیر و بدون قید و شرط به طور کامل اجرا کنند.

اختلافات کشورهای عضو شورای امنیت درباره قطعنامه

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت که چندین عضو شورای امنیت درباره دو نسخه قبلی متن، ملاحظات خود را اعلام کردند.

به ویژه الجزایر که نماینده عرب در شورای امنیت سازمان ملل متحد است و روسیه که دارای حق وتو است، خواهان اعمال ملاحظاتی در پیش‌نویس قطعنامه شده‌اند.

پس از دو قطعنامه که عمدتاً بر کمک‌های بشردوستانه متمرکز بود، شورای امنیت سرانجام در پایان ماه مارس خواستار «آتش‌بس فوری» در طول ماه رمضان شد. علیرغم تلاش‌های آمریکا و مصر، نیروهای حماس و اسرائیل حاضر به توافق نشدند.

پس از تصمیم دیوان بین المللی دادگستری در پایان ماه می مبنی بر دستور توقف حملات اسرائیل به رفح، الجزایر پیش‌نویس قطعنامه‌ای را منتشر کرد که در آن خواستار آتش‌بس فوری و به طور مشخص‌تر، توقف حمله به رفح شد.

در روزهای گذشته، روسیه و چین که دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند، روز پنجشنبه درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای که از سوی جو بایدن برای آتش‌بس میان اسرائیل و حماس ارائه شده بود، ابراز نگرانی کردند.

بر اساس گزارش رویترز، دیپلمات‌ها گفتند که الجزایر تنها عضو عرب شورا نیز اعلام کرد که آماده حمایت از متن پیشنهادی نیست. در حالی که یک قطعنامه برای تصویب، حداقل به ۹ رأی موافق و بدون وتوی آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین یا روسیه نیاز دارد.

هفته گذشته در حالی که ایالات متحده از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود تا از طرح رئیس‌‌جمهور آمریکا برای پایان دادن به جنگ غزه حمایت کند، منابع دیپلماتیک از احتمال حمله اسرائیل به لبنان در اواخر خرداد ماه خبر داده‌اند.

اوائل ماه جاری میلادی، دفتر بنیامین نتانیاهو اعلام کرده است که شروط اسرائیل برای پایان جنگ در غزه تغییری نکرده است.

حساب رسمی دفتر نخست وزیر اسرائیل در ایکس نوشته بود که نابودی توانایی‌های نظامی و حکومتی حماس، آزادی تمام گروگان‌ها و اطمینان از اینکه دیگر از طرف غزه تهدیدی متوجه اسرائیل نشود، از جمله شرایط اسرائیل برای پایان جنگ در غزه است.

خبرگزاری فرانسه بر اساس آمار رسمی اسرائیل پزارش داد که حمله تروریستی حماس در هفتم اکتبر به جنوب اسرائیل منجر به کشته شدن ۱۱۹۴ نفر شد که اکثرا غیرنظامی بودند.

به گفته وزارت بهداشت غزه تحت کنترل حماس، حملات تلافی‌جویانه اسرائیل حداقل ۳۷۰۸۴ نفر را در غزه کشته است که اکثر آنها غیرنظامی بودند. آمار ارائه‌شده توسط این نهاد تحت کنترل حماس، رسمی و تاییدشده نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی