Asset 2

رئیس جهور ترکیه از سقوط جنگنده روسی اظهار تاسف کرد

(AP Photo/Kayhan Ozer, Presidential Press Service)
(AP Photo/Kayhan Ozer, Presidential Press Service)

(AP Photo/Kayhan Ozer, Presidential Press Service)
(AP Photo/Kayhan Ozer, Presidential Press Service)

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه امروز از سقوط هواپیمای جنگی روسیه اظهار تاسف کرد. وی گفت که ترکیه برای این حادثه واقعاً متاسف است و ای کاش این حادثه اتفاق نیافتاده بود.

این اولین اظهار پشیمانی یک مقام ارشد ترکیه، پس از سرنگونی هواپیمای جنگنده روسیه، توسط این کشور است.

روز سه‌شنبه گذشته پس از اینکه جنگنده سوخوی ۲۴ روسیه وارد حریم هوایی ترکیه شد، توسط جت‌های F16 ترکیه مورد هدف قرار گرفته و سقوط کرد.

این اولین بار است که هواپیمای روسی مورد هدف یک عضو ناتو قرار گرفته و با واکنش تند مسکو روبرو می‌شود.

اردوغان که در جمع حامیان خود در غرب بالکسیر سخنرانی می‌کرد، گفت: « واقعاً از این حادثه غمگین هستیم. ما نمی‌خواستیم چنین اتفاقی بیافتد ولی متاسفانه افتاده است و امیدوارم چیزی شبیه این دوباره رخ ندهد.»

وی تاکید کرد که هیچ کشوری نباید با دامن زدن به این حادثه باعث ایجاد عواقب غم‌انگیزی شود.

رئیس جمهور ترکیه بار دیگر درخواست برای دیدار با پوتین در حاشیه کنفرانس آب و هوایی که هفته آینده در پاریس برگزار می‌شود را یادآور شد و گفت که این دیدار می‌تواند فرصتی برای غلبه بر تنش‌ها باشد.

با این حال اردوغان پس از این سخنان نرم، بار دیگر از اقدام ترکیه دفاع کرده و از اقدام روسیه برای عملیات نظامی در سوریه انتقاد کرد.

«احمد داود اوغلو»، نخست وزیر ترکیه نیز برای دیدار اردوغان و پوتین در پاریس اظهار امیدواری کرد و گفت در چنین شرایطی حفظ کانال‌های ارتباطی بین دوطرف از اهمیت خاصی برخوردار است.

پوتین با محکوم کردن اقدام ترکیه، این عمل را «خنجر زدن از پشت» خوانده و اصرار دارد که هواپیمای روسی در خاک سوریه بوده و این نقض قوانین بین‌المللی است. وی تا کنون از پاسخ به تماس تلفنی اردوغان سرباز زده است.

« یوری اوشاکف»، مشاور امور خارجه پوتین روز جمعه گفت که کرملین از سوی اردوغان تقاضای دیدار دریافت کرده ولی نگفت که آیا این دیدار امکان پذیر است یا نه.

پس از این حادثه روسیه سیستم موشکی دفاع هوایی S-400 خود را برای محافظت از هواپیماهای جنگی خود، در پایگاه هوایی خود در سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه مستقر کرده و هشدار داد که به هر هدف هوایی که تهدیدی برای هواپیماهایش باشد شلیک خواهد کرد.

همچنین روسیه ساعاتی پس از اظهارات اردوغان دستور تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه را صادر کرد و بر اساس این فرمان، علاوه بر ممنوعیت ورود برخی کالاها از ترکیه، قرارداد کاری اتباع ترکیه مستقر در روسیه به حالت تعلیق درآمده است. از دو روز گذشته صدها کامیون ترکیه در پشت مرزهای روسیه سرگردان هستند. همچنین پروازهای چارتر از روسیه به ترکیه متوقف شده است.

ترکیه نیز امروز به شهروندان خود هشدار داد که تا زمان روشن شدن وضعیت از سفرهای غیر ضروری به روسیه خودداری کنند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی