Search
Asset 2

تلاش طالبان برای تصرف ولایت هلمند افغانستان

هلمند، افغانستان
هلمند، افغانستان، ۲۲ دسامبر ۲۰۱۵ (NOOR MOHAMMAD/AFP/Getty Images)

در حالی که «میرزا خان رحیمی»، والی هلمند سقوط ولایت هلمند را رد کرده است؛ اما معاون وی خبر از تصرف شهر سنگین در ولایت هلمند توسط طالبان می‌‏دهد.

به گزارش بی‌‏بی‌‏سی در حال حاضر بیشتر شهر سنگین از جمله ستاد فرماندهی پلیس، دفتر والی و همچنین ساختمان اطلاعات توسط طالبان تصرف شده است.

درگیری بین طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان از دو روز گذشته در این ولایت شروع شده است و واحدهای نظامی ارتش و پلیس از دو هفته پیش تقاضای نیروی کمکی کرده بودند.

در همین راستا وزارت دفاع بریتانیا از فرستادن تعدادی نیروی نظامی این کشور در «نقش مشاوران» به هلمند خبر داد. همچنین یک واحد ۳۰ نفری نیروی ویژه هوایی بریتانیا برای حمایت از نیروهای ویژه آمریکایی و ارتش افغانستان از این کشور به سوی این مناطق فرستاده شده است.

تاکنون ۴۵۰ سرباز بریتانیایی در دوره استقرار در هلمند کشته شدند که بیشترین این کشته‌‏ها در سنگین گزارش شدند.

طالبان پس از شکست در ولایت شمالی قندوز، تلاش کرده‌‏اند هلمند را به مرکز اصلی خود تبدیل کنند. هلمند از ناآرامترین مناطق افغانستان نیز به شمار می‌‏رود و حمله طالبان به این شهر یک سال پس از پایان عملیات نیروهای نظامی بریتانیا در ولایت هلمند روی داد.

«ریچارد کیمپ»، فرمانده پیشین نیروهای بریتانیایی در این باره گفت: «واقعیت این است که ما افغانستان را بسیار زود ترک کردیم و تعداد زیادی نیروهای خود را با شتاب از این کشور بیرون آوردیم؛ پیش از آنکه نیروهای امنیتی افغانستان قادر شوند کنترل نبرد علیه شورشیان را بدست بگیرند.»

البته ناآرامی‌‏ها در افغانستان فقط به ولایت هلمند محدود نبوده و در ۱۵ ولایت افغانستان به‌ویژه ولایت‌های جنوب و جنوب‌غربی هلمند، نیمروز، فراه، زابل، قندهار و ارزگان وجود داشته و همه این ولایات با طالبان در حال جنگ بوده‌‏ است.

یکی از مقامات دولت افغانستان گفته است که تنها در ۴۸ ساعت گذشته ۱۵ نفر در سراسر افغانستان کشته شده‌‏اند. همچنین روز دوشنبه شش سرباز ناتو در حمله طالبان در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام در جریان یک حمله انتحاری در شمال شرقی کابل کشته شدند. طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی