Search
Asset 2

جایزه‌‏ی نوبل صلح به « ملاله» و «ساتیارتی» اعطا شد

جایزه‌‏ی نوبل صلح به « ملاله» و «ساتیارتی» اعطا شد (screenshot/Youtube)
جایزه‌‏ی نوبل صلح به « ملاله» و «ساتیارتی» اعطا شد (screenshot/Youtube)
جایزه‌‏ی نوبل صلح به « ملاله» و «ساتیارتی» اعطا شد (screenshot/Youtube)

«ملاله یوسف‌زی» و «کایلاش ساتیارتی»، دو فعال حقوق کودکان جایزه‌‏ی نوبل صلح ۲۰۱۴ را دریافت کردند.

«توربیورن یاگلند»، رئیس کمیته‌‏ی نوبل، روز چهار‌شنبه ۱۹ آذرماه، در مراسم اعطای جایزه‌‏ی صلح نوبل گفت: «هردو برنده‌‏ی این جایزه، مبارزه را در راه تحقق حقوق کودکان، حتی در شرایط بغرنج امری ضروری می‌دانند؛ زیرا همه کودکان جهان حق دارند تحصیل کنند و به کار اجباری مجبور نشوند.»

ملاله دختر ۱۷ ساله‌‏ی پاکستانی که از فعالان حقوق کودکان و عضو کمپین تحصیل دختران در این کشور است، جوان‌ترین فردی‌‏ست که در تاکنون موفق به کسب این جایزه‌‏ی جهانی شده است.

او در مهرماه ۱۳۹۱ در راه بازگشت از مدرسه، هدف تیراندازی ستیزه‌‏جویان طالبان قرار گرفت؛ اما از این ترور جان به‌‏دربرد. این حمله‌‏ی تروریستی نافرجام واکنش‌‏های بین‌‏المللی فراوانی را به‌‏دنبال داشت.

ملاله یوسف‌زی در سخنرانی خود در این مراسم گفت: «تا آنجا که می‌دانم من فردی متعهد و لجباز هستم که آموزش خوب را برای همه‌‏ی کودکان، حقوق برابر را برای همه‌‏ی زنان و صلح را برای هر نقطه‌‏ی جهان می‌خواهم.»

ملاله یادآور شد که کودکان تشنه آموزش‌اند و تحصیلات ابتدایی کشورهای در حال توسعه برای مردم این کشورها کافی نیستند.

او با تأکید بر این‌‏که با این جایزه قوی‌تر از گذشته برای تحصیل رایگان و مناسب کودکان مبارزه خواهد کرد، افزود: «این مبارزه‌ای است که من آن قدر ادامه خواهم داد تا همه‌‏ی کودکان جهان امکان رفتن به مدرسه را به دست آورند.»

«کایلاش ساتیارتی» هم فعال حقوق کودکان و از فعالان حقوق‌بشر در هند است. او که ۶۰ سال دارد، در مبارزه با کار اجباری کودکان اقدامات قابل توجهی داشته است.

تلاش موفق او در رهانیدن ده‌ها هزار کودک هندی از کار اجباری و فرستادن آنان به مراکز تحصیلی و بازپروری و نیز تأسیس چندین مرکز توان‌بخشی مخصوص کودکان، از فعالیت‌‏های ساتیارتی طی ده سال گذشته است.

ساتیارتی، کمک به بچه‌هایی که دوران کودکی آن‌ها به دست چپاول‌گران غارت می‌شود را آرزوی قلبی‌‏اش در تمام دوران زندگی خود معرفی می‌‏کند و می‌‏گوید: «برای تحقق ‌بخشیدن به این آرزو می‌بایست به همراه هم‌‏فکرانم با گروه‌های مافیایی و بزهکاران سودجود درگیر شویم. این مبارزه‌ای بسیار دشوار بوده و هست. من در این راه دوتن از همکارانم را از دست داده‌ام. یکی از آنان به ضرب گلوله کشته شد و دیگری را آن‌قدر کتک زدند که جان باخت.»

نوبل صلح که از سال ۱۹۰۱ هرساله به یکی از شخصیت‌‏های تأثیرگذار بین‌‏المللی اهدا می‌‏شود، یکی از ۵ جایزه‌‏ی نوبل است و تاکنون افراد مشهور بسیاری ازسوی کمیته‌‏ی نوبل در اسلو، این جایزه را دریافت کرده‌‏اند.

دالایی لاما، رهبر مذهبی بوداییان تبت (۱۹۸۹)، نلسون ماندلا، رئیس‌‏جمهوری سابق آفریقای جنوبی و قهرمان فقید مبارزه با آپارتاید (۱۹۹۳) و شیرین عبادی حقوق‌دان ایرانی از جمله دریافت کنندگان این جایزه هستند.

 اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی