Search
Asset 2

خبرنگار تلویزیون، خسته از سال‌‌‏ها اعلام اخبار بد، تصمیم به تغییر می‌‌‏گیرد

خبرنگار تلویزیون، خسته از سال‌‌‏ها اعلام اخبار بد، تصمیم به تغییر می‌‌‏گیرد
خبرنگار تلویزیون، خسته از سال‌‌‏ها اعلام اخبار بد، تصمیم به تغییر می‌‌‏گیرد
JON_IMG_1239a-1
(Courtesy of Cara Jones)

خبرنگار تلویزیون، خسته از سال‌‌‏ها اعلام اخبار بد، تصمیم به تغییر می‌‌‏گیرد

خبرنگار تلویزیون به خاطر اعلام اخبار بد تغییر کرد

چرا خیلی از اخباری که می‌‏بینیم اخبار بدی هستند؟ آیا به این دلیل است که جهان، به مکانی مملو از غم و اندوه و سختی تبدیل شده است؟ یا به این دلیل است که ما جذب اخباری با مضامین ناراحت کننده می‎شویم؟

«کارا جونز»، خبرنگار در این خصوص می‌‏گوید: «یکی از دلایلی که ما به اخبار بد توجه می‌‏کنیم این است که ما به خوب و درست پیش رفتن اوضاع توجه داریم و بنابراین وقتی که موضوعی یا چیزی اشتباه رخ می‌‏دهد، نظر ما را به خود جلب می‌‏کند.»

وی درباره تغییر زندگی خودش چنین می‌‏گوید:

جونز که خبرنگار بوستون است، یک روز به طور تصادفی خبر مرگ مادر یک نوجوان را بر اثر حادثه اعلام می‌‏کند. وی می‌‏گوید که این روز هم مثل بقیه روزها بود. او در طول ۱۰ سال کارش در اخبار تلویزیون، اغلب از خبرهای غم‌‏انگیزی چون تصادف ماشین، تعداد تلفات حوادث صحبت می‌‏کرد.

همان روز جونز تصادفا از کنار خانه زنی که در تصادف درگذشته بود، می‌‏گذرد. دخترش خود را به سمت جونز رساند و گفت: «چه اتفاقی برای مادرم افتاده است؟ می‌‏دانم که چیزی اتفاق افتاده است. پدرم به من گفت اینجا صبر کنم. من فقط خبر مرگ یک نفر در تصادف را شنیدم. مادرم بوده؟»

بدون اینکه جونز چیزی بگوید، همکارانش که در کنار وی بودند این خبر را تأیید می‌‏کنند.

در همین موقع بود که جونز فهمید نمی‌‏تواند بدون داشتن هیچ احساسی به فعالیتش ادامه دهد. بنابراین تصمیم گرفت قرارداد خود را با ایستگاه تلویزیونی به پایان برساند و از این به بعد اخبار شاد را پوشش دهد.

اولین کاری که وی انجام داد در مورد داستان دختری به نام «کای لی هاریوت» بود. کای وقتی سه ساله بود و روی ایوان خانه مشغول بازی بود، به ضرب گلوله مجروح شده است. کای به دلیل این جراحت فلج شد اما با این وجود در سنین نوجوانی، دختری پر جنب و جوش و پرانرژی بوده است.

یک سال پس از اینکه داستان هاریوت توسط جونز منتشر شد، دختر در جلسه محکومیت مردی که او را به ضرب گلوله زخمی کرده بود، وی را بخشید واز قاضی خواست که با مرد متهم ملایم برخورد کند. جونز نیز گفت: «من در دادگاه شاهد حضور انرژی قدرتمندی بودم، قدرت بخشش. اینکه یک دختر جوان طی یک عمل جسورانه بتواند ضارب را ببخشد.»

درست از زمانی که قرارداد جونز در بخش تلویزیون بوستون به پایان رسید، جونز برای کشف خودش تلاش کرد.

او که در بوستون خبرنگار اخبار تلویزیون بود، با رفتن به مکانی دیگر، سعی کرد تا آنچه را که واقعا می‌‏خواهد، پیدا کند.

به همین دلیل وی به شیلی رفت. سپس داوطلب کمک به یک یتیم خانه در بولیوی شد و از طریق هیمالیا ۵۴۶ مایل سراسر شمال اسپانیا را پیمود و بعد در هند یوگا یاد گرفت. در پایان از سفر بازگشت و به ایالات متحده رفت و تبدیل به یک قصه گو شد.

او به سان فرانسیسکو نقل مکان کرد و سازمانی برای نقل داستان‌‏های خوب تأسیس کرد. این داستان‌‏ها به تولید فیلم نیز انجامید.

همچنین مردان بی خانمان را تشویق می‌‏کرد که دوباره روی پای خود بایستند و سپس از داستان یک دختر در روستای کوچکی در هند با عنوان یک مبارز نام برد.

وی حرفه گزارشگری را تقریبا ۱۰ سال پیش ترک کرد و شروع به گفتن داستان‌‏های خوب کرد که بیشتر آن‌‏ها به فیلم تبدیل شده‌‏اند. این فیلم‌‏ها اغلب به کمک سازمان‌‏های غیر انتفاعی نه تنها برای کمک به افراد و الهام بخشیدن به بینندگان استفاده می‌‏شود، بلکه برای تقویت سازمان نیز هست.

فکر می کنم که به هر چه تمرکز کنیم، همان می‌‏شود.

«کارا جونز»، بنیانگذار مؤسسه داستان سرایان برای خوبی

جونز گفت که فکر می کنم که به هر چه تمرکز کنیم، همان رشد می‌‏کند و همانطور که ما توجه خود را به همه مسائل منفی در جهان معطوف کنیم، باعث می‌‏شود که نتوانیم پیشرفت کنیم. وی در ادامه گفت که داستان‌‏های خوب جایگزین مناسبی برای اخبار بد هستند. آن‌‏ها می‌‏توانند تعادل خبر بد را تنظیم کنند و باعث می‌‏شود تمرکز بر راه حل مسئله باشد.

وی همچنین گفت که باور نمی‌‏کنم ما به تنهایی حامل خبر خوب باشیم. چیزهای بد در جهان اتفاق می‌‏افتد و این اخبار منعکس کننده این وقایع تلخ هستند. این اخبار در مورد مسائل مربوط به امنیت عمومی حتی بیشتر است. جونز معتقد است که خبرهای بد تمام رسانه‌‏ها را پر کرده است و تصویر نادرستی از جهان به همه ارائه می‌‏دهد.

جونز در مقام یک قصه‌‏گو می‌‏گوید که نقشش در داستان گویی تقویت رویکرد مثبت در مردم است.

وی درباره کار جدید خود گفت که این قدرت و یک هدیه است؛ چراکه شما وارد زندگی مردم می‌‏شوید و در حالی که در صمیمی‌‏ترین لحظات آن‌‏ها هستید، در همین حین درس‌‏های بزرگی را یاد بگیرید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی