Search
Asset 2

جشنواره‌ی هندو – هندی‌ها خود را در آب رودخانه پاک می‌کنند

جشنواره‌ی «کومب مِلا»، شهر ناسیک هندوستان، ۲۹ اوت ۲۰۱۵
جشنواره‌ی «کومب مِلا»، شهر ناسیک هندوستان، ۲۹ اوت ۲۰۱۵، (PUNIT PARANJPE/AFP/Getty Images)
جشنواره‌ی «کومب مِلا»، شهر ناسیک هندوستان، ۲۹ اوت ۲۰۱۵
جشنواره‌ی «کومب مِلا»، شهر ناسیک هندوستان، ۲۹ اوت ۲۰۱۵، (PUNIT PARANJPE/AFP/Getty Images)

 

میلیون‌‏ها نفر از هندوها برای شرکت در جشنواره‌ی «کومب مِلا»، خود را به شهر ناسیک هندوستان رسانده‌اند. در این مراسم آن‌ها خود را در رودخانه‌ی «گوداواری»،‌‏ که آب آن را مقدس می‌دانند شستشو می‌دهند.

هندوها معتقدند که از این طریق گناهانشان پاک می‌شود و به خدا نزدیک‌تر می‌شوند. در آب رفتن یک سنت قدیمی است که به دوران باستان برمی‌گردد.

شرکت‌کنندگان از سراسر هند و جهان به این منطقه آمده‌اند. روستائیان نیز همه با هم رسیده‌اند. مراسم جشن آن‌ها در آخر شب برگزار می‌شود.

آب در بسیاری از ادیان نماد پاکی است: مسیحیان غسل تعمید می‌کنند، یهودیان خود را در حمام «میکوا» شستشو می‌دهند، مسلمانان قبل از نماز با آب وضو می‌گیرند و پیروان کاتولیک و مذهب وودو در آب‌های آبشار سودو درهائیتی خود را پاک می‌کنند.

هندوها بر این باورند مدت‌ها پیش در طی نبرد بین خدایان و شیطان،‌‏ چهار قطره شربت مخصوص خدایان به زمین ریخته شده و از آن زمان به بعد جشن کومب ملا در چهار شهر که این شربت ریخته شده برگزار می‌شود.

جشنواره امسال به مدت دوماه در شهر پرجمعیت ناسیک برگزار می‌شود.

در طول این جشنواره مردم وارد آب رودخانه می‌شوند و عبادت می‌کنند. برخی با شدت خود را در آب می‌‏اندازند و برخی خیلی آرام. برخی نیز به آرامی شنا می‌کنند.

مسئولان برای اطمینان از پاک بودن آب از آلاینده‌ها هر چند ساعت یک‌بار آن را آزمایش می‌کنند و اصرار دارند که آلودگی موجود در آب در سطح امن است. با توسعه‌ی اقتصادی، بسیاری از رودخانه های هند آلوده شد‌ه‌اند. با وجود قوانین بازدارنده فاضلاب‌‌های شهری،‌‏آفت‌کش‌های کشاورزی و پساب صنعتی آب‌های رودخانه‌ها را آلوده کرده است.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی