logo_eet

تصویب قطعنامه محکومیت برداشت اعضای بدن باوجود مانع‌‌‌‏تراشی‌‌‌‏های چین

آلیس جانسون، سناتور مینه‌‌‌‏سوتا در حال سخنرانی در تالار سنای ایالتی.
آلیس جانسون، سناتور مینه‌‌‌‏سوتا در حال سخنرانی در تالار سنای ایالتی.

آگاهی از یکی‌‌‌‏از بزرگترین جنایات جهان، اکنون به «مینه‌‌‌‏سوتا» رسیده است. به‌‌‌‏تازگی در مجلس سنای ایالتی، قطعنامه‌‌‌‏ای در محکومیت جنایت برداشت اعضای بدن تمرین‌‌‌‏کنندگان فالون‌‌‌‏گونگ (یا فالون دافا) در چین به‌‌‌‏تصویب رسید.

سناتور «آلیس جانسون» در روز ۲۰ مه در تالار سنا گفت: « احتمالاً برخی از شما تاکنون درباره فالون‌‌‌‏گونگ چیزی نشنیده‌‌‌‏اید. فالون‌‌‌‏گونگ، روشی معنوی است که باعث بهبود و اصلاح ذهن و بدن می‌‌‌‏شود و ریشه در تاریخ هزاران ساله فرهنگ سنتی چین دارد. هسته تعالیم فالون‌‌‌‏گونگ، حقیقت، نیک‌‌‌‏خواهی و بردباری است. چه کسی نمی‌‌‌‏تواند آن را بپذیرد؟»

در ادامه سناتور جانسون، هدف اصلی این لایحه را معرفی کرد: این‌‌‌‏که تمرین‌‌‌‏کنندگان فالون‌‌‌‏گونگ در چین، در‌‌‌‏طول یک دهه گذشته، به‌‌‌‏خاطر برداشت اعضای بدنشان توسط رژیم چین کشته می‌‌‌‏شوند.

فالون‌‌‌‏گونگ که دارای پنج تمرین آرام و تعالیم معنوی است و به‌‌‌‏صورت رایگان و آزادانه آموزش داده می‌‌‌‏شود، در دهه ۱۹۹۰ در چین به‌‌‌‏شدت محبوب شد و حتی حمایت دولت را نیز به‌‌‌‏دست آورد؛ به‌‌‌‏طوری‌‌‌‏که تا پایان این دهه تعداد کسانی که به این روش روی می‌‌‌‏آوردند بیشتر از حزب کمونیست بود؛ در‌‌‌‏نتیجه تندوروهای رژیم از‌‌‌‏جمله رهبر وقت حزب، «جیانگ زمین» تصمیم گرفت کمپینی جامع برای سرکوب فالون‎‌‌‌‏گونگ به‌‌‌‏راه اندازد. خشونت یکی‌‌‌‏از ابزار‌‌‌‏های کلیدی برای رسیدن به این هدف بود.

رژیم خیلی زود متوجه شد که بدن‌‌‌‏های این جمعیت هدف بیشتر به دردشان می‌‌‌‏خورد. از سال ۲۰۰۶، تحقیقات و شواهدی بسیاری نشان داده است که تعداد بسیار زیادی از تمرین‌‌‌‏کنندگان فالون‌‌‌‏گونگ برای اندام‌‌‌‏های داخلیشان کشته می‌‌‌‏شوند و این اندام‌‌‌‏ها به چینی‌‌‌‏ها و خریداران خارج از چین به‌‌‌‏فروش می‌‌‌‏رسند.

 «حزب کمونیست چین نمی‌‌‌‏خواهد جهان از نقض حقوق بشر در این کشور آگاه شود.»

سناتور آلیس جانسون

برای تصدیق این موضوع، محققان، کتاب‌‌‌‏ها چاپ کردند، گزارش‌‌‌‏های تحقیقاتی و مستقل نوشته شد و روزنامه‌‌‌‏نگاران، تحقیقات دقیق خود را منتشر کردند. مستند «برداشت اعضای بدن انسان» که به این موضوع می‌‌‌‏‌‌‌‏پردازد، دو جایزه بزرگ را در سال گذشته دریافت کرد. این روزنامه نیز به‌‌‌‏خاطر کار بر روی این موضوع به‌‌‌‏رسمیت شناخته شده است.

سازمان پزشکان مخالف برداشت اجباری اعضای بدن (DAFOH)، سازمان پزشکی دیده‌بان که بر سوءرفتارها و نقض قوانین در جراحی‌های پیوند عضو نظارت دارد، به‌‌‌‏تازگی تخمین زده است که شمار تلفات برداشت اعضای بدن احتمالاً به صدها هزار نفر رسیده باشد.

مقامات چین، هیچگاه برای تعداد زیاد عمل پیوند عضو در بیمارستان‌‌‌‏های سراسر چین توضیح نداده است. آن‌‌‌‏ها تصمیم گرفتند به‌‌‌‏جای آن دست به تبلیغات و حمله بزنند.

سناتور جانسون توضیح داد که چگونه وی خیلی زود شاهدی بر این روند شد.

پس‌‌‌‏از آن‌‌‌‏که جانسون به همراه «فیلیس کان»، یکی از نمایندگان، این قطعنامه را در آوریل ۲۰۱۵ معرفی کرد، از‌‌‌‏سوی کنسول‌‌‌‏گری چین در شیکاگو نامه‌‌‌‏ای دریافت کرد.

وی در سخن‌‌‌‏رانی خود گفت، «آن‌‌‌‏ها من را نیز ملاقات کردند. اما هدف آن‌‌‌‏ها مقابله با شواهد نبود بلکه افترا به فالون‌‌‌‏گونگ بود. آن‌‌‌‏ها هیچ اشاره‌‌‌‏ای به برداشت اعضای بدن نکردند.»

2016-05-26-20_29_03-Condemning-State-Sanctioned-Organ-Harvesting-YouTube

اپک‌‌‌‏تایمز، نسخه‌‌‌‏ای از نامه‌‌‌‏های آوریل ۲۰۱۵ و مارس ۲۰۱۶ را که هر دو مثل هم بودند، به‌‌‌‏دست آورد. آن‌‌‌‏ها «نگرانی عمیق» خود را نسبت به پیش‌‌‌‏نویس این قطعنامه اعلام کردند. بخش اعظم این نامه شامل انواع افترا و تهمت به فالون‌‌‌‏گونگ، همانند آن‌‌‌‏چه که در رسانه‌‌‌‏های دولتی چین می‌‌‌‏آید، بود.

سناتور جانسون گفت: «حزب کمونیست چین نمی‌‌‌‏خواهد جهان از نقض حقوق بشر در این کشور آگاه شود.»

سناتور «دن هال»، نیز در روز ۲۰ مه سخن‌‌‌‏رانی کرد و همکاران خود را تشویق کرد تا از این لایحه حمایت کنند.

وی اظهار داشت: «این قطعنامه به جامعه ما مرتبط می‌‌‌‏شود؛ یعنی وجود آزادی مذهب در آمریکا. پیروان فالون‌‌‌‏گونگ مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌‌‌‏اند. بخش‌‌‌‏هایی از بدنشان خارج و به دیگران فروخته می‌‌‌‏شود، برخی از آن‌‌‌‏ها نیز در آمریکا فروخته می‌‌‌‏شود.»

هال نیز اظهار داشت که یک هیئت چینی به‌‌‌‏صورت غیرمنتظره با او ملاقات کرده که معاون کنسول در شیکاگو نیز در این هیئت حضور داشته است.

وی در نامه‌‌‌‏ای به نمایندگان نوشت: «کمتر پیش می‌‌‌‏آید که نمایندگان رسمی یک قدرت خارجی با قانون‌‌‌‏گذاران ایالتی مینه‌‌‌‏سوتا ملاقات کنند و یا اقدامات آن‌‌‌‏ها برای یک قدرت خارجی مهم باشد. بنابراین، اعتراف می‌‌‌‏کنم هنگامی‌‌‌‏که درخواست ملاقاتی از سرکنسول چین دریافت کردم، شگفت‌‌‌‏زده شدم.

اما این ملاقات آن‌‌‌‏طور که انتظارش را داشت، پیش نرفت. هیئت چینی دائماً آزار و اذیت تمرین‌‌‌‏کنددگان را تکذیب می‌‌‌‏کرد و می‌‌‌‏گفتند که بسیار از این اتهامات «خشمگین» هستند و به حمله به فالون‌‌‌‏گونگ ادامه دادند.

سناتور هال در روز ۲۰ مه گفت: «ما افراد کافی برای ارائه شواهد کافی در ارتباط با رخ دادن این اتفاقات داریم و ما باید آن را متوقف کنیم.»

دیگر سناتورها نیز موافق این لایحه بودند. این قطعنامه با ۵۲ رأی در مقابل صفر تصویب شد.

2016-05-26-17_16_06-Condemning-State-Sanctioned-Organ-Harvesting-YouTube-768x433

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *