Search
Asset 2

برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و فیلیپین یک روز پس از پایان مانور چین

مانور نظامی ارتش آمریکا و فیلیپین در دریای چین
دریای فیلیپین (18 ژوئن 2006) (Wikimedia)

آمریکا و فیلیپین بزرگ‌ترین رزمایش مشترک خود منطقه جنوب شرقی آسیا را امروز ۲۲ فروردین‌ماه، یک روز پس از پایان مانور نظامی ارتش چین و شبیه‌سازی «محاصره» تایوان توسط ارتش حزب کمونیست چین آغاز کردند.  

این رزمایش بزرگ‌ترین مانور نظامی میان دو کشور است که تا کنون برگزار شده است و حدود ۱۸ هزار نظامی آمریکایی و فیلیپینی به مدت دو هفته در این رزمایش حضور خواهند داشت. 

 برای اولین‌بار این رزمایش با تیراندازی با گلوله‌های جنگی در آب‌های دریای چین جنوبی همراه خواهد بود، جایی که چین مدعی مالکیت تام و تمام بر آن است. در یکی از بخش‌های رزمایش آمریکا و فیلیپین قرار است فرود هلیکوپتر در یکی از شمالی‌ترین جزایر فیلیپین در سیصدکیلومتری خاک تایوان را تمرین کنند. 

همچنین بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در این مانور مشترک نظامی، یک کشتی جنگی شبیه‌سازی شده در دریای جنوبی چین هدف قرار خواهد گرفت. این حمله آزمایشی می‌تواند خشم چین را به دنبال داشته باشد. 

پکن مدعی است که بخش اعظم دریای چین جنوبی تحت عنوان «۹- خط تیره» قلمرو چین است. هرچند فیلیپین این اختلاف را به دادگاه لاهه کشاند و این دادگاه در سال ۲۰۱۶ به نفع اقدامات حقوقی فیلیپین رأی داد، اما این حکم باعث نشد رژیم چین رفتار خود را تغییر دهد و کشتی‌های چینی بارها به مناطق دریایی فیلیپین نفوذ کردند. 

این در حالی است که رژیم چین از روز شنبه گذشته و در واکنش به دیدار تسای اینگ ون رئیس‌جمهور تایوان با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، مانور نظامی سه‌روزه‌ای را با نام «شمشیر مشترک» در نزدیکی جزیره تایوان آغاز کرد و طی این سه روز بارها جنگنده‌ها و ناوهای جنگی رژیم کمونیستی چین از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند. 

تنش‌ها در منطقه جنوب شرق آسیا و پس از سفر رئیس‌جمهوری تایوان به آمریکا به گونه چشمگیری افزایش‌یافته است. کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا علی‌رغم مخالفت و هشدارهای رژیم چین، از تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان در کالیفرنیا استقبال و با او دیدار کرد. 

مک‌کارتی که بالاترین مقام آمریکایی است که طی دهه‌های گذشته با رهبر تایوان در ایالات متحده دیدار داشته تأکید کرد که در برابر تهدیدات روبه‌افزایش چین، شتاب بخشیدن به تحویل سلاح به تایوان به‌روشنی احساس می‌شود 

سخنگوی وزارت خارجه رژیم چین به‌سرعت این نشست را محکوم کرد و ایالات متحده را به تبانی با جدایی‌طلبان به دنبال «استقلال تایوان» متهم کرد و گفت که این کشور تعهدات خود در مورد جزیره را زیر پا گذاشته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی