Search
Asset 2

ده ها هزار شکایت کیفری علیه جیانگ‌زِمین

ده ها هزار شکایت کیفری علیه جیانگ‌زِمین
ده ها هزار شکایت کیفری علیه جیانگ‌زِمین

در حالی که هزاران مقام قدرتمند چینی به جرم فساد بازداشت و محاکمه شده‌اند.

img-real-story-jiang-zemin-cap24

نزدیک به دویست هزار شکایت مردمی از «جیانگ‌زِمین»، رهبر سابق حزب کمونیست چین، وی را در استانه محاکمه قرار داده است. به گزارش وب سایت مینگهویی تا بیش از ۶۰ درصد از این شکایات توسط دادستانی و دادگاه عالی خلق چین، تأیید شده است. این در حالی است که طی دو سال اخیر، تقریباً تمام افراد کلیدی که در حلقه قدرت جیانگ‌زِمین قرار داشته‌اند، از قدرت سرنگون شده‌اند.

گرچه سرنگونی مقامات چینی توسط دولت به دلیل فساد مالی بوده است، اما آنچه که جیانگ‌ را به میز محاکمه نزدیک کرده است، نقض گسترده حقوق شهروندان چینی از طریق آزار و شکنجه افرادی است که به تمرین روش معنوی فالون‌گونگ ( فالون دافا ) گرایش دارند.

فالون‌گونگ که یکی از روش‌های مراقبه و تزکیه چینی است، از سال ۱۹۹۲ به دلیل فواید چشمگیر در بهبود سلامت جسمی و روحی مردم، در چین محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما حزب کمونیست چین نگران شد که گسترش این روش، با توجه به درون‌مایه معنوی که دارد، باعث حذف باورها و ایده‌های کمونیستی رایج از جامعه شود. در نتیجه در سال ۱۹۹۹ راه آزار و سرکوب شدید آن را در پیش گرفت.

جیانگ‌ سه سیاست را جهت برخورد با فالون‌گونگ در پیش گرفت و برای رسیدن به این هدف از تمام منابع کشور بهره برد. سیاست اول «وارد آوردن خدشه به آبروی تمرین‌کنندگان فالون گونگ» بود. به طوری که از تمام رسانه‌ها جهت اعمال این سیاست و ایجاد فضای مسموم بهره برده شد. برای نمونه تلویزیون مرکزی چین، در شروع این مبارزات روزانه ۷ ساعت برنامه جهت دروغ‌پراکنی علیه فالون‌گونگ پخش می‌کرد. دومین سیاست جیانگ «ورشکست کردن تمرین کنندگان فالون گونگ» بود که از طریق اعمال جرایم سنگین مالی، اخراج از محل کار و مصادره اموال آنان پیش برده شد.

سیاست سوم «وارد کردن صدمات جسمانی به تمرین‌کنندگان فالون گونگ» بود که توسط پلیس،‌ دادستانی، نیروهای امنیتی و عوامل مستقر در زندان‌ها و اردوگاه‌های کار اجباری در پیش گرفته شد. جیانگ جهت برخورد خشونت‌بار با فالون گونگ، «اداره ۶۱۰» را تاسیس کرد. ۶۱۰ نهادی فراقانونی اختیاراتی بی حد و مرز بود و مجاز بود هر آنچه از منابع کشور را که لازم بداند برای آزار و شکنجه فالون گونگ استفاده کند. جیانگ رسماً اعلام کرد که هر تمرین‌کننده فالون گونگ که بر اثر ضرب و شتم بمیرد، خودکشی محسوب شود و پلیس در قبال آن مسئولیتی نخواهد داشت. منابع رسمی مرگ نزدیک به ۴۰۰۰ تمرین‌کننده را زیر شکنجه به ثبت رسانده‌اند، حال آنکه منابع غیررسمی این آمار را تا ده‌ها هزار نفر برآورد می‌کنند.

بخش مهمی از پرونده‌هایی قضایی که علیه جیانگ‌زِمین شکل گرفته است مربوط به تجارت اعضای بدن انسان‌های زنده می‌شود. مسلمانان اویغور، ساکنان تبت و زندانیان عقیدتی، بخشی از قربانیان هستند؛ اما عمده قربانیان کسانی بوده‌اند که فالون گونگ را تمرین می‌کرده‌اند. طبق شواهد و مدارک، عواملی از حزب کمونیست چین در ١۶ سال اخیر از طریق بیمارستان‌ها، زندان‌ها و اردوگاه‌های کار اجباری اقدام به برداشتن اندام حیاتی بدن ده‌ها هزار انسان زنده کرده‌‌اند. دو وکیل کانادایی به نام دیوید ماتاس و دیوید کیلگور در گزارشی به نام «محصول خونین» با ارائه ۵٢ مدرک معتبر در حدود ٢٠٠ صفحه، اثبات کرده‌اند که جداسازی اعضای بدن هزاران تمرین کننده فالون گونگ که منجر به مرگ آنان شده، در بیمارستان‌های دولتی و نظامی چین روی داده است. در دسامبر ۲۰۱۳ پارلمان اروپا رای به محکومیت برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان حکومت چین داد. اخیراً مشابه این اعمال رعب‌آور در مقیاسی کوچک‌تر توسط گروه تروریستی داعش یا طبق برخی گزارش‌ها به دست رژیم اسرائیل نیز انجام شده است.

دیوید کیلگور، اپک تایمز
دیوید کیلگور، اپک تایمز

دیوید کیلگور از نویسندگان گزارش محصول خونین، در ژوئن ۲۰۱۵، نتایج تحقیقات خود را در کنگره علوم اجتماعی و انسانی مستقر در اتاوا ارائه داد. وی اظهار کرد «جیانگ زمین به ‌عنوان شخصی که آزار و شکنجه فالون گونگ را آغاز کرد، باید به ‌خاطر آنچه که مرتکب شده در دیوان کیفری بین‌المللی محاکمه شود.» وی افزود: «من به‌ عنوان فردی که در گذشته دادستان بودم، می‌توانم بگویم که این رؤیای هر دادستانی است تا جیانگ را به دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه تحویل دهد و مطمئن هستم هزاران دادستان در سراسر دنیا و در چین از انجام این کار خوشحال می‌شوند.»

«دیوید ماتاس»، وکیل حقوق بشر و دیگر نویسنده گزارش «محصول خونین»، افزایش پرونده‎های حقوقی علیه جیانگ و پذیرش آنها توسط دادستانی را روندی امیدبخش می‌داند. ماتاس می‌افزاید: «هرگز هیچ حکومتی چنین نکرده است که گروه بزرگی از مردم را دستگیر کند و بگوید شما را می‌کُشیم، بدون اینکه حتی محاکمه‌تان کنیم و اندام‌های حیاتی بدن‌تان را می‌فروشیم!». ماتاس، سال ۲۰۱۰ به خاطر پژوهش‌های خود کاندیدای جایزه صلح نوبل شد. ماتاس و کیلگور، جایزه جامعه بین‌المللی حقوق بشر سوئیس را نیز دریافت کرده‌اند.

جیانگ‌زِمین، از راه قراردادن نزدیکان خود در قدرت، توانست جایگاهش را تثبیت کند. «ژو یونگ‌کانگ»، یکی از مهم‌ترین متحدان او بود. مردم چین، ژو را قدرتمندترین مرد چین می‌دانستند. او در رأس تمامی نهادهای قدرتمند امنیتی و قضایی چین بود و همه جنبه‌های امنیتی، سیاسی و پلیس در کشور را کنترل می‌کرد. پرونده قطور فساد ژو در اوایل سال ٢٠١۵ بررسی شد. در نهایت ژو پس از محاکمه‌ای طولانی به حبس ابد محکوم شد.

بو شیلای
این تصویر، بو شیلای را مابین دو افسر پلیس روز یکشنبه در دادگاه جینان، مرکز استان شاندونگ نشان می‌دهد. وی به حکم این دادگاه محکوم به حبس ابد شد. (Weibo.com سایت ویه‌بو)

«بو شیلای» یکی دیگر از اعضای بسیار قدرتمند حزب کمونیست چین و از متحدان جیانگ‌زِمین بود. وی در سال ۲۰۱۳ به اتهام فساد و سوءاستفاده از قدرت در دادگاه به حبس ابد محکوم شد. وی در ماجرای جداسازی اعضای بدن و گسترش زندا‌ن‌ها و اردوگاه‌های کار اجباری چین نقش فعالی داشت. فقط در دو سال اخیر، حدود ١٢٠ هزار مقام چینی در سطوح مختلف، به جرم فساد بازداشت و مجازات شده‌اند. از این تعداد، ۱۹ هزار مورد مربوط به نیمه نخست سال ۲۰۱۵ بوده است.

یک دادگاه عالی کیفری در آرژانتین در آوریل ۲۰۱۳، محاکمه‌ جیانگ‌زمین و «لو گان» عضو سابق کمیته‌ دائمی حزب کمونیست را در دستور کار قرار داد. کمی پیش‌تر این دادگاه قراری بین‌المللی صادر کرده بود و طی آن از پلیس بین‌الملل خواسته بود تا این دو نفر به هنگام ترک چین، بازداشت و محاکمه شوند.

در این دادگاه علاوه بر جیانگ‌زمین، حکم بازداشت بین‌المللی چهار تن از دیگر رهبران کمونیست صادر شد. «لی پنگ» یکی از آنان بود. وی در زمان نخست‌وزیری در سرکوب تبتی‌ها و نیز در قتل‌عام میدان تیان‌آن‌من نقش داشت. دیگری «چیائو شی»، رئیس امنیت سابق و رئیس پلیس مسلح مردمی چین بود که در طول مدت حکومت نظامی تبت در اواخر دهه ۱۹۸۰ در سرکوب‌ها نقش داشت. دو نفر دیگر «چن کیو یوان» دبیر حزب و «پنگ پیه لون» از اعضای کابینه بود.

اما انتظار می‌رود محاکمه قریب‌الوقوع جیانگ‌زِمین با تمام محاکمات فوق تفاوت داشته باشد. محاکمه‌ای که متعاقب آن دادگاه‌هایی بزرگ‌تر در پیش خواهد بود و برگ تازه‌ای از تاریخ را ورق خواهد زد.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی