Search
Asset 2

تاثیر آموزش مهربانی بر مغز

(Photo by Matthew Peyton/Getty Images)
(Photo by Matthew Peyton/Getty Images)
 (Photo by Matthew Peyton/Getty Images)
(Photo by Matthew Peyton/Getty Images)

در یک اتاق مدیتیشن مجهز برای تحقیقات علمی و آزمایشگاه تصویر برداری مغزی، محققان در دانشگاه ویسکانسین مدیسون برای اولین بار بررسی کردند که آیا می توان در مدت زمانی کوتاه، مهربانی بیشتری را پرورش داد که منجر به رفتار دوستانه بیشتر و تغییراتی در سیستم عصبی مان شود.

هلن ونگ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی و سرپرست نویسندگان مقاله این پژوهش اظهار داشت:« تئوری ما این بود، اگر تمرین مهربانی را با مدیتیشن و در ذهنتان انجام دهید، سپس هنگامی که کسی را محتاج مهربانی و یا در حال درد کشیدن ببینید، می توانید این مهربانی را در عمل از خود نشان دهید.»

مطالعه جدیدی با نام « پرورش مهربانی، نوع دوستی و پاسخ های عصبی به درد و رنج را تغییر می دهد » در مجله علمی روانشناسی منتشر شد. با استفاده از تصویربرداری عملکرد تشدید مغناطیسی (FMRI)، محققان اندازی گیری کردند که فعالیت مغزی از زمان شروع پرورش مهربانی تا پایان آن چقدر تغییر کرده است. آنان دریافتند «کسانی که بعد از پرورش مهربانی بیشترین رفتار نوعدوستی را نشان دادند، همان کسانی بودند که بعد  از دیدن درد و رنج دیگران بیشترین فعالیت مغزی را داشتند.»

محققان در مرکز تحقیقاتی ذهن‌‏های سالم، در سواحل جنوبی دریاچه مندوتا به شرکت کنندگان یاد دادند که چگونه مدیتیشن کنند. در عرض دو هفته شرکت کنندگان مدیتیشن کردند و نسبت به ۳ گروه مختلف مردم در زندگیشان تمرین مهربانی را انجام دادند. اول، نسبت به کسی که دوستشان داشتند، تمرین کردند. دوم، مهربانی به خود و سپس مهربانی برای غریبه ها را تمرین کردند. در آخر هم مهربانی کردن به کسی که با او در تضاد بودند یا به افراد سرسخت را تمرین کردند. در خانه، شرکت‌‏کنندگان به دستورالعمل‌‏های راهنمای صوتی برای ۳۰ دقیقه در روز گوش می‌‏دادند. همچنین گروه کنترلی وجود داشتند که تمرین ارزیابی مجدد شناختی می‌‏کردند، در این تکنیک، افراد یاد می‌‏گرفتند افکارشان را تغییر دهند و دوباره‌‏سازی کنند تا احساسات منفی کمتری داشته باشند. به افراد شرکت‌‏کننده آموزش داده می‌‏شد تا جملاتی که مهربانی را پرورش می‌‏داد را تکرار کنند. عباراتی همچون: «تو از این درد و رنج رهایی پیدا می‌‏کنی، تو می‌‏توانی زندگی شادی داشته باشی» و سپس سعی می‌‏شد تا با رفتاری گرم و توأم با شفقت، از ته قلبشان مهربانی را احساس کنند.

 در مرکز تحقیقاتی، پژوهشگران سپس واکنش‌‏های احساسی را در اسکن‌‏های مغز شرکت‌‏کنندگانی که مدیتیشن می‌‏کردند، اندازه گرفتند. در آخر بر طبق گفته ونگ، این فرضیه تایید شد که مدیتشین مهربانی، در واقع رفتار نوع‌‏دوستانه را افزایش می‌‏دهد. وی گفت که ما همچنین می‌‏خواستیم بدانیم که چگونه مغز آنها در واکنش به درد و رنج مردم تغییر می‌‏کند. بر این اساس، داده‌‏های فعالیت‌‏های مغزی بررسی شد و دیده شد که بعد از دو هفته، تغییراتی در مغز در اثر رفتار نوع‌‏دوستی و مهربانانه آنان اتفاق می‌‏افتاد. محققان دریافتند بخش تغییریافته مغز مربوط به جداره پایین کورتکس مغز می‌‏باشد، منطقه‌‏ای که مرتبط با همدردی و درک دیگران می‌‏باشد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی