Search
Asset 2

رهبران جهان در نشست سوئیس در جستجوی راهی برای پایان دادن به جنگ در ا‌وکراین

رهبران جهان از روز شنبه در سوئیس برای تحت فشار قرار دادن روسیه جهت پایان دادن به جنگ در اوکراین و ترسیم راهی به سوی صلح، گرد هم آمدند.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، همراه با ویولا آمرد، رئیس‌جمهور فدرال سوئیس برای برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در طول اجلاس صلح، در اوکراین در ۱۵ ژوئن ۲۰۲۴، شرکت می‌کنند. (MICHAEL BUHOLZER/POOL/AFP via Getty Images)

رهبران جهان از روز شنبه در یک استراحتگاه کوهستانی در سوئیس برای تحت فشار قرار دادن روسیه جهت پایان دادن به جنگ در اوکراین و ترسیم راهی به سوی صلح، گرد هم آمدند.

خبرگزاری رویترز نوشته است که ده‌ها تن از متحدان اوکراین در این مذاکرات شرکت دارند، اما  چین پس از اینکه روسیه در این رویداد حضور پیدا نکرد، علاقه‌ای به شرکت در این مذاکرات نشان نداد.

به نوشته آسوشیتدپرس، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در این کنفرانس پیش‌بینی کرد که «تاریخ در حال ساخته شدن» است، هرچند کارشناسان و منتقدان می‌گویند که به دلیل عدم شرکت روسیه، انتظار می‌رود پیشرفت‌های کمی وجود داشته باشد.

این خبرگزاری به نقل از منتقدان نوشت که این گردهمایی بدون حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، که در فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کرد و جنگ را پیش می‌برد، بی‌فایده خواهد بود.

چین شرکت نکرد، روسیه حاضر به پایان جنگ نیست

خبرگزاری رویترز نوشته است که غیبت چین امیدها را کمرنگ کرده است و این تاثیر بالقوه این نشست را کاهش خواهد داد.

در آستانه این نشست، ولادیمیر پوتین گفت که روسیه تنها در صورتی به جنگ پایان می‌دهد که کی‌یف با کنار گذاشتن جاه‌طلبی‌های خود در ناتو موافقت کند و چهار استان مورد ادعای مسکو را واگذار کند.

درخواست‌هایی که کی‌یف آن را به منزله تسلیم شدن قلمداد می‌کند و آن را به‌ سرعت رد کرد.

رویترز نوشته است که شروط پوتین ظاهرا منعکس‌کننده اعتماد فزاینده مسکو به این است که نیروهایش در جنگ دست برتر را دارد.

محورهای مذاکرات چیست؟

زلنسکی در بیانیه‌ای کوتاه در کنار ویولا آمهرد، رئیس‌جمهور سوئیس، به خبرنگاران گفت که «ما موفق شده‌ایم این ایده را به جهان بازگردانیم که تلاش‌های مشترک می‌تواند جنگ را متوقف کند و صلحی عادلانه برقرار کند.» 

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، این گردهمایی را گامی مهم خواند. او در گفتگو با تلویزیون ولت گفت که بسیاری از مسائل صلح و امنیت مورد بحث قرار خواهد گرفت، اما نه بزرگترین آنها.

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت که انتظار می‌رود مذاکرات بر نگرانی‌های گسترده‌تر ناشی از جنگ، مانند امنیت غذایی و هسته‌ای و آزادی دریانوردی متمرکز شود و در پیش‌نویس اعلامیه نهایی، روسیه به عنوان متجاوز معرفی شود.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، معاون خود کامالا هریس را به نمایندگی از دولت آمریکا به این مذاکرات اعزام کرده است.

کامالا هریس در این نشست، اختصاص بیش از ۱/۵ میلیارد دلار کمک در حوزه‌های انرژی و بشردوستانه به اوکراین را اعلام کرد، جایی که زیرساخت‌های این کشور توسط حملات هوایی روسیه از زمان تهاجم سال ۲۰۲۲ هدف حمله قرار گرفته است.

رهبران دموکراسی‌های بزرگ جهان موسوم به گروه هفت (G7) روز پنج‌شنبه بر سر یک قرارداد کلی به توافق رسیدند تا از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک حدود ۵۰ میلیارد دلاری به اوکراین برای جنگ جاری با روسیه استفاده کنند.

به نوشته واشنگتن پست، این توافق که پس از ماه‌ها تلاش دیپلماسی حاصل شد، یکی از اهداف اصلی رهبران گروه هفت بود که در یک استراحتگاه پنج ستاره در سواحل جنوبی ایتالیا با یکدیگر ملاقات کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی