Search
Asset 2

سانسور رسوایی «اسناد پاناما» در چین

اسناد پاناما
(Christof Stache/AFP/Getty Images)

پس از رسوایی مالی برخی مقامات چینی و اعضای خانواده‌شان در افشاگری اسناد پاناما،‌ رسانه‌های چینی اقدام به سانسور گسترده اخبار مربوط به این رسوایی کردند. انتشار این اسناد نشان می‌دهد چگونه هزاران نفر از جمله تعداد زیادی از رهبران فعلی و پیشین کشورهای مختلف، مقامات سیاسی و نزدیکان آنان از طریق پول‌شویی، دور زدن تحریم‌ها و فرار مالیاتی با استفاده از گریزگاه‌های مالیاتی اقدام به ثروت‌اندوزی کرده‌اند.

به گزارش سی‌ان‌ان وزیر امور خارجه چین در ماه جاری طی نشستی خبری به پرسش‌های متعدد درباره گزارش‌های مرتبط با پرونده پاناما که به گفته وی ‌ادعایی ‌بی‌اساس است، پاسخ نداد. به گزارش «تایمز دیجیتال چین» که در هنگ‌کنگ مستقر  است، نهادهای سانسور در چین تلاش می‌کنند از انتشار خبرهای مربوط به افشای اسناد در شبکه‌های اجتماعی جلوگیری کنند. گفته می‌شود موتورهای جستجوگر، گزارش‌هایی را که در آن واژه‌ پاناما آمده پاک می‌کنند. این در حالی است که روزنامه‌ «گلوبال تایمز» که نزدیک به حکومت چین است، انتشار اسناد پاناما را به عنوان کارزار جهانی برای ایجاد بی‌ثباتی ارزیابی کرده است.

خبرگزاری دویچه‌وله از واکنش عصبی چین نسبت به افشای اسناد پاناما خبر می‌دهد. مقامات چینی ‌در سال ۲۰۱۲ در پی ‌انتشار گزارش‌هایی ‌درباره ثروت اعضای ‌خانواده رهبران بزرگ چین، وب‌سایت‌های ‌نیویورک‌تایمز و بلومبرگ را مسدود کردند و ویزای ‌خبرنگاران این دو مرکز خبری ‌برای ‌ورود به چین با تاخیر تجدید شد.

بی‌بی‌سی نیز می‌گوید دولت چین محتوای شبکه‌های اجتماعی مجازی را در مورد اسناد پاناما سانسور می‌کند. هرچند چین از لحاظ تعداد کاربران اینترنت جایگاه نخست جهان را دارد، اما از نظر سانسور نیز مقام اول را دارد. به طوری که چین را «بزرگ ترین دشمن اینترنت» نامیده‌اند. کمی پس از انتشار اسناد پاناما هزاران پست در مورد این اسناد در شبکه‌هایی مانند «سینا ویبو» (نسخه چینی توییتر) و «وی‌چت» حذف شد. وب‌سایت «فری ویبو» که سانسور را در شبکه ویبو تحت نظر دائمی دارد می‌گوید که کلمه پاناما دومین کلمه سانسور شده در این شبکه بوده است.

با وجود آنکه مقامات چین ادعاهای مطرح شده در ماجرای پاناما را به شدت تکذیب می‌کنند و اطلاع رسانی در این خصوص را سانسور می‌کنند، اما به نظر می‌رسد که اسناد پاناما برای سرویس‌های اطلاعاتی داخل چین خوراک خوبی باشد تا بتوانند جنگ قدرت در داخل چین را از طریق سرنگون کردن مقامات به دلیل فساد مالی آن طور که مایل هستند به پیش ببرند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی