Search
Asset 2

بایدها و نبایدهای جاستین ترودو طی دیدار از چین برای مطرح کردن مسائل حقوق بشر

پاول لی که پدرش به دلیل تمرین روش معنوی فالون دافا (فالون گونگ) برای بار دوم به هشت سال زندان محکوم شده است. تعداد زیادی از شهروندان کانادا ازجاستین ترودو انتظار دارند که مسائل حقوق بشر در چین را با قاطعیت مطرح کند. (Pam McLennan/Epoch Times)
پاول لی که پدرش به دلیل تمرین روش معنوی فالون دافا (فالون گونگ) برای بار دوم به هشت سال زندان محکوم شده است. تعداد زیادی از شهروندان کانادا ازجاستین ترودو انتظار دارند که مسائل حقوق بشر در چین را با قاطعیت مطرح کند. (Pam McLennan/Epoch Times)

سوالی هست که خبرنگاران حتما از «جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا پس از اولین سفر رسمی وی به چین در این هفته خواهند پرسید.

سوال این است که آیا موضوع حقوق بشر در چین را مطرح کرد یا خیر؟ و اینکه آیا موضوع به همین جا ختم می‌‏شود؟

البته سوالات دیگری نیز مطرح است، مثلا آیا ترودو بستن قرار دادهای تجاری را پیش از موضوع حقوق بشر مطرح خواهد کرد؟

گزارشگران همچنین ممکن است در مورد شهروند کانادایی در بازداشت بپرسند و یا در مورد چگونگی رفتار چین با شهروندانش سوالاتی داشته باشند. در هر صورت، سوالات خبرنگاران درباره حقوق بشر به اشکال مختلف مطرح می‌‏شود و ترودو قرار است پاسخگوی این سوالات باشد. بیشتر بخوانید

اما، واقعا چه چیزی در پشت درهای بسته اتفاق می‌‏افتد؟

ترودو کانادا را برای یک سفر یک هفته‌‏ای، به قصد گسترش روابط اقتصادی کشور با چین ترک می‌‏کند. او در پکن و شانگهای توقف خواهد کرد.

قانون شماره ۱ برای مقامات کانادا، بر طبق گفته «دیوید مولرونی»، سفیر سابق کانادا در چین پرهیز از گفتن «نه» در ابتدای کار است.

وی گفت :«مردم فکر می‌‏کنند که وزیر و یا نخست وزیر کانادا با قاطعیت صحبت خواهد کرد و همه چیز روشن است؛ البته برای حدود دو دقیقه امور بسیار رضایت بخش است ولی سپس شما متوجه در بسته می‌‏شوید و هیچ امکان بیشتری برای آگاهی از جریان امور وجود ندارد.»

مولرونی گفت :« صحبت درباره مواردی چون تلاش برای آزادی زندانیان، نیاز به خلاقیت دارد.»

در بیشتر موارد رویکرد نرم و دوستانه در گفتگو با چین جوابگو نبوده است. شهروندان چینی کانادایی بسیاری معتقند که ترودو باید محکم و مستقیم درباره مسائل حقوق بشر گفتگو کند و مسائل حقوق بشر، دستگیری زندانیان عقیدتی در چین، آزار و اذیت تمرین کنندگان فالون گونگ و کشتار آنان از طریق برداشت اعضای بدن و فروش آن در بازار سیاه را مطرح کند.

مولرونی یک مورد آزار و اذیت خانواده یکی از شهروندان کانادایی را مثال زد؛ شوهر چینی یک زن کانادایی که در زندان به سر می‌‏برد و مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. وی با وجود تلاش برای کمک به او احساس کرده است که به دلیل اینکه که شوهر این زن کانادایی یک شهروند کانادایی نیست، نمی‌‏تواند با مقامات چین به طور مستقیم صحبت کند و چین ممکن است در این مورد جوابگو نباشد.

وی گفت به همین دلیل تصمیم گرفتم از رویکرد «نرم‌‏تر و دوستانه‌‏تر» استفاده کنم.

در حالی که در بیشتر موارد این رویکرد نرم و دوستانه جوابگو نبوده است. شهروندان چینی کانادایی بسیاری معتقند که ترودو باید محکم و مستقیم درباره مسائل حقوق بشر گفتگو کند و مسائل حقوق بشر، زندانیان عقیدتی در چین و کشتار شهروندان چین از طریق برداشت اعضای بدن و فروش آن در بازار سیاه را مطرح کند.

تأثیر کشورهای دیگر درباره حقوق بشر در چین

رئیس سابق کنسولگری کانادا معتقد است که در مورد مسائل بزرگ در حقوق بشر مانند حاکمیت قانون در کشور، که کشوری چون کانادا تأثیر گذار است.

«گار پاردی»، سفیر کشورهای مختلف در این باره گفت که ما این کارها را برای خودمان هم انجام می‌‏دهیم و فکر می کنم، احساس خوبی داریم وقتی درباره این چیزها با دولت دیگر صحبت می‌‏کنیم.

پاردی معتقد است که نخست وزیر کانادا هنوز هم با فشار داخلی به دلیل نگرانی‌‏های حقوق بشر  در چین مواجه است.

وی گفت که  شهروندان کانادا انتظار دارند که آقای ترودو در این باره چیزی بگویند و تلاش خود را برای اثر بخشی آن داشته باشد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی