logo_eet

رسانه‌‏های اجتماعی در حمایت از پناهندگان سوری در کانادا نقشی کلیدی دارند

پناهندگان سوریه شبکه های اجتماعی
رسانه‌‏های اجتماعی در حمایت از پناهندگان سوری در کانادا نقشی کلیدی دارند
پناهندگان سوریه شبکه های اجتماعی
(The Canadian Press/Chris Young)

 

تنها پس از سپری شدن زمانی کوتاه پس از نوشتن پستی بر روی صفحه فیس بوک یکی از حامیان پناهندگان سوری در کانادا بود که کمک‎های مالی مورد نیاز برای یک خانواده پناهنده سوری به سویشان سرازیر شد.

در حال حاضر پناهندگان سوری که در بریتیش کلمبیا اسکان داده شده‌‏اند، از طرف اسپانسرها حمایت می‌‏شوند، اما هنوز هم به برخی از اقلام ضروری نیاز دارند.

«وال مک دونالد»، که صفحه فیس‌‏بوک حمایت از پناهندگان سوریه را مدیریت می‌‏کند، در مورد یک خانواده چهار نفره نوشته که نیازمند پوشک بچه هستند و در عرض چند روز، به اندازه سه ماه پوشک دریافت کردند.»

وی گفت: «بسیاری از کمک‌‏های مالی، از چکمه‌‏های زمستانی گرفته تا تلویزیون‌‏های اپل همه از میان حدود ۶۳ هزار نفر افراد مختلف جامعه فراهم شده است.» وی همچنین گفت که با کمک رسانه‌‏های اجتماعی توانستیم کمک‌‏های مالی را تا حدود ۴۰ هزار دلار افزایش دهیم.

مک دونالد که بیش از ۲۵ سال در بخش مهاجرت کار کرده است درباره تأثیر رسانه‌‏های اجتماعی در اطلاع رسانی گفت: «رسانه‌‏های اجتماعی اجازه می‌‏دهد که بتوانید خیلی سریع با مردم ارتباط برقرار کنید.»

«گیلز کروچ»، از شرکت تحقیقاتی دیجیتال تیست‌‏وود هالیفکس، گفت که رسانه‌‏های اجتماعی نقش کلیدی در سازماندهی ۲۵ هزار پناهنده وارد شده در کانادا طی چند ماه آینده دارد.

وی در مصاحبه اخیرش گفت: «رسانه‌‏های اجتماعی در هماهنگی افراد به ما کمک کرده است، این کاری است که پیشتر تا به حال انجام نداده بودیم.»

به گفته وی این یک راه بسیار سریع برای سازماندهی افراد است و می‌‏توان پیام‌‏های لازم را در میان گروه‌‏ها در مقیاس ملی و بین‌‏المللی به اشتراک گذاشت. این روش هزینه‌‏ای ندارد و باعث می‌‏شود کار هماهنگی بسیار آسان شود. بدون رسانه‌‏های اجتماعی، فقط می‌‏توان از طریق ایمیل و تماس‌‏های تلفنی و ارسال فکس با افراد دیگر ارتباط برقرار کرد.

حتی دولت فدرال با استفاده از رسانه‌‏های اجتماعی مردم را از شرایط پناهندگان آگاه کرد و با هشتگ «#WelcomeRefugees» مردم را در جریان اخبار آن‌‏ها گذاشت.

رسانه‌‏های اجتماعی در هماهنگی و سازماندهی افراد به ما کمک کرد. ما هرگز از این روش برای هماهنگی میان افراد استفاده نکرده بودیم.

«پیتر گوداسپید»، مسئول کمک رسانی به پناهندگان در تورنتو

پیتر در این باره گفت: «تاکنون ۳۷۰ گروه حامی شکل گرفته است و آن‌‏ها برنامه‌‏های خود را از طریق رسانه‌‏های اجتماعی انجام می‌‏دهند.»

کروچ با تجزیه و تحلیل پست‌‏های افراد در فیس بوک و توییتر توسط شرکتش گفت: «نظرات ارسال شده اکثرکانادایی‌‏ها در موردپناهندگان سوری دررسانه‌‏های اجتماعیحکایت از حمایت این افراد ازورود پناهندگان بهکانادا است. ۷۰ درصد از کسانی کهنظراتشان را ارسال کردنداحساسات خود را از ورودپناهندگان سوریبه کاناداابراز کرده‌‏اند.»

به گفته وی تصاویر و فیلم‌‏هایی که اغلب حاوی عبارات طنز آمیز بودند، به تقویت افکار عمومی برای کمک به این افراد کمک کرده است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *