logo_eet

جمعیت جوان جهان به بیشترین تعداد خود در تاریخ رسیده است

جمعیت جوان جهان به بیشترین تعداد خود در تاریخ رسیده است (screenshot/Youtube)
جمعیت جوان جهان به بیشترین تعداد خود در تاریخ رسیده است (screenshot/Youtube)
جمعیت جوان جهان به بیشترین تعداد خود در تاریخ رسیده است (screenshot/Youtube)

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در گزارش اخیر خود از افزایش بی‌‏سابقه‌‏ی جمعیت جوان جهان و چالش‌‏ جدی کشورها در برآوردن نیازهای آنان خبر داد.

این سازمان در گزارش سالانه‌‏ی خود تعداد جمعیت جوان جهان شامل افراد ۱۰ تا ۲۴ ساله را یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر اعلام کرده و گفته است این افزایش سبب شده کشورهای جهان در سیاست، اقتصاد و سیستم آموزشی با مشکلات جدی روبه‌‏رو شوند.

بنابه اظهار «کیت گیلمور»، معاون رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، از هر ۱۰ جوان، ۹ تن در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند و در بسیاری از کشورها همچنان شکاف زیادی میان تعهدات سیاسی وعده‌ها به جوانان و نیازهای واقعی آنان وجود دارد.

طبق آمار داده شده، بیش‌‏از ۷۰ میلیون نفر از این جوانان بیکار محسوب می‌شوند و از جمعیت شاغل نیز درآمد روزانه‌‏ی ۵۰۰ میلیون جوان کمتراز دو دلار است.

در عین حال برای بیش‌‏از ۵۰ میلیون نفر شرایط آموختن یک حرفه به صورت تخصصی وجود ندارد؛ همچنین بیشتراز ۳۰ میلیون دختربچه تا پیش‌‏از رسیدن به ۱۸ سالگی ازدواج می‌کنند.

به گفته‌‏ی کیت گیلمور، فهرست کمبودها و ناکامی‌ها در ارتباط با وضعیت نامساعد زندگی جمعیت جوان جهان گسترده است و کشورهای جهان بایستی در سیاست کاری خود تغییرات اساسی صورت دهند.

او همچنین افزوده، سرمایه‌گذاری اقتصادی روی جوانان، سرمایه‌گذاری در زمینه‌‏ی بهداشت و آموزش و جلوگیری از ازدواج اجباری و بارداری زودهنگام دختران باید در اولویت نخست برنامه‌‏ی دولت‌‏ها قرار بگیرد و با تبعیض علیه جوانان مبارزه شود.

بنابر تخمین کارشناسان سازمان ملل، جمعیت جوان جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۲ میلیارد تن می‌‏رسد و در اسرائیل و ۵ کشور آفریقایی به نسبت میانگین سنی، جمعیت نه تنها پیرتر نمی‌شود، بلکه جوان‌تر نیز خواهد شد.

به عقیده‌‏ی معاون رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، ایجاد موانع در مقابل مهاجرت این جوانان به اروپا یا آمریکا، عملا بی‌‏نتیجه‌‏‌‏ است، زیرا «اگر از این جوانان به درستی حمایت شود، آن‌ها در زادگاه خود باقی مانده و در توسعه‌‏ی کشور خود سهم خواهند داشت.»

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *