logo_eet

درخواست عراق برای خروج نیروهای ترکیه از شمال این کشور

اپک تایمز فارسی

عراق باردیگر از ترکیه خواست که نیروهای خود را از اردوگاه شمالی، محلی که مشغول آموزش علیه افراط گرایان داعش هستند خارج کند. هشداری که در صورت باقی ماندن نیروهای ترکیه اقدام نظامی تلقی خواهد گردید.

اختلاف بین عراق و ترکیه در اوایل ماه دسامبر از جایی بالا گرفت که ترکیه نیروهای خود را در کمپی در شمال ناحیه باشیکای عراق مستقر کرد. جایی که آنکارا در حال کمک به آموزش مبارزان سنی و کردی علیه داعش است.

استقرار این نیروها خشم بغداد را برافروخت. بغداد این موضوع را تهاجم غیرقانونی دانسته و خواستار خروج فوری و کامل آن‌ها شده است. ترکیه شروع به خروج نیروهای خود کرده است، اما هنوز برخی از نیروها در این ناحیه باقی مانده‌اند.

«ابراهیم الجعفری»، وزیر امور خارجه عراق، روز چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که بغداد تلاش خود را برای پیدا کردن راه حلی مسالمت آمیز ادامه خواهد داد. اما هشدار داد که اگر “جنگی بر ما تحمیل شود ما آن را حفاظت از حق حاکمیت، مردم و منابع خود در نظر می گیریم”.

نیروهای داعش بسیاری از مناطق شمال و غرب عراق از جمله موصل، دومین شهر بزرگ عراق، را در تابستان سال گذشته به تصرف خود درآوردند. افراط گرایان در مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه اعلام خلافت کرده‌ و نسخه‌ای خشن از قانون اسلامی تحمیل کرده‌اند.

دوشنبه، نیروهای عراقی با پشتیبانی حملات هوایی ایالات متحده، افراط گرایان داعش را از مرکز شهر رمادی، مرکز استان انبار غربی خارج کرده و پرچم عراق را بالای مجتمع اصلی دولت برافراشتند.

تصرف رمادی در خرداد ماه گذشته بزرگترین پیشرفت نیروهای داعش از زمان حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا از تابستان سال گذشته است.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *