Search
Asset 2

سفر دختر شایسته کانادا به هنک کنگ

(AP Photo/Kin Cheung)
(AP Photo/Kin Cheung)
(AP Photo/Kin Cheung)
(AP Photo/Kin Cheung)

 

«آناستازیا لین»، دختر شایسته کانادا، در راه اقیانوس آرام بود که سفارت چین در اتاوا تصمیم خود را اعلام کرد و گفت که از حضور وی در چین استقبال نخواهد شد.

در حالی که ملکه زیبایی کانادا پس همفکری دوستانش در کانادا در مورد رفتن به چین هیجان زده شده بود، جزئیات سفرش را کاملاً محرمانه نگه داشت. یک گروه کوچک متشکل از دوستان لین در تورنتو آخرین تلاش خود را برای رساندن لین به رقابت دختر شایسته جهان ۲۰۱۵ در سانیا، چین – در ۱۹ دسامبر- انجام دادند.

لین پس از راه اندازی کمپین آزادی مذهبی و حقوق بشر بود که از سوی دولت چین دچار مشکلاتی شد. وی پس از اینکه سایر افراد دعوت نامه لازم برای گرفتن ویزا را دریافت کرده بودند، متوجه شد که بدون دعوتنامه دیگر قادر به گرفتن ویزا نخواهد بود.

به همین دلیل وی تصمیم گرفت که حداکثر تلاشش را برای رفتن به چین بکند. در این اثنا لین و دوستانش ایمیل و مکالمات تلفنی را به دلیل هک یا شنود شدن توسط دولت چین به حداقل ممکن رساندند. آن‌‏ها این کار را به دلیل جاسوسی رژیم چین و نظارت همیشگی حزب بر مخالفان چین انجام دادند. این نظارت و کنترل همواره برای چینیان ساکن در کشورهایی چون کانادا و ایالات متحده صورت می‌‏گیرد.

آن‌‏ها از یک راه گریز و قانونی که در مقررات ویزای چین که اجازه می‌‏دهد شهروندان کانادا پس از ۱۵ روز پس از ورود به سانیا ویزا بگیرند، استفاده کردند. اما لین وقت کمی تا رقابت داشت و بااین حال تصمیم گرفت که آن را امتحان کند.

دوست لین درباره سفرش به هنک کنگ گفت که هنگامی که با این ایده دوشنبه شب نزد لین رفتیم، وی بلافاصله قبول کرد و احساس می‌‏کردم که او با تمام وجود می‌‏خواهد آن را عملی کند، اما فقط نمی‌‏داند، چگونه.

وی همچنین گفت: «او به سختی خوابید و فکر می‌‏کنم او پس از آن بسیار خوشحال شد که می‌‏تواند تمام تلاش خود را برای رفتن انجام دهد.»

لین پیش از ترک کانادا، در مصاحبه‌‏ اشاره‌‏ای به جزئیات سفرش نکرد.

او گفت، زمان درحال اتمام است و اگر موفق شود در طول چند روز آینده به شروع مراسم افتتاحیه خواهد رسید.

وی همچنین گفت: «آن‌‏ها هرگز مرا رد صلاحیت نکردند و گفتند جای من خالی باقی ‌‏مانده است. در صورتی که بتوانم ویزا دریافت کنم هنوز هم واجد شرایط شرکت در مسابقات هستم، به همین دلیل است که می‎خواهم بروم.»

آنها هرگز مرا رد صلاحیت نکردند و گفتند جای من خالی باقی می‌‏ماند. در صورتی که بتوانم ویزا دریافت کنم هنوز هم واجد شرایط شرکت در مسابقات هستم، به همین دلیل است که می‎خواهم بروم.

آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا

اما در حالی که لین در راه سفر به چین بود، همه چیز تغییر کرد. سفارت چین در اتاوا اعلام کرد که ورود لین به چین غیر قابل قبول و ناخوشایند خواهد بود.

لین بازیگر و فعال حقوق بشر تاکنون در تعدادی فیلم‌‏ با مضمون نقض حقوق بشر در چین ایفای نقش کرده و در برابر آزار و اذیت حزب کمونیست و شکنجه فالون گونگ و سایر گروه‌‏های دیگر در چین در میان عموم صحبت کرده است. وی همچنین در فیلم «The Bleeding Edge» که به زودی در کانادا اکران خواهد شد، نقش یکی از تمرین کنندگان فالون گونگ را که توسط حزب کمونیست چین به دلیل ایمان و باورش شکنجه می‌‏شود، بازی می‌‏کند.

(Andrew Chin)
(Andrew Chin)

یکی از دوستان لین در تورنتو که به برنامه ریزی سفر وی کمک کرده است به اپک تایمز گفت که پس از شنیدن این خبر، همچنان تردیدهایی وجود دارد.

به گفته وی آناستازیا هرگز به طور رسمی توسط مقامات چین برای گرفتن ویزا رد صلاحیت نشده بود و هنوز هم واجد شرایط شرکت در مراسم و دور نهایی مسابقات است. وی همچنین گفت که آناستازیا فکر می‌‏کرد که هرگز پاسخ قطعی در مورد ویزا به وی داده نشده و او باید همه چیز را برای رسیدن به آنجا امتحان کند.

وی قصد داشت، ابتدا وارد هنگ کنگ شده و سپس برای رسیدن به سانیا و درخواست ویزا اقدام کند. آن‌‏ها امیدوار بودند که لین موفق شده و خود را به رقابت برساند.

اما خطوط هوایی تمایلی به پذیرش افرادی بدون اسناد سفر از ترس طرد شدن توسط مقامات گمرک چینی نیستند. با این وجود لین با کمی توضیح قادر به رفتن به هنک کنگ شد.

یک مقام چینی به نام آقای چن در هنگ کنگ، پیش از پرواز سانیا از لین سوالاتی پرسید و پس از اطمینان از تاریخ تولد، محل تولد، و نام و نام چینی و مشاوره با مافوق خود، به لین اطلاع داد که او واجد شرایط ورود به چین نیست.

بر همین اساس وی در هتل فرودگاه رگال در هنک کنگ، ساعت ۱۰ صبح ۲۷ نوامبر به وقت محلی، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد.

لین در این باره به خبرنگاران گفت که او «هیچ دلیلی» برای رد شدن توسط آقای چن ندیده است. اما یک سخنگوی سفارت در اتاوا به خبرنگار «Globe and Mail» گفت که چین اجازه نمی‌‏دهد که هیچ شخص غیر قابل قبولی به چین سفر کند.

 (AP Photo/Kin Cheung)
(AP Photo/Kin Cheung)

لین پیش از خروج از کانادا دو بیانیه برای کنفرانس مطبوعاتیش آماده کرده بود. یکی برای اینکه موفق به رفتن به چین شود و دیگری در صورت موفق نشدن و یا حتی بازداشت شدن در فرودگاه هنگ کنگ و بازگشت به کانادا بوده است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی