Search
Asset 2

راه‌‌‏اندازی مرکز ملی پاسخگویی و رسیدگی به شکایات تعرفه‌‌‏های خدمات پزشکی

Persian-ET-logo.N

در پی برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اصلاح نظام بهداشت و درمان کشور و جلوگیری از تخلفات در بخش سلامت، سامانه‌ی ۱۶۹۰ برای پاسخگویی و رسیدگی به شکایات مربوط به تعرفه‌های خدمات پزشکی راه‌اندازی شد.

این مرکز روز شنبه ۱۷ آبان با حضور «سید حسن هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و «علی ربیعی»، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و چندی دیگر از مسئولان با شعار تکریم جامعه‌ی پزشکی و تضمین حقوق مردم افتتاح گردید.

از این پس مردم می‌توانند شکایت‌های خود مبنی بر دریافت هزینه‌های غیرمتعارف پزشکان را تلفنی یا اینترنتی اعلام و کد رهگیری دریافت کنند.

شکایت‌های دریافت شده از سوی مرکز ملی پاسخ‌گویی و رسیدگی به شکایات تعرفه‌های پزشکی طی دو روز جهت تکمیل مستندات و تهیه‌ی گزارش نظارتی به کمیته‌ی کارشناسی ستاد استانی ارجاع می‌شود.

این کمیته نیز قرار است پس از بررسی و تکمیل پرونده ظرف ۱۰ روز آن را به دادسرای انتظامی نظام پزشکی و کمیسیون ماده‌ی ۱۱ تعزیرات حکومتی ارسال ‌کند.

از جرائم در نظر گرفته شده برای متخلفین، جلوگیری از صدور پروانه جدید به منظور توسعه‌ی مرکز، کاهش درجه‌ی اعتباربخشی بیمارستان، لغو قرارداد از سوی بیمه‌های پایه و تکمیلی با مراکز خصوصی، عزل رئیس بیمارستان دولتی و قطع پاداش مدیران متخلف است.

هفته‌ی گذشته، وزیر بهداشت شیوه نامه اجرایی بسته نظارتی اجرای کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت را ابلاغ کرد.

بر‌‌‏اساس این شیوه نامه که به منظور جلوگیری از وقوع تخلفات در بخش سلامت و رسیدگی به شکایات از عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بخش سلامت در سطح کشور تنظیم شده است، «هرگونه دریافتی بالاتر از سقف تعرفه خدمات سلامت مصوب هیئت وزیران به هر طریقی از جمله قید خدمات ارائه نشده در صورت حساب بیمار ،دریافت هرگونه وجه بدون ارائه رسید رسمی، هرگونه دریافتی خارج از بیمارستان‌‌‏ها و مراکز جراحی محدود بابت ارائه خدمات در این موسسات، عقدهرگونه قرارداد یا پرداخت بالاتر از تعرفه‌‌‏های مصوب هیئت وزیران توسط سازمان‌‌‏های بیمه گر پایه و تکمیلی و سایر نهادهای حمایتی و سایر سازمانهای دولتی و غیر دولتی خریدار خدمات سلامت و هرگونه تبانی مالی بین موسسات و مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت به ضررگیرندگان خدمات تخلف محسوب می‌‌‏شود.»

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی