Search
Asset 2

حضور پررنگ سینماگران ایرانی و کرد در جشنواره‌‏ی فیلم آسیا پاسیفیک

epochtimes

هیأت داوران جشنواره‌‏ی فیلم آسیا پاسیفیک، جایزه‌‏ی بهترین مستند را به فیلم «۱۰۰۱ سیب» ساخته‌‏ی طاها کریمی، کارگردان کرد ایرانی زاده‌‏ی بانه، اهدا کرد. جایزه‌‏ای که برادرش در فقدان وی آن را دریافت کرد.

طاها کریمی که طی چند سال گذشته در کردستان عراق به فیلمسازی اشتغال داشت، بعداز اتمام این فیلم دراثر سانحه‌‏ی رانندگی در سلیمانیه عراق درگذشت.

او فارغ التحصیل رشته‌‏ی سینما از دانشکده‌‏ی سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران بود و با فیلم‌‏هایی نظیر «کوهستان قندیل» و «نفت سرطان شهر من»

 موفقیت‌‏های بسیاری در جشنواره‌‏های داخلی و خارجی کسب کرد.

هیأت داوران به ریاست اصغر فرهادی، در بیانیه‌‏ی خود گفته است: «۱۰۰۱ سیب نمایانگر مصائبی است که مردم کرد متحمل شده‌اند. این فیلم تماشاگر را با ابعاد تاریک تاریخ آشنا می‌کند و فرصتی فراهم می‌آورد برای همه بازماندگان قتل‌‏عام مردم کرد که سخن بگویند. داوران با دیدن این فیلم گریستند و آرزو کردند که همه قربانیانی که در این فیلم داستان زندگی‌شان را تعریف می‌کنند، به صلح و آرامش دست بیابند.»

در این جشنواره که در شهر بریزبین استرالیا برگزار شد، فیلم «لویاتان» (نهنگ) ساخته‌‏ی «آندری ژویاگینتسف» از روسیه جایزه‌‏ی بهترین فیلم سینمایی و «خواب زمستانی» ساخته «نوری بیلگه جیلان»، فیلمساز مشهور ترک، جایزه‌‏ی بهترین کارگردانی را از آن خود کردند.

«رخشان بنی‌‏اعتماد» با فیلم «قصه‌‏ها» که جایزه‌‏ی بهترین فیلمنامه‌‏ی جشنواره کن را در کارنامه داشت، موفق به دریافت جایزه‌‏ی ویژه هیأت داوران شد. این فیلم همچنین در بخش بهترین کارگردانی با خواب زمستانی در رقابت بود.

«نیما جاویدی» هنرمند دیگر ایرانی برای فیلم «ملبورن» جایزه‌‏ی بهترین فیلمنامه را کسب کرد و جایزه‌‏ی ۱۰ هزار دلاری «نتپک» جشنواره‌‏ی آسیا پاسیفیک هم نصیب «رضا درمیشیان» برای فیلم «عصبانی نیستم» شد.

«گراهام کویرک»، شهردار بریزبین در سخنرانی خود در مراسم پایانی جشنواره، ضمن تأکید بر اهمیت تنوع و چندگونگی فرهنگ سینمایی در کشورهای منطقه، گفت: « فیلم‌های به نمایش گذاشته شده در هشتمین دوره‌‏ی جشنواره آسیا پاسیفیک، نمایانگر سرزندگی فرهنگ سینمایی در کشورهای این منطقه است.»

در هشتمین جشنواره‌‏ی سینمایی آسیا پاسیفیک، ۳۶ فیلم از ۲۱ کشور آسیایی و جزایر اقیانوس آرام شرکت داشتند.

این جشنواره با بیش‌‏از ۴ میلیارد نفر مخاطب از ۷۱ کشور جهان، جزء  پرمخاطب‌ترین جشنواره‌های جهان محسوب می‌‏شود.

رقابت آسیا پاسفیک از سال ۱۹۵۴ تاکنون، همه ساله در یکی‌‏از کشورهای عضو فدراسیون جهانی اتحادیه‌‏ی تهیه‌کنندگان فیلم (فیاپف) که شامل ۲۱ عضو است، برگزار می‌شود.

 اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی