Search
Asset 2

فرمانده نیروی فضایی آمریکا می‌گوید ارتش چین با «سرعتی خیره‌کننده» در حال توسعه دارایی‌های فضایی است

رئیس فرماندهی فضایی آمریکا، پیرو سفر به کره جنوبی و ژاپن درخصوص «سرعت خیره‌کننده» توسعه توانمندی‌های نظامی فضایی چین هشدار داد.
استیون وایتینگ ژنرال نیروی فضایی ایالات متحده در جلسه‌ای با کمیته نیروهای مسلح سنا در واشنگتن در ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ صحبت می‌کند. (Anna Moneymaker/Getty Images)

استفان وایتینگ، رئیس فرماندهی فضایی آمریکا، پیرو سفر به کره جنوبی و ژاپن درخصوص «سرعت خیره‌کننده» توسعه توانمندی‌های نظامی فضایی چین هشدار داد.

ژنرال وایتینگ طی تماسی تلفنی از ژاپن در ۲۴ آوریل به خبرنگاران گفت: «ما در فرماندهی فضایی آمریکا به‌طور جدی روی چالش فزاینده خود که همان جمهوری خلق چین است، متمرکز هستیم.»

«جمهوری خلق چین با سرعتی خیره‌کننده در فضا پیش می‌رود. آن‌ها بسرعت در حال توسعه طیف وسیعی از تسلیحات فضایی هستند تا قابلیت‌های فضایی آمریکا را هدف بگیرند. آن‌ها همچنین از فضا استفاده می‌کنند تا نیروهای زمینی‌شان- ارتش، نیروی دریایی، تفنگداران دریایی، نیروی هوایی- دقیق‌تر، مهلک‌تر و فراگیرتر شوند.»

ژنرال وایتینگ گفت یکی از نگرانی‌های اصلی او تعداد ماهواره‌های چینی حاضر در مدار است.

او گفت: «آن‌ها در شش سال گذشته تعداد ماهواره‌های نظارتی و شناسایی هوشمند حاضر در مدار را سه‌برابر کرده و از توانمندی‌های فضایی خود برای ارتقای کشندگی، دقت و برد نیروهای زمینی خود استفاده کرده‌اند. از این‌رو، دلیل نگرانی ما کاملاً واضح است و ما به دقت آن‌ها را زیر نظر داریم.»

براساس متن سخنرانی ژنرال وایتینگ در جلسه استماع کمیته خدمات مسلح سنا در ماه فوریه، ناوگان ماهواره‌ای چین تا ماه ژانویه ۳۵۹ سامانه داشت. او افزود که پکن در حال توسعه گلایدرهای هایپرسونیک و دیگر تسلیحات فضایی پیشرفته است تا امکان «غلبه بر سامانه‌های هشدار موشکی و دفاع موشکی بالستیک آمریکا» را به دست بیاورد.

بلندپروازی‌های چین در کره ماه یکی از نگرانی‌های فرمانده نیروی فضایی آمریکا است.

او گفت: «ما تجلی بلندپروازی‌های چین را در پروژه کره ماه به چشم دیده‌ایم. بعضی از موارد اکتشافی و علمی هستند اما چینی‌ها درخصوص کارهایی که در فضا می‌کنند چندان شفاف نیستند. از این‌رو، امیدواریم کارهای آن‌ها ابعاد نظامی نداشته باشد اما به‌طور حتم از شفافیت بیشتر استقبال می‌کنیم.»

در گزارش ارتش آمریکا در ماه ژانویه هشدار داده شد که چین و روسیه ماهواره‌های دو منظوره‌ای را به فضا می‌فرستند اما کارکرد نظامی آن‌ها را پنهان می‌کنند. برای نمونه، یکی از ماهواره‌های چین به یک بازوی رباتیک غول‌پیکر مجهز شده که می‌توان از آن برای مقابله با دیگر ماهواره‌ها استفاده کرد.

چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ فضانوردان خود را به ماه بفرستد. پاکستان، آفریقای جنوبی، بلاروس و نیکاراگوئه از جمله کشورهایی هستند که برای مشارکت در پایگاه فضایی چین و روسیه ثبت‌نام کرده‌اند. پروژه ماه به‌طور رسمی به‌عنوان ایستگاه بین‌المللی تحقیقات قمری شناخته می‌شود.

ژنرال وایتینگ ضمن اشاره به بازدید خود از سازمان عملیات فضایی ژاپن بر اهمیت همکاری بین ژاپن و آمریکا در فضا تأکید کرد.

او گفت ژاپن سعی دارد یک رادار به اعماق فضا بفرستد و افزود: «وقتی این رادار وارد فاز عملیاتی شود، به نفع هردو کشور خواهد بود.»

او گفت: «انتظار داریم این رادار به ما کمک کند که به درک بهتری از اقدامات فضایی چین دست پیدا کنیم.»

به گفته ژنرال وایتینگ، ژاپن و آمریکا قصد دارند ماهواره‌های جدیدی را به‌طور مشترک به فضا بفرستند که در مأموریت‌های اکتشافی در حوزه فضا به کار گرفته خواهند شد.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در نوامبر ۲۰۲۳ روی مکانیزم به‌اشتراک‌گذاری داده‌های هشدار موشکی برای رهگیری بهتر موشک‌های کره شمالی توافق کردند. این مکانیزم در دسامبر ۲۰۲۳ اجرایی شد.

ژنرال وایتینگ گفت: «ما باید به همکاری فوق‌العاده خود در راستای توافق سه‌جانبه آمریکا، جمهوری کره و ژاپن برای به‌اشتراک‌گذاری داده‌های هشدار موشکی ادامه دهیم تا هرسه کشور از موشک‌پراکنی کره شمالی مطلع شوند و بدانند آن موشک به کجا می‌رود. بدین ترتیب می‌توانیم به رهبر کشور، نیروهای نظامی و مردم خود هشدار دهیم.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی