Search
Asset 2

جریمه ده میلیون دلاری تیک‌تاک در ایتالیا به دلیل کوتاهی در محافظت از کودکان

رگولاتور آنتی‎تراست ایتالیایی، تیک‌تاک را به دلیل کوتاهی در محافظت از کودکان و اقشار آسیب‌پذیر در برابر محتوای آسیب‌زا در این برنامه اشتراک ویدئو، حدود ۱۰.۹۴ میلیون دلار جریمه کرده است.
(Freepik.com)

رگولاتور آنتی‎تراست ایتالیایی، تیک‌تاک را به دلیل کوتاهی در محافظت از کودکان و اقشار آسیب‌پذیر در برابر محتوای آسیب‌زا در این برنامه اشتراک ویدئو، حدود ۱۰.۹۴ میلیون دلار جریمه کرده است.

سازمان رقابت ایتالیا در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد اعلام کرد که این شرکت «سازوکار مناسبی برای نظارت بر محتوای انتشاریافته در این پلتفرم، بویژه آن‌چه که ممکن است ایمنی کودکان و اقشار آسیب‌پذیر را تهدید کند، ندارد.»

رگولاتور ایتالیایی در مارس گذشته تحقیقاتی را درخصوص تیک‌تاک آغاز کرد و گفت که ویدئوهای متعددی در این پلتفرم و بویژه در ارتباط با چالشی به نام «اسکار فرانسوی» انتشار یافته که جوانان را در حال خودآزاری نشان می‌دهند. در این چالش تیک‌تاکی، که سال گذشته در ایتالیا وایرال شد، فرد گونه خود را طوری نیشگون می‌گیرد که کبودی آن باقی بماند.

رگولاتور ایتالیایی روز پنجشنبه اعلام کرد که در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که تیک‌تاک در انتشار محتوایی که «ایمنی روانی و جسمانی کاربران را تهدید می‌کند»، از جمله ویدئوهای مربوط به چالش «اسکار فرانسوی»، مقصر است.

تیک‌تاک اعلام کرد که با تصمیم رگولاتور ایتالیایی مخالف است. یکی از مسئولان تیک‌تاک در بیانیه‌ای گفت: «پیش از این‌که سازمان رقابت ایتالیا از تحقیقات خود در سال گذشته رونمایی کند، به‌طور میانگین روزانه ۱۰۰ جستجو در ایتالیا برای مشاهده ویدئوهای موسوم به «اسکار فرانسوی» انجام می‌شد.»

دانلود برنامه تیک‌تاک در یک آیفون اپل (Drew Angerer/Getty Images)


موشکافی دقیق از تیک تاک در کشور‌‌‏های دیگر

سیاست‌گذاران، مجریان قانون و پزشکان اطفال آمریکا درخصوص تأثیر تیک‌تاک بر کودکان و نوجوانان ابراز نگرانی کرده‌اند.

روابط این شرکت با چین کمونیستی به نگرانی‌ها دامن زده است. شماری از تحلیلگران امنیتی اظهار داشته‌اند که تیک‌تاک، به واسطه اقدامات نظارتی مغرضانه، سانسور و ترویج پروپاگاندای دولتی، می‌تواند به سلاحی علیه شهروندان کشورها تبدیل شود. استفاده از تیک‌تک در دستگاه‌های دولتی در بیش از نیمی از ایالات آمریکا ممنوع شده است.

مجلس نمایندگان آمریکا در اوایل هفته جاری لایحه‌ای را تصویب کرد که براساس آن تیک‌تاک از نظر قانونی باید از زیر چتر مالک چینی خود، بایت دانس، خارج شود؛ در غیر این‌صورت، در فروشگاه‌های اپ‌استور و خدمات میزبانی وب آمریکا با ممنوعیت مواجه خواهد شد. این لایحه به سنا خواهد رفت و جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، وعده داده است که در صورت تصویب این لایحه در مجلس اعیان، آن را به‌صورت قانون دربیاورد.

در سایر نقاط جهان، هند پیش‌تر در سال ۲۰۲۰ ممنوعیت سراسری تیک‌تاک را اعمال کرد. دهلی نو استفاده از تیک‌تاک و ده‌ها برنامه چینی مانند برنامه پیام‌رسان محبوب وی‌چت را به دنبال درگیری مرزی مرگبار بین دو همسایه بر سر منطقه مورد مناقشه هیمالیا ممنوع اعلام کرد. دولت نپال نیز سال گذشته اعلام کرد که طرح ممنوعیت تیک‌تاک را تصویب کرده است.

در همین‌حال، کانادا طرح بررسی امنیت ملی تیک‌تاک را به‌صورت پنهانی در سپتامبر گذشته کلید زد اما خبر آن در اوایل ماه جاری منتشر شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی