Search
Asset 2

اکثریت بستری‌های کووید۱۹ در بیمارستان‌های آمریکا را افراد واکسینه‌شده تشکیل می‌دهند

بستری‌های کووید۱۹ در بیمارستان‌های آمریکا را افراد واکسینه‌شده تشکیل می‌دهند این مطالعه در مجله مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها منتشر
یک درمانگر تنفسی در 31 ژانویه 2022، یک بیمار کووید19 را در شیکاگو، ایالت ایلینوی، معالجه می‌کند. (Scott Olson/Getty Images)

بر اساس مطالعه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، اکثریت غالب بستری‌های کووید۱۹ بیمارستان‌ها در بهار ۲۰۲۲ را افراد واکسینه‌شده تشکیل می‌دهند.

این محققان داده‌های شبکه نظارت بر بستری‌های کووید۱۹ در بیمارستان‌ها را تجزیه و تحلیل کردند. این شبکه وابسته به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها بیمارستان‌های ۱۴ ایالت را در بر می‌گیرد.

از ۲۰ مارس تا ۳۱ می، ۱۲۲۸ بیمار در ارتباط با کووید۱۹ در این بیمارستان‌ها بستری شده‌اند. بخش قابل توجهی از آنان (۴۴.۱ درصد) علاوه بر دو دوز واکسن اولیه، حداقل یک دوز تقویت‌کننده واکسن کووید۱۹ نیز تزریق کرده بودند که شامل ۴۵ بیمار با دو دوز واکسن تقویت‌کننده یا حتی بیشتر نیز می‌شد.

۲۴.۳ درصد دیگر دو دوز واکسن اولیه را بدون دوز تقویت‌کننده دریافت کرده بودند. تنها ۲۷.۸ درصد واکسینه نشده بودند یا سوابق واکسیناسیونشان در دسترس نبودند.

کسانی‌که واکسیناسیون ناقص انجام داده بودند، از مطالعه حذف شدند.

در این دوره، سویه اومیکرون BA.2 در ایالات‌متحده غالب بوده که یکی از ویروس‌های عامل کووید۱۹ محسوب می‌شود.

در بازه زمانی ۱۹ دسامبر ۲۰۲۱ تا ۱۹ مارس، که سویه اومیکرون BA.1 غالب بود، تنها ۱۵.۶ درصد بستری‌های بیمارستان‌ها دوز تقویت‌کننده دریافت کرده بودند و ۴۷ درصد واکسینه نشده بودند.

قبل‌تر از آن نیز که در سال ۲۰۲۱، سویه دلتا غالب بود، ۶۹.۴ درصد از افراد بستری‌ شده واکسینه نشده بودند.

این مطالعه در مجله مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها منتشر شده است (فایل pdf).

این اعداد با بررسی‌های اپک‌تایمز هم‌خوانی دارند که نشان می‌دهند، سهم اکثریتی افراد واکسینه‌شده در بیماران مبتلا به کووید۱۹ در سرتاسر ایالت‌های کشور رو به افزایش است.

محققان این بررسی که دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و سایر مراکز را در بر می‌گیرند، معتقدند افزایش مشاهده‌شده در این بررسی را می‌توان به عوامل مختلفی مانند کاهش ایمنی ناشی از واکسیناسیون پس از گذشت زمان، به‌روز نبودن دوزهای تقویت‌کننده و افزایش تعداد آمریکایی‌های مسن واکسینه‌شده نسبت داد.

منظور از «به‌روز» بودن دوزهای تقویت‌کننده این است که افراد دستورالعمل‌های مرکز کنترل و پیشگیری را پیگیری کنند که توصیه می‌کند در طی چند ماه پس از تکمیل دوزهای اولیه، یک دوز تقویت‌کننده تزریق شود و افراد بالای ۵۰ سال نیز از چهار ماه بعد، دوز دوم تقویت‌کننده را تزریق کنند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، تا ۶ ژوئیه، ۹۱.۶ درصد آمریکایی‌های بالای ۶۵ سال، واکسیناسیون اولیه را انجام داده‌اند؛ ۶۴.۴ درصدشان یک دوز تقویت‌کننده و ۲۲.۲ درصدشان حداقل دو دوز تقویت‌کننده دریافت کرده‌اند. حدود ۷۷ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال نیز حداقل واکسیناسیون اولیه را انجام داده‌اند.

محققان می‌گویند: «این یافته‌ها بر ادامه خطر بستری ناشی از کووید۱۹، به‌ویژه در میان افراد واکسینه‌نشده و هم‌چنین سالمندان، صرف نظر از وضعیت واکسیناسیونشان، تأکید می‌کند.»

اکثر سالمندان بیماری زمینه‌ای دارند

بر اساس این مطالعه، اکثر بیماران بستری در بیمارستان سالخورده بودند و حداقل یک بیماری زمینه ای داشته‌اند.

۵۹ درصد از بیماران مبتلا به سویه دلتا زیر ۶۵ سال سن داشتند. اما زمانی‌که سویه BA.1 غالب شد، سهم سالمندان به ۵۰ درصد افزایش یافت و در نهایت، در زمان غلبه سویه BA.2 به ۶۱.۵ درصد رسید. زمانی‌که سویه BA.2 غالب شد، ۱۹ درصد از بیماران بالای ۸۵ سال سن داشتند که نسبت به دو دوره قبل، به ترتیب ۸ و ۱۲.۶ درصد افزایش داشته است.

در موج دلتا، حدود ۸۹ درصد بیماران بستری، حداقل یک بیماری زمینه‌ای داشته‌اند. این رقم در دو دوره بعد، به ترتیب به ۹۱.۷ درصد و سپس به ۹۵.۱ درصد افزایش یافت. نسبت بیماران مبتلا به بیماری‌های سرکوبگر سیستم ایمنی نیز از ۱۱ درصد به ۱۶ درصد و سپس به ۱۹.۲ درصد افزایش یافته است.

درصد بیماران بستری جان‌باخته نیز از ۱۲.۴ درصد در دوره دلتا، به ۷.۵ درصد در دوره BA.1 و ۵.۱ درصد در دوره BA.2 کاهش یافته است.

وضعیت واکسیناسیون درگذشتگان فهرست نشده است.

مطالب دیگر:

۱۱۰۰ دانشمند بیانیه داده‌اند که «هیچ وضعیت اضطراری آب‌وهوایی در کار نیست.»

گوردون چانگ معتقد است حزب کمونیست چین آماده جنگ می‌شود

دانشمندان آلمانی: ترکیبات سمی غیر‌معمول، بدون استثنا در تمام واکسن‌های کووید۱۹ یافت شده‌اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی