Asset 2

رئیس مجلس آمریکا با رهبر تایوان دیدار کرد؛ اعزام ناو هواپیمابر چینی به نزدیکی سواحل تایوان

دیدار کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با رئیس‌جمهور تایوان در کالیفرنیا
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، کوین مک کارتی به رئیس جمهور تایوان تسای اینگ ون در بدو ورود به کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان برای یک نشست دو حزبی در 5 آوریل 2023 در سیمی ولی، کالیفرنیا این نشست تاریخی که در خاک آمریکا برگزار شد با تهدید چین به انتقام مواجه شد. (Mario Tama/Getty Images)

کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به‌وقت محلی علی‌رغم مخالفت و هشدارهای رژیم چین، از تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان در کالیفرنیا استقبال و با او دیدار کرد. 

مک‌کارتی که بالاترین مقام آمریکایی است که طی دهه‌های گذشته با رهبر تایوان در ایالات متحده دیدار داشته تأکید کرد که در برابر تهدیدات روبه‌افزایش چین، شتاب بخشیدن به تحویل سلاح به تایوان به‌روشنی احساس می‌شود. 

سومین مقام در سلسله‌مراتب رهبری ایالات متحده و سایر قانون‌گذاران جمهوری‌خواه و دموکرات علی‌رغم تهدیدهای چین به اقدامات تلافی‌جویانه، با تسای در کتابخانه ریاست‌جمهوری رونالد ریگان در کالیفرنیا ملاقات کردند. 

سخنگوی وزارت خارجه رژیم چین به‌سرعت این نشست را محکوم کرد و ایالات متحده را به تبانی با جدایی‌طلبان به دنبال «استقلال تایوان» متهم کرد و گفت که این کشور تعهدات خود در مورد جزیره را زیر پا گذاشته است. 

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است: «پکن در مقابل توطئه و تبانی ایالات متحده با تایوان، اقدامات قاطع و مؤثری برای حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود انجام خواهد داد 

پیش‌تر و در واکنش به اعتراض‌های چین به سفر تسای اینگ ون به آمریکا جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که ورود تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان به ایالات متحده، جدیدترین مورد از یک سری ترانزیت‌های معمول است. 

او گفت: «جمهوری خلق چین نباید از این ترانزیت به‌عنوان بهانه‌ای برای افزایش هرگونه فعالیت در اطراف تنگه تایوان استفاده کند. ما حواسمان هست که اوضاع در حال حاضر بین ایالات متحده و چین متشنج است؛ اما از پکن می‌خواهیم تا خطوط ارتباطی را باز نگه دارد.» 

رژیم چین، تایوان را به‌عنوان یک استان جدا شده می‌داند و متعهد شده است که در صورت لزوم این جزیره را با زور تحت کنترل خود درآورد. 

در همین حال مقام‌های تایوان اعلام کردند که در حال بررسی تحرکات یک ناو هواپیمابر چینی هستند که در ۲۰۰ مایلی سواحل شرقی تایوان شناسایی شده است. 

به گفته مقامات تایوان، حرکت ناو هواپیمابر چینی به‌سوی سواحل این جزیره در واکنش به سفر تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری این کشور به آمریکا و دیدار وی با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ایالت کالیفرنیا صورت می‌گیرد. 

همچنین منابع نظامی تایوان، بامداد پنج‌شنبه ۱۷ فروردین اعلام کردند که سه کشتی جنگی و یک بالگرد ضد زیردریایی چینی را در نزدیکی سواحل این جزیره مشاهده کرده‌اند. 

وزارت دفاع تایوان عنوان کرد: «نیروهای مسلح تایوان وضعیت را رصد کرده و جنگنده‌های نیروی هوایی، کشتی‌های نیروی دریایی و سامانه‌های موشکی زمینی خود را برای پاسخگویی به هرگونه حمله احتمالی نظامی از سوی چین آماده کرده‌اند 

تسای اینگ ون شامگاه ۹ فروردین‌ماه و علی‌رغم اعتراض‌های رژیم چین وارد آمریکا شد و در بدو ورود خود به نیویورک گفت که اجازه نمی‌دهد فشار خارجی مانع پیشرفت تایوان شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی