Search
Asset 2

ترودو می‌خواهد از ترامپ برای ضربه زدن به پیر پالیو استفاده کند، آیا می‏تواند؟

ترودو می‌خواهد از ترامپ برای ضربه زدن به پیر پالیو استفاده کند، آیا می‏تواند؟
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، (Alexey Furman/Getty Images)دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا (Joe Raedle/Getty Images) و پیر پالیو، رهبر حزب محافظه کار کانادا (Katherine KY Cheng/Getty Images)

نویسنده: انتونی فیوری

جاستین ترودو می‌خواهد دونالد ترامپ کار خود را به درستی انجام دهد. می‌خواهد ترامپ در صدر اخبار بماند و محبوبیتش بیشتر شود.

البته نه به خاطر اینکه نخست‌وزیر کانادا شخصاً با سیاست‌های ترامپ موافق است. بلکه برعکس. آن‌ها انتهای دو سوی دو طیف سیاسی مختلف قرار دارند و ترودو هر بیش از هر زمانی به سمت سیاست‌های چپ‌گرایانه متمایل است.

همچنین بدین‌خاطر نیست که او تصور می‌کند بازگشت ترامپ به کاخ سفید باعث بهبود روابط فرامرزی دو کشور خواهد شد. دلایل او شخصی‌تر از این حرف‌ها هستند.

ترودو می‌خواهد از دورنمای به قدرت رسیدن ترامپ برای ضربه زدن به رقیب سیاسی خود، پیر پالیو، که رهبر اپوزیسیون محافظه‌کار است استفاده کند.

لیبرال‌ها با ادعای این‌که پالیو نسخه مشابه دونالد ترامپ است، سعی دارند مردم را از به قدرت رسیدن او بترسانند و این‌طور نشان دهند که تنها راه نجات کانادا از دست «جنبش ماگا‌ در شمال» این است که برای یک دوره دیگر به ترودو رأی دهیم.

الان در حال پیش‌بینی آینده نیستم. همین الان این کار را شروع کرده‏‌اند.

برایان لایلی، ستون‌نویس پست‌مدیا، با ارزیابی صورت جلسات مجلس دریافت از زمانی که ترودو در سال ۲۰۱۵ به نخست‌وزیری رسیده، واژه «ماگا» در مجموع ۵۷ مرتبه در مجلس به کار گرفته شده است.

واژه ماگا مخفف عبارت «Make America Great Again» به معنی «عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم» است؛ واژه‏ای که دونالد ترامپ رئیس‏‌جمهور پیشین آمریکا استفاده می‏‌کرد. اما بسته به دیدگاهی که افراد درباره ترامپ دارند، می‌توانند از این واژه برای تمجید یا برعکس تحقیر افراد استفاده کنند. لیبرال‌ها از ماگا برای تحقیر طرفداران ترامپ استفاده می‌کنند.

اما نکته‌ای در رابطه با آن ۵۷ مورد وجود دارد؛ این است که ۵۵ مورد از آن‌ها از زمان شروع به کار مجدد مجلس در ماه سپتامبر رخ داده و ۴۴ مورد از آن‌ها به دو هفته قبل از تعطیلات کریسمس مربوط می‌شود.

لیبرال‌ها حملات خود را به ماگا افزایش می‌دهند و این به وضوح یک کارزار سازماندهی‌شده است.

لایلی با اشاره به نمونه‌ای به تاریخ سیزدهم دسامبر اظهار داشت که ترودو در مجلس عوام گفته است که «محافظه‏‌کاران ایدئولوژی‌زده ماگا به دنبال رفع محدودیت‌های مربوط به ایجاد آلایندگی هستند.»

ترودو از این‌که طرح مالیات کربن محبوب او به بن‌بست رسیده و مخالفان خواستار لغو مالیات کشاورزان شده‌اند ناراحت است.

تحقیر کلامی برای لیبرال‌ها امری کاملاً عادی است. نمایندگان لیبرال در فضای مجازی مخالفان را با برچسب «محافظه‌کار ماگا» مورد تمسخر قرار می‌دهند. وقتی شخصِ نخست‌وزیر این کار را می‌کند، از خامیِ اوست. به این می‌ماند که پالیو در مجلس عوام حاضر شود و نخست‌وزیر را با نامی تمسخرآمیز خطاب قرار دهد و کاربران هم از چنین نام‌هایی برای انتقاد از ترودو در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

این کار به وضوح تلاشی مأیوسانه از جانب لیبرال‌ها تلقی می‌شود. اگر ترودو باور داشت که می‌تواند به پشتوانه عملکرد قبلی خود و چشم‌انداز مثبتی که از آینده کانادا ارائه می‌دهد از نو به پیروزی برسد، روی همین موضوع تمرکز می‌کرد. با این حال، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که کار از کار گذشته است.

محبوبیت ترودو کاهش یافته و حمایت عمومی از پالیو افزایش پیدا کرده است. ماه‌هاست که اوضاع به همین منوال است. برداشت عمومی شکل گرفته است. مردم دیدگاه خوبی نسبت به پالیو دارند و از دولت ترودو خسته‌اند.

ترامپ به ایجاد دوقطبی در جامعه دامن زده، اما محبوبیت او در حال افزایش است. نظرسنجی جدید روزنامه یواس‌ای تودی نشان می‌دهد که در آمریکا محبوبیت او بین رأی‌دهندگان اسپانیایی‌زبان و جوانان ۱۸ تا ۳۴ ساله که به‌طور سنتی حامی دموکرات‌ها هستند، از بایدن پیشی گرفته است. اگر این مسئله به کانادا تسری پیدا کند و دیدگاه کانادایی‌ها نسبت به ترامپ اندکی بهبود یابد، نقشه لیبرال‌ها برای ترساندن مردم از ترامپ راه به جایی نخواهد برد.

علاوه‌بر این، این نقشه بدون توجه به دیدگاه کانادایی‌ها درباره ترامپ، می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد. رأی‌دهندگان ممکن است از دست‌و‌پازدن‌های ناامیدانه ترودو خشمگین شوند و آن را نوعی بی‌احترامی تلقی کنند.

هر کسی که با سیاست‌های کانادا اندکی آشنایی داشته باشد، می‌داند که مقایسه ترامپ و پالیو اقدام صحیحی نیست. به‌طور حتم هیچ‌کدام از آن‌ها «ووک» نیستند؛ اما هردو پوپولیست هستند.

شاید لیبرال‌ها صرفاً به دنبال امتحان کردن شانس‌شان باشند و اگر ببینند که این روند باعث برنده‌شدن آن‌ها نمی‌شود، به تدریج دست از این کار بردارند. شاید هم قصد دارند با تمام قوا وارد میدان شده و امیدوار باشند که تکرار این حرف‌ها باعث می‌شود که رأی‌دهندگان مردّد به آن‌ها توجه کنند. شاید هم صرفاً تلاشی برای تهییج جناح لیبرال باشد.

در هر صورت، انتظار می‌رود که دو عبارت «ترامپ» و «ماگا» در مجلس عوام بیشتر به گوش برسند.

نویسنده: انتونی فیوری

فیوری خبرنگار با سابقه کانادایی و نامزد انتخابات شهرداری تورنتو بود.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی