Search
Asset 2

برگزاری نمایشگاه پنج هزار سال لباس زنان ایرانی در کاخ نیاوران

کاخ نیاوران
کاخ نیاوران (Screenshot via Youtube)
 کاخ نیاوران
کاخ نیاوران (Screenshot via Youtube)

نخستین نمایشگاه پوشش بانوی ایرانی در دوره‌‏های تاریخی مختلف، از پنج هزار سال پیش تا دوره قاجار، در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می‌‏شود.

این نمایشگاه «فرآفرین» نام دارد و در آن ۳۰ دست لباس که با اقتباس از لباس زنان ایرانی در دوره‌‏های مختلف تاریخی دوخته شده‌‏اند، از ۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت‌‏ماه به نمایش عموم در می‌‏آید.

فرم لباس‌‏های تهیه شده مربوط به دوره‌‏های تاریخی ایران از پنج هزار سال گذشته تا دوره قاجاریه، نظیر هزاره دوم و اول پیش از میلاد، هخامنشی، ساسانی، زندیه و غیره است و البته لباس‌‏های مربوط به دوره قاجار همگی اصل هستند.

لباس نمونه‌‏سازی شده از ملکه‌‏ی ایزد بانو (ناروندی)، قدیمی‌‏ترین نوع پوشش در این نمایشگاه است که از طرح حکاکی شده بر روی جام سیمین متعلق به پنج هزار سال پیش اقتباس شده است. این جام در موزه‌‏ی ایران باستان قرار دارد.

علاوه بر لباس‌‏های تاریخی، پوشش اقوام مختلف ایران همچون قشقایی، سوزن دوزی‌‏های بلوچ، ترکمن، شاهسون، کاشان و غیره هم در این نمایشگاه به‌‏نمایش گذاشته شده است.

نمایشگاه «فرآفرین» که با همکاری ایکوم ایران برگزار شده، ماحصل ۱۲ سال تلاش خانم «فرین نوروزی» و گروه همکارانش می‌‏باشد.

نمایش تاریخ و فرهنگ غنی ایران و لباس‌‏هایی که با بهره‌‏گیری از گنجینه‌‏ی طرح‌‏های اصیل ایرانی و رنگ‌‏های زیبا تهیه شده‌‏اند، از اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی