Search
Asset 2

آیا رودخانه ها و دریاچه‌‌‌‏ها در کانادا به میکرو‌‏پلاستیک‌‌‌‏ها آلوده شده‌‌‌‏اند؟

(Streeter Lecka/Getty Images)
(Streeter Lecka/Getty Images)
(Streeter Lecka/Getty Images)


 اخیراً محیط زیست کانادا از مطالعه و تحقیقات بیشتر در زمینه‌‌‌‏ی خطرناک بودن استفاده از میکرو پلاستیک‌‌‌‏ها و آثار مضر آن بر محیط زیست خبر داد.

این مواد در محصولاتی چون ژل حمام، خمیر دندان و تمیزکننده‌‌‌‏های صورت و مواد آرایشی و بهداشتی یافت می‌‌‌‏شود.

این مطالعات در پی کشف مقادیر نگران کننده‌‌‌‏ای از میکرو پلاستیک در رودخانه‌‌‌‏ی سنت لورنس توسط محققان دانشگاه مک گیل صورت گرفت.

در حالی‌‌‌‏که بهداشت کانادا استفاده از این مواد را در لوازم آرایشی و مواد غذایی بی خطر عنوان می‌‌‌‏کند؛ اما گروه‌‌‌‏های محیط زیستی کانادا باور دارند مشکلات زمانی که این مواد وارد فاضلاب و سپس رودخانه‌‌‌‏ها می‌‌‌‏شود، آغاز می‌‌‌‏گردد.

«کالین کری»، سخنگوی وزیر محیط زیست گفت: «یافته‌‌‌‏های این مطالعه می‌‌‌‏تواند قوانین اجرایی لازم برای استفاده از دانه‌‌‌‏های کوچک پلاستیکی در محصولات را مشخص ‌‌‌‏کند.»

وی همچنین گفت که در جلسه‌‌‌‏ی محیط زیست شورای کانادا در تابستان امسال این موضوع در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت.

در این راستا حزب دموکراتیک جدید خواستار ممنوعیت استفاده از میکرو پلاستیک‌‌‌‏های در محصولات شد. این مواد به دلیل کوچک بودن هنگام تصفیه‌‌‌‏ی آب قابل حذف نیستند و در حال حاضر دریاچه‌‌‌‏ها و رودخانه‌‌‌‏های کانادا به این مواد آلوده شده است.

سیاستمدران دموکرات دولت از محیط زیست کانادا تقاضا کردند که این ماده را به عنوان ماده‌‌‌‏ای سمی در نظر بگیرند. در صورت سمی اعلام شدن میکرو پلاستیک‌‌‌‏ها دولت فدرال کانادا قدرت بیشتری برای کنترل استفاده از این مواد در محصولات و ممنوعیت برخی از محصولات قابل فروش خواهد داشت.

«مردیت براون»، مهندس محیط زیست اتاوا در این باره گفت: «مشکل در حال رشد میکرو پلاستیک موجود در دریاچه‌‌‌‏ها،  رودخانه‌‌‌‏ها و اقیانوس‌‌‌‏ها باید حل شود.»

وی همچنین گفت: «این ذرات کوچک پلاستیکی در شکم حیوانات آبزی و آبجوها نیز پیدا شده است.»

در این راستا «کریس کریستی» از نیوجرسی از وضع قانونی در زمینه‌‌‌‏ی ممنوعیت تولید و فروش میکرو پلاستیک در محصولات آرایشی خبر داد.

اپک‌تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌گردد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی