Search
Asset 2

برای اولین بار در مونترال کانادا استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی ممنوع شد

برای اولین بار در کانادا استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی در مونترال ممنوع شد
برای اولین بار در کانادا استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی در مونترال ممنوع شد (Screenshot via Youtube)
برای اولین بار در کانادا استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی در مونترال ممنوع شد
برای اولین بار در کانادا استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی در مونترال ممنوع شد (Screenshot via Youtube)

ممنوعیت استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی در مونترال، یکی از شهرهای بزرگ کانادا آغاز شد.

استفاده از این ایده در تورنتو سال ۲۰۱۲ شکست خورد؛ در حالی که تعداد انگشت شماری از بخش‌‏های کوچکتر در این مورد موفق بوده‌‏اند.

«دنیس کودر»، شهردار مونترال از این روش تعریف کرد و گفت احتمالاً طی رایزنی‌‏های عمومی از این وضعیت درک بهتری پیدا خواهیم کرد.

وی همچنین گفت: «ما باید جهانی فکر و محلی عملی کنیم. این یکی از آن مسائلی است که به دلیل تأثیر زیاد بر سیاره ما باید نگاهی دقیق‌‏تری بیندازیم.»

در حال حاضر استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی به دلیل برپایی کمپین‌‏های آگاه سازی عمومی در کبک حدود پنج درصد کاهش یافته است. حدود یک میلیارد کیسه در عرض یک سال توسط ساکنان کبک استفاده می‌‏شود.

کودر درباره‌‏ی این تصمیم گیری گفت: «من در شرکت خود در مورد این بحث مصمم هستم اما اینکه آیا باید کاملا استفاده از آن‌‏ها را ممنوع کرد یا راه حل بهتری استفاده کنیم مایل به شنیدن نظرات دیگری هستم.»

«پیر دوبوا»، مشاور توسعه پایدار با انجمن صنعت پلاستیک کانادا، گفت که مشاوران پذیرای پیشنهادات مخالفان این ایده هستند؛ چراکه ما فکر می‌‏کنیم ممنوعیت احتمالا بدترین راه برای حل مشکلات زیست محیطی است.

وی همچنین گفت ممنوعیت استفاده از کیسه‌‏های پلاستیکی مشکلات دیگری ایجاد می‌‏کند.

آمارها نشان می‌‏دهد حدود ۵۹ درصد از ساکنان کبک حداقل یک یا دو بار از کیسه‌‏های خرید استفاده مجدد و بیش از یک سوم آن‌‏ها را بازیافت می‌‏کنند و حدود هفت درصد آن‌‏ها را در سطل زباله می‌‏اندازند.

این ممنوعیت در شهرهای مختلف آمریکا از جمله کالیفرنیا، لس‌‏آنجلس و سان فرانسیسکو، شیکاگو، سیاتل و آستین وجود دارد.

«ناتالی سنت پیر»، معاون رئیس شورای خرده فروشی در کانادا در این باره گفت: «‌‏کیسه‌‏های پلاستیکی مورد استفاده در فروشگاه‌‏ها قابل بازیافت هستند و شهرها باید روی دفع زباله به جای ممنوعیت تمرکز کنند.»

کودر نیز در ادامه گفت که شهرها باید برای ایجاد برنامه و سیاست‌‏های جدید دفع زباله تمرکز کنند. او می‌‏گوید زمانی که این طرح‌‏ها در مونترال اجرایی شود باعث می‌‏گردد که سایر شهرهای همسایه و حومه نیز برنامه‌‏ها را دنبال کنند.

قرار است اواخر امسال مشاوران بحث درباره‌‏ی استفاده و گسترش این ایده در سایر شهرها صحبت کنند.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی